اولین مسجد زیرزمینی جهان با معماری روز – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، مسجد سنجاکلار در محله «بوبوک چکمجهدر حومه شهر استانبول واقع شده و مساحتی در حدود 2 متر مربع دارد و در میان دشتی بزرگ واقع شده است.

این مسجد از «امره arulatمعمار مشهور ترک در جشنواره جهانی معماری در معماری اماکن مذهبی موفق به طراحی و کسب مقام اول شد. این مسجد در سال 2012 ساخته شد و یکی از مساجد مدرن این کشور است.

اولین مسجد زیرزمینی جهان با معماری پیشرفته

طراحی کلی مسجد سنجاکلار با الهام از غار شادی این طرح با ترکیب طرح های عثمانی و اسلیمی با طرح های مدرن طراحی شده است.

در ساخت این شیشه از سنگ و بتن خاکستری استفاده شده است. در ساختار پیچیده و نامنظم این بنا تنها سقفی سنگی و مناره ای بلند از نقاط مشخص اطراف محوطه دیده می شود. مناره این بنا مستطیل شکل است که از سطح زمین بیرون زده است.

این مسجد گنجایش 650 امامزاده را دارد و در عمق هفت متری زمین قرار دارد و به همین دلیل فاقد مناره است.

اولین مسجد زیرزمینی جهان با معماری پیشرفته

دکوراسیون داخلی این مسجد بسیار پیشرفته بوده و در سطحی پایین تر از سطح زمین قرار دارد. قطعات سنگی که در زمین شیب دارند ενδ، ایجاد ردیف های طولانی و خاکی در نزول به داخل بنا و استفاده از نور خورشید حال و هوای معنوی خاصی به این مسجد بخشیده است. نمازخانه اصلی از کف و سقف بتنی سنگفرش شده تشکیل شده است. چراغ ها زیر پله ها قرار گرفته اند و شکاف های سقف به راحتی فضا را روشن می کند.

عبور از پله ها با ترکیبی از پارتیشن های بتنی، دیوارهای سنگی و استخری با آب کم عمق در ورودی مسجد قرار دارد.

در مرکز ساختمان یک نمازخانه بزرگ وجود دارد، در حالی که در اطراف آن قسمت های جانبی مانند لابی، انبار کفش و سرویس بهداشتی وجود دارد. ενδ.

دیدگاهتان را بنویسید