اکنون زمان عقب نشینی از مذاکرات هسته ای ایران نیستباشگاه خبرنگاران جوانجو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در اولین سالگرد تحلیف خود در کاخ سفید، به طیف وسیعی از موضوعات از جمله ایران پرداخت.

به گزارش رویترز، وی در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره نتیجه احتمالی مذاکرات وین گفت: زمان به نفع ماست. پیشرفت‌های حاصل از مذاکرات نباید اکنون به ایران واگذار شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که “تنها چند هفته” برای نجات توافق هسته ای ایران باقی مانده است و ایالات متحده آماده است در صورت شکست مذاکرات، “گزینه های دیگر” را بررسی کند.

در این سخنرانی، بایدن تهدیدهای خود علیه روسیه را تکرار کرد و گفت مسکو مطمئن است در صورت حمله نظامی به اوکراین باید بهای سنگینی بپردازد.

وی گفت: “ولادیمیر پوتین باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد به اوکراین حمله کند یا نه، اما باید بداند که مسئولیت عواقب هرگونه حمله نظامی به اوکراین را بر عهده خواهد داشت.” ما پاسخ قاطع و متقابلی به حملات سایبری و تاکتیک های شبه نظامی روسیه خواهیم داشت.

جمهوری خواهان نسبت به اظهارات رئیس جمهور آمریکا پس از روسیه ابراز نگرانی عمیق کردند و گفتند این سخنرانی می تواند امنیت ملی آمریکا را به خطر بیندازد.

بایدن با اشاره به روابط واشنگتن با پکن گفت: «خیلی زود است که درباره لغو تعرفه کالاهای چینی صحبت کنیم». ما هنوز تا اجرای تمام تعهدات بین المللی خود فاصله داریم، بنابراین نمی توانیم در حال حاضر در مورد حذف تعرفه صحبت کنیم.

وی گفت: ما می دانیم که برخی از گروه های تجاری خواستار لغو یا کاهش تعرفه های ۲۵ درصدی محصولات چینی مصوب ترامپ هستند. تیم من روی این موضوع کار می کند.

چین هفته گذشته ابراز امیدواری کرد که ایالات متحده بتواند راه را برای همکاری تجاری بیشتر دوجانبه هموار کند. با این حال، دولت بایدن، مانند بسیاری از سیاست های دیگر، راه های دولت ترامپ را دنبال می کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید