اکوسیستم نطنز زیر تایرهای آفرودسواران نابود شده است

– اخبار استانها –

به گزارش تسنیم خبرگزاری تسنیم از نطنز، "ریگ شق" در گویش محلی منطقه‌ای بیابانی و پوشیده از ریگزار در شمال شهر بادرود و شمال شرقی اکو کمپ متین آباد در استان اصفهان است و این منطقه ادامه ریگزار بزرگ بند ریگ است که در قسمت جنوب شرقی این ریگزار به صورت نوار باریکی تا شمال شهر بادرود ادامه پیدا کرده است.

عرض این نوار باریک در این منطقه در حدود دو کیلومتر است و تا امامزاده آقا علی عباس(ع) ادامه دارد و پوشش گیاهی تپه‌ها غنی و عمدتا گیاهان ماسه پسند همچون دم گاوی، درختچه های تاغ، گز، نتر، نسی و غیره هستند.

پوشش جانوری در منطقه شامل جرد، پا مسواکی، روباه شنی، انواع مار و عقرب، چکاوک کاکلی، مگس گیر و غیره است و مجاورت این منطقه و منطقه حفاظت شده پارک ملی کویر اهمیت این منطقه را از نظر لزوم حفاظت از گونه‌های جانوری دو چندان کرده است.

این منطقه در گذشته‌ای نه چندان دور زیستگاه یوز آسیایی بوده است که به دلایل مختلف از جمله تخریب زیستگاه دیگر در این منطقه مشاهده نشده است و به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی منطقه نمونه گردشگری متین آباد مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

ارتفاع تپه های ماسه‌ای در بلندترین حالت در حدود 70 متر است و دسترسی به شرق این منطقه از طریق جاده ارتباطی شهر بادرود به آقا علی عباس به طول شش کیلومتر و همچنین از اکو کمپ متینآباد جاده خاکی در جهت شمال شرقی به ریگ شق منتهی می‌شود اما متاسفانه این منطقه دستخوش ناملایمات شده است.

ورود دادستانی به ‌جنگل‌خواری در گرگان/ مدیرکل منابع طبیعی گلستان به دادسرا احضار شدسند 800 هکتار از اراضی منطقه «دُزالوم» گنبدکاووس به نام منابع طبیعی صادر شدخط تولید لبنیات در دانشگاه منابع طبیعی گرگان با حضور معاون رئیس جمهور افتتاح شد

رحمت‌الله مرادی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نطنز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نطنز در خصوص تخریب طبیعت بکر و زیبای کویر بادرود به ویژه رمل‌ها و تپه‌های ریگ شق در جوار کمپ گردشگری متین اباد اظهار داشت: تاغزارهای بخش بادرود به ویژه تپه ماسه‌ای معروف به ریگ شق در مجاورت کمپ گردشگری متین‌آباد و امامزاده آقاعلی عباس و شاهزاده محمد (ع) واقع شده است و در ایام تعطیلات پذیرای تعدادی از همشهریان و هموطنان و گردشگران از اقصی نقاط کشور است.

مرادی گفت: متاسفانه تعدادی از افراد با استفاده ناصحیح و ناشایست از اوقات فراغت خود با خودروهای آفرودی و سایر وسایل نقلیه موجب تخریب و آسیب زدن به منابع طبیعی، محیط زیست و عدم زادآوری پوشش گیاهی، تاغزارها و همچنین باعث به حرکت درآمدن و فعال شدن تپه‌های ماسه‌ای شده که این فعالیت تهدید آمیز در این منطقه بکر می‌تواند ضربات مهلکی به منابع طبیعی، موجودات و حیوانات آن منطقه وارد کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نطنز افزود: این کارها موجبات بحران و ایجاد کانون‌های فعال و بحرانی گرد و خاک و ریز گردها را فراهم می‌کند و به عنوان‌ دغدغه‌ای برای مردم و اداره منابع طبیعی شهرستان نطنز تبدیل می‌شود.

مرادی بیان داشت: با توجه به بخشنامه‌ها و مکاتبات صادره از سوی سازمان جنگل‌ها ، مراتع و آبخیزداری کشور مبنی بر ممنوعیت ورود به جنگل‌ها توسط خودروها و همچنین ممنوعیت مجوز آفرود سواری در تاغزارها، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نطنز بی‌نظمی در اراضی جنگلی و تاغزارها را بر نمی‌تابد.

وی با بیان اینکه با آفرود سواران و افرادی که موجب قطع درخت تاغ و یا تخریب پوشش گیاهی عرصه‌های منابع طبیعی شوند با هماهنگی که با دستگاه قضایی و نیروی انتظامی برخورد قانونی خواهد شد، تاکید کرد: حفظ منافع طبیعی وظیفه همگانی است و باید میراث‌دار آیندگان باشیم.

وی تصریح کرد: این اداره مخالف تفریحات سالم و استفاده صحیح از منابع طبیعی نبوده و از شهروندان در خواست می‌شود به عنوان محافظ افتخاری و همیاران طبیعت با مامورین این اداره همکاری کرده و در صورت بروز تخلف مراتب را با تلفن رایگان و شبانه‌روزی 1504 گزارش کنند.

عبدالعظیم شکاری رئیس انجمن حافظان محیط زیست بادرود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: یکی از خسارت‌‌هایی که آفرود سواری می‌تواند به طبیعت برساند تخریب پوشش گیاهی، ایجاد آلودگی، جابه‌جایی خاک و از بین بردن گیاهان نادر دارویی و خوراکی است.

وی با بیان اینکه به هم زدن اکوسیستم، خسارات زیادی بر جای می‌گذارد، تاکید کرد: چرخه طبیعت می‌تواند خودش را اصلاح کند اما زمانی که انسان در آن دخالت می‌کند چرخه از حالت طبیعی خود خارج شده و آسیب‌های جدی می‌بیند.

شکاری ضمن ابراز نگرانی از احتمال ورود گردشگران به کویر بدون مدیریت افزود: هر گونه حضور گردشگران و یا ورزشکاران و سایر خانواده‌هایی که روانه کویر می‌شوند اگر مدیریت شده نباشد می‌تواند مشکل زا باشد و این موجب نگرانی است.

وی با بیان اینکه این قبیل وسایط نقلیه به دلیل داشتن موتورهای پرقدرت اراضی ملی و گونه‌های گیاهی را تخریب و نابود می‌کنند، گفت: باید متولیان امر با کار کارشناسی مکانی را برای این ورزش که منافاتی با محیط زیست و منابع طبیعی نداشته باشد مشخص کنند.

انتهای پیام/804/ ت

source article

دیدگاهتان را بنویسید