ایالات متحده و ناتو آمادگی خود را برای ادامه مذاکرات با روسیه اعلام می کنندبه گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تاس، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای پس از گفتگوی تلفنی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، آمادگی واشنگتن و ناتو را برای ادامه مذاکرات اعلام کرد. آنها با مسکو هستند.

بلینکن صبح امروز در گفتگوی تلفنی با استولتنبرگ در مورد اقدامات بعدی پس از شورای ناتو و روسیه در 12 ژانویه بحث و تبادل نظر کرد. ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای کتبی گفت: ایالات متحده و ناتو آماده دیدار مجدد با روسیه هستند و متعهد به ادامه دیپلماسی و گفتگوهای دوجانبه هستند.

در 17 دسامبر 2021، وزارت امور خارجه روسیه پیش نویس توافقنامه امنیتی بین روسیه و ایالات متحده و پیش نویس توافقنامه امنیتی بین روسیه و کشورهای عضو ناتو را صادر کرد. رایزنی‌ها درباره این موضوع در 10 ژانویه (20 ژانویه) در ژنو انجام شد و پس از آن نشست شورای روسیه و ناتو در 12 ژانویه (22 دسامبر) در بروکسل و نشست شورای دائمی سازمان امنیت و همکاری اروپا (20 ژانویه) برگزار شد. OSCE) در 13 ژانویه (23) D) در وین برگزار شد.

کشورهای غربی و کیف اخیراً ادعاهایی مبنی بر “تهاجم” احتمالی روسیه به اوکراین مطرح کرده اند. دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، این اتهامات را “پوچ” خواند و آنها را ترفندی برای تشدید تنش ها توصیف کرد و خاطرنشان کرد که روسیه تهدیدی برای کسی نبوده است. با این حال، پسکوف تحریکات با هدف توجیه چنین ادعاهایی را رد نکرد و هشدار داد که تلاش برای استفاده از نیروی نظامی برای حل بحران در جنوب شرقی اوکراین عواقب جدی خواهد داشت.

منطقه دونباس در شرق اوکراین با جمعیت روسی واقع شده است و از سال 2014 روس ها در این منطقه دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوگانسک را تأسیس کرده و دولت های محلی مستقل از دولت اوکراین تشکیل داده اند.

روسیه بارها از دولت اوکراین خواسته است با نمایندگان دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل اختلافات مذاکره کند، اما کی یف حاضر نیست مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان و مذاکره با نمایندگان این مناطق متهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید