ایالات متحده: چین می‌خواهد در کدام سمت تاریخ باشد؟جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، پنجشنبه شب در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌های آمریکا علیه روسیه به دلیل حمله این کشور به اوکراین و حمایت چین از مسکو به خبرنگاران در واشنگتن گفت که چین حمله روسیه به اوکراین را «رفتار قابل قبول» در نظر خواهد گرفت.

این مقام کاخ سفید همچنین افزود که چین به تنهایی نمی تواند تحریم های غرب علیه روسیه را پوشش دهد.

وی گفت: چین تنها 15 درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارد، اما غرب 50 درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارد.

ساکی گفت: «این واقعاً زمانی است که چین یا هر کشور دیگری به این فکر کنند که در تاریخ به کجا می‌خواهند بروند.

بر اساس اعلام وزارت خارجه سوریه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و وانگ یی، وزیر امور خارجه چین درباره وضعیت منطقه دونباس (شرق اوکراین) و به رسمیت شناختن جمهوری های مردمی دونتسک و لوهانسک تبادل نظر کردند.

وزارت خارجه چین همچنین از همه طرف‌های درگیری در اوکراین خواست تا خویشتنداری نشان دهند و گفت که موضوع تجاوز روسیه آنطور که گاهی به تصویر کشیده می‌شود نیست.

وزارت خارجه چین در بیانیه ای اعلام کرد که منافع امنیتی همه طرف ها رعایت خواهد شد.

چین همچنین اعلام کرده است که تحولات اوکراین را از نزدیک زیر نظر خواهد داشت.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه با انتقاد از بی توجهی غرب به نگرانی های امنیتی مسکو گفت که کشورش استقلال جمهوری های دونتسک و لوگانسک را به رسمیت می شناسد و با رهبران این جمهوری ها در کاخ کرملین موافقت نامه های همکاری و دوستی امضا کرده است.

پوتین صبح روز پنجشنبه ۲۴ فوریه در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح های خود را زمین بگذارند و به خانه های خود بروند.

در واکنش به اقدام پوتین، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بیانیه ای صادر کرد و گفت که جهان روسیه را مسئول می داند. پوتین یک جنگ از پیش طراحی شده را انتخاب کرده است که منجر به تلفات فاجعه بار و رنج انسانی خواهد شد.

رئیس جمهور همچنین پس از گفتگو با اعضای گروه هفت گفت: ارتش روسیه حمله وحشیانه ای را به مردم اوکراین انجام داده و آن را غیرمنطقی، غیر ضروری و از قبل برنامه ریزی شده خواند و ولادیمیر پوتین را متجاوز خواند. تحریم های جدیدی را علیه مسکو اعمال خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید