این یک هشدار جدی است؛ سرزمین «صورت فلکی» غرق شد! خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


خبرگزاری مهر – گروه استان ها: قلعه باستانی «فلک الافلاکیکی از مهمترین آثار تاریخی ایران و جهان است.

زیبایی و معماری شگفت انگیز قلعه فلک الافلاک این قلعه تاریخی و باستانی لرستان توسط بسیاری از کارشناسان به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری جهان نامیده شده است.

این قلعه به دلیل موقعیت استراتژیک خود در قرن چهارم هجری قمری به عنوان مقر حکومت آل حسنوی و گنجور در زمان آلبویه آمده و از قرن ششم هجری پس از بنای شهر جدید خرم آباد این قلعه به خرم آباد و احتمالاً نام فلک نیز معروف بوده است. الافلاک در دوره قاجار ذکر شده است.

این بنای منحصر به فرد متعلق به دوره ساسانی است و با شماره 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

هشدار در مورد وضعیت آسمان الافلاک

تثبیت و طراحی لرزه ای قلعه تاریخی فلک الافلاک سال هاست که به دلایل مختلف تکمیل نشده و امروز شاهد مشکلاتی در این بنای تاریخی هستیم، مشکلاتی که کارشناسان هشدار دادند و حالا نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس مواجه شد.

این یک هشدار جدی است؛  زمین قلعه «فلک الافلاک» غرق شد!

عدم اجرای آرماتورها و طراحی لرزه ای خیزی در این دژ باستانی در زلزله اردیبهشت 99 بار دیگر پایه ها و دیوارهای آن به لرزه درآمد، در این زلزله شکاف هایی در دیوارهای «آسمان» ایجاد شد. الافلاکوجود عمیق تر شد و نگرانی در مورد تخریب و آسیب دیدن بنای تاریخی افزایش یافت.

رطوبت دیوارهای قلعه باستانی قلعه فلک الافلاکسنگ آهک روی دیوار، وجود موزه های مردم شناسی و باستان شناسی در داخل این بنای منحصر به فرد و آسیب های ناشی از فعالیت این موزه ها و… همه و همه مشکلاتی که این بنای تاریخی با آن مواجه است.

زمین قلعه پایین آمده است

مهرداد ویسکرمی نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی بگو وی به خبرنگار مهر گفت: در مطالعات ماهواره ای سرزمین قلعه فلک الافلاک در طول سه سال گذشته حدود دو اینچ ضخامت داشته است.

وی خاطرنشان کرد: قلعه بهشت الافلاک نیاز جدی به نظارت و نوسازی وجود دارد.

این یک هشدار جدی است؛  زمین قلعه «فلک الافلاک» غرق شد!

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجمع شورای اسلامی اعلام شد: با هزینه 200 میلیون دلاری و ایجاد مرکز دائمی. ژئودینامیک، نظارت مستمر بر منطقه انجام شود.

ویسکرمی افزود: با وزیر میراث فرهنگی و همچنین استاندار لرستان در این زمینه مکاتبه خواهم داشت و پیگیری خواهم کرد.

وی همچنین به ادامه سفر وزیر میراث فرهنگی به لرستان و پیگیری مسائل مربوط به حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: یک قول کلی در این زمینه داده ایم، وزیر باید در استان و بررسی وضعیت».

نماینده مردم خرم آباد و چگنی در مجمع شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نامه ای به وزیر میراث فرهنگی نوشته ایم که قلعه «فلک الافلاکوی گفت: در خطر است و نیاز به تعمیر و تقویت دارد.

این یک هشدار جدی است؛  زمین قلعه «فلک الافلاک» غرق شد!

قلعه را در حالی که منتظر اعتبار هستید تقویت کنید

پیش از این سجد امین قاسمی، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه مطالعات تقویت کلاه فلک انجام می شود، گفت: الافلاک وی بیان کرد: در حال حاضر این پروژه تکمیل شده و شورای فنی وزارت میراث فرهنگی در مرحله دفاع است تا بر اساس آن بتوانیم استحکام بخشی قلعه را به پایان برسانیم.

وی بر لزوم تخصیص اعتبار برای اجرای طرح استحکامات کلاه فلک تاکید کرد. الافلاک وی افزود: البته برای این کار نیاز به اعتبار اضافی داریم، باید وام باشد تا تپه و سازه را با هم تقویت و ادغام کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: در حال حاضر طرح مطالعاتی مقاوم سازی قلعه باید تکمیل و دفاع شود و در مرحله رایزنی ارزیابی شود که چقدر اعتبار باید اجرا کنیم.

وی گفت: از بیش از 240 موضوعی که در سفر رئیس جمهور مطرح شد، چهار مورد با دستور مستقیم رئیس جمهور صادر شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: از این چهار مورد دو مورد بحث ساماندهی و آزادسازی قلعه و مورد دیگر مرمت، حفاظت از میراث فرهنگی، توسعه گردشگری است.

قاسمی تصریح کرد: در این راستا مقرر شد 150 میلیارد دلار برای تکمیل پادگان و 100 میلیارد دلار برای ساماندهی اطراف قلعه، میراث فرهنگی و زیرساخت های گردشگری به سپاه پرداخت شود.

این یک هشدار جدی است؛  زمین قلعه «فلک الافلاک» غرق شد!

وعده رئیس جمهور برای اعتبار ترمیم

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در سفر به لرستان و بازدید از این قلعه تاریخی، اعتبارات لازم را برای مرمت و اجرای طرح مقاوم‌سازی بنای تاریخی قلعه فلک فراهم کرد. الافلاک مطلع.

وی همچنین بر فراهم شدن شرایط ثبت جهانی این قلعه تاکید کرد.

رئیس جمهور در مورد نیاز به آزادسازی قلعه کره آسمانی وی به عنوان یکی از مشکلات این مجموعه تاریخی- فرهنگی اشاره کرد و گفت: قلعه کره آسمانی اینها آثار تمدن و تمدن مردم است خط هست و باید به خوبی نگهداری و ارائه شود.

این یک هشدار جدی است؛  زمین قلعه «فلک الافلاک» غرق شد!

رئیسی گفت: دولت در زمینه مرمت و حفظ آثار تاریخی شهرت خوبی دارد و از آنجایی که میراث تاریخی و فرهنگی گنجینه های ارزشمندی است، باید برای نسل های آینده به خوبی حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید