بارزانی: به دنبال بهترین روابط با همه کشورهای همجوار هستیم

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «مسرور بارزانی»، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق در مصاحبه ای با شبکه اسکای نیوز عربی، روابط با دولت فدرال عراق را خوب توصیف کرد و گفت داعش هنوز تهدید بزرگی به شمار می‌رود و در مناطق مختلفی از عراق حضور دارد.

بارزانی درباره روابط بین اربیل و بغداد گفت: طبیعتا روابط بین ما بهبود یافته و روابط خوبی با «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق داریم اما همچنان مشکلاتی وجود دارد. بین سال های 2014 و 2017 و به مدت 4 سال بغداد بودجه ای به اقلیم نداد و اقلیم باید از تاجران نفت، ساکنان محلی و حتی بانک مرکزی وام می‌گرفت در نتیجه اقلیم،بدهی به بار آورد.

وی درباره فساد در اقلیم کردستان عراق بیان کرد: ادعاها با واقعیت تفاوت دارد. ما نگفته‌ایم فساد در کردستان عراق نیست اما سطح فساد در اقلیم در مقایسه با سایر مناطق عراق به شدت متفاوت است و ما در تلاش برای از بین بردن فساد در دولت اقلیم و در سطح نخست وزیری هستیم.

«سلیمانیه» همچنان ناآرام؛ دانشجویان معترض چه می‌خواهند؟ / گزارش تسنیم از اقلیم کردستان عراق

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به انتخابات پارلمانی عراق نیز اشاره کرد و گفت استقبال مردم به دلیل بسیاری از شرایط گسترده نبوده و برخی مشکلات فنی وجود داشته و رای دهندگان از دستگاه هایی که توانسته نتایج را بخواند شکایت داشتند و بسیاری امید خود به انتخابات را از دست دادند.

بارزانی روابط اقلیم کردستان با امریکا را خوب توصیف کرد و درباره خروج نیروهای رزمی آمریکا بیان کرد: از جانب آنها سخن نخواهم گفت؛ اما آنها به عنوان دوست و متحد وارد عراق شدند و به سرنگون کردن رژیم صدام حسین در سال 2003 و در جنگ با داعش کمک کردند.

نخست وزیر اقلیم کردستان درباره داعش نیز گفت که در هر مکانی به ویژه در مناطق مورد مناقشه و در مناطقی ناامن در غرب عراق و مرز اقلیم و عراق حضور دارد.

به گفته وی داعش اراضی را از دست داده اما عناصر مسلح خود را دارد و توانسته درآمد بیشتری به دست آورد و افراد بیشتری را جذب کند.

بارزانی اشاره کرد که داعش به نیروهای امنیتی عراق و حتی پیشمرگه حمله کرده است و این نشان دهنده آن است که این گروه هنوز وجود دارد.

وی در ادامه تصریح کرد که عراق با توجه به چالش‌های امنیتی و اقتصادی‌ای که دارد نمی تواند به تنهایی با آنها مقابله کند بدین معنا که مشارکت دوستان عراق از جمله آمریکا و ائتلاف بین المللی برای جنگ با داعش و کمک اقتصادی به عراق هنوز حیاتی و مهم است و امیدواریم آنها تا زمان رسیدن کشور به اوضاع بهتر، باقی بمانند!

بارزانی در بخش دیگری از سخنانش روابط اقلیم کردستان عراق با ترکیه و ایران را عادی توصیف کرد.

وی تاکید کرد: ما به دنبال بهترین روابط با همه کشورهای همجوار هستیم و امیدواریم بغداد برای بهبود روابط با کشورهای همجوار به شرط عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر تلاش کند.

مسرور بارزانی همچنین درباره نشست اربیل بار دیگر هرگونه ارتباط با آن را رد کرد و گفت: این نشست بدون اطلاع دولت اقلیم برگزار شد. قرار بود که این نشست اهداف دیگری داشته باشد و رنگ و بوی امنیتی و ثبات در عراق را داشته باشد و حتی عنوان نشست هم متفاوت بود اما به نظر می‌رسد که برگزار کنندگان ماهیت آنرا تغییر دادند و این مورد حمایت ما نیست.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید