بازنگری در روند نامزدی «دبیبه» در دادگاه طرابلس

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یک روز مانده به پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، « عبدالحمید دبیبه» نخست وزیر دولت موقت وحدت ملی لیبی با مراجعه به دفتر کمیساریای عالی انتخابات این کشور در طرابلس مدارک خود را به این دفتر تحویل داد و برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری لیبی ثبت نام کرد.

تعدادی از شخصیت‌های سیاسی لیبیایی درخواستی را به دادگاه استیناف طرابلس ارائه دادند و طی آن خواستار تجدید نظر در نامزدی « عبدالحمید دبیبه » نخست وزیر دولت موقت وحدت ملی لیبی شدند و دادگاه این درخواست را پذیرفت.

به نوشته پایگاه خبری الوسط- لیبیا، افراد نزدیک به « فتحی باشاغا» یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آینده درباره درخواست ارائه شده به دادگاه استیناف طرابلس گفتند: بر اساس قانون انتخابات عبدالحمید دبیبه بایستی 3 ماه پیش از برگزاری انتخابات از سمت خود کناره گیری می‌‎کرد که این کار را تاکنون انجام نداده است. به علاوه، وی دارای تابعیت یک کشور بیگانه است و این با شرایط قانونی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری تضاد دارد. به همین دلیل، دادگاه درخواست سیاستمداران کشور را برای تجدید نظر در نامزدی دبیبه پذیرفته است.

نخست وزیر دولت موقت وحدت ملی لیبی تاکنون هیچ واکنشی نسبت به درخواست ارائه شده به دادگاه استیناف طرابلس از خود نشان نداده است.

بر اساس ماده 12 قانون انتخابات لیبی « هر شخص نظامی و غیرنظامی که برای ریاست جمهوری نامزد می‌شود، بایستی 3 ماه قبل از برگزاری انتخابات از سمت خود کناره گیری کند.

ابراز نگرانی از تقلب نظام‌ مند در روند ثبت نام انتخابات لیبی

این ماده قانونی باعث تشدید اختلافات سیاسی میان اردوگاه شرق و غرب لیبی شده است چرا که بر اساس آن ، افراد و شخصیت‌هایی که دارای مناصب حاکمیتی هستند، دیگر نمی‌توانند به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

در انتخابات ریاست جمهوری لیبی 98 نفر نامزد شده بودند که صلاحیت 73 نفر آنان مورد تائید قرار گرفته است.

« سیف الاسلام قذافق» پسر دیکتاتور سابق لیبی از جمله نامزدهای رد صلاحیت شده در انتخابات ریاست جمهوری آینده است.

پسر قذافی به نقش آفرینی در سرکوبی قیام مردم لیبی در سال 2011 متهم است . وی پس از پیروزی انقلاب این کشور هنگام خروج از مرز زمینی لیبی دستگیر شد و به مدت 9 سال در زندان به سر برد. همین سابقه کیفری سبب شد تا سیف الاسلام قذافی از روند نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری حذف شود.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید