بازگشایی قریب الوقوع کنسولگری‌ها بین ایران و عربستان

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مقامات سعودی و ایرانی طی ماه‌های اخیر چند دوره مذاکره در بغداد انجام داده‌اند، اما دو طرف اخیراً در این مذاکرات را مثبت ارزیابی کردند.

فیصل بن فرحان بن عبدالله آل سعود وزیر خارجه عربستان سعودی گفت که دور چهارم این مذاکرات پایان سپتامبر گذشته انجام شد و ابراز امیدواری کرد که رایزنی‌های جاری بین عربستان و ایران «پایه و اساس رسیدگی به مسائل بین دو کشور باشد».

از طرفی، «حسین امیر عبداللهیان» وزیر خارجه ایران گفت که مذاکرات بین دو کشور «در مسیر درست خود قرار دارد و به نتایج و توافقی دست یافته‌ایم، اما هنوز به مذاکرات بیشتری نیاز داریم».

در همین راستا، یک دیپلمات خارجی در عربستان به خبرگزاری فرانسه گفت که «شبه توافقی بین ریاض و تهران در آخرین دور از مذکرات بغداد با هدف کاهش تنش‌ها میان دو طرف و کاهش جنگ‌های نیابتی در منطقه صورت گرفته است».

دیپلمات خارجی افزود: «دو طرف احتمالا در دور جدید مذاکرات خود که ممکن است ظرف چند روز آینده برگزار شود، توافق را نهایی کنند».

وی ادامه داد: «آنها در اصل به توافقی برای بازگشایی کنسولگری‌ها رسیده‌اند و من معتقدم که اعلام عادی‌سازی روابط ممکن است در چند هفته آینده انجام شود».

دیپلمات خارجی گفت: «ریاض به دنبال پایان دادن به جنگ یمن است که میلیاردها ریال برای آن هزینه داشته است و تهران نیز به دنبال ایجاد فرصت‎های اقتصادی با ریاض در زمانی است که به دنبال رونق اقتصاد خود که به دلیل تحریم‌ها متضرر شده، است».

هفته پیش «رابرت مالی» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران گفته بود که از اعلام ریاض مبنی بر انجام مذاکرات مستقیم با دولت جدید ایران استقبال می‎کند.

رابرت مالی ابراز امیدواری کرد که این گفت‌وگوها به کاهش تنش‌ها و رفع نگرانی‌های بلندمدت منطقه‌ای کمک کند.

عربستان سعودی و ایران طی ماه‌های گذشته سلسله گفت‌وگوها و مذاکراتی بر سر تحولات منطقه، جنگ یمن و ازسرگیری روابط بین خود به‌میزبانی عراق داشته‌اند و به‌گفته منابع آگاه در این کشور، تهران و ریاض تاکنون چهار دور گفت‌وگو در بغداد داشته‌اند.

انتهای پیام

source article

دیدگاهتان را بنویسید