بازگشت ارزش روبل روسیه به قبل از شروع درگیری در اوکراینبا شروع درگیری ها در اوکراین و اعمال بسته تحریم های غرب علیه مسکو، ارزش روبل، واحد پول روسیه به پایین ترین سطح خود یعنی 121.5 روبل در هر دلار رسید. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، با شکستن وضعیت موجود، گفت که روبل به “آوار” تبدیل شده است. با گذشت بیش از 40 روز از آغاز درگیری، ارزش پول روسیه دیروز به 79.7 روبل در هر دلار رسید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اگرچه روسیه تا حد زیادی با اقتصاد جهانی فاصله دارد، اما پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری حدود 321 میلیارد دلار صادرات انرژی تولید کند که 30 درصد افزایش نسبت به سال 2021 نشان می‌دهد.

با وجود تحریم‌های گسترده علیه دولت و الیگارش‌های روسیه و خروج شرکت‌های خارجی از این کشور، روبل روسیه در حال بازگشت است و در مسیر بهبود است.

گزارش بلومبرگ نشان می دهد که روسیه توانسته است بازارهای داخلی را تثبیت کند و از بی ثباتی اقتصادی خارجی جلوگیری کند. این بدان معناست که اگر ائتلاف ضد پوتین بخواهد دوباره به روبل آسیب برساند، ممکن است مجبور شود در رویکرد خود تجدید نظر کند.

اخیراً ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دستورالعملی را در مورد پرداخت گاز روسیه به روبل روسیه توسط “کشورهای غیردوست” امضا کرد. بر اساس این دستورالعمل، پرداخت برای گاز روسیه فقط به روبل امکان پذیر است.

در این دستورالعمل آمده است که تاجران کشورهای متخاصم، از جمله اتحادیه اروپا، باید حساب های ارزی روسیه را در بانک های روسیه باز کنند. این بخشنامه از 22 فروردین اجرا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید