بازگشت علی کریمی به استقلال موضوع داغ فضای مجازی / شناسایی علت ام اس و افزایش امید به درمان آن / توجه ویژه کاربران به مرگ گاسپار اوال / احسان علیخانی با جوکر و شایعات به ترند گوگل تبدیل شد – تابناک


آنفولانزا رئیس مجلس را در صدر جستجوها قرار داده است/ مهرشاد سهیلی همچنان در کانون توجه کاربران اینترنتی است/ مناظره های مجازی داغ درگذشت محسن قاسمی/ تاخیر در پخش سریال جیران و ترند واژه ساترا

روزانه صدها و صدها عبارات و اصطلاحات مختلف توسط کاربران فضای مجازی در شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجو جستجو می شود. مفاهیمی که گاهی ارتباط تنگاتنگی با توسعه اخبار دارند و کاربران به دنبال اطلاعات بیشتری درباره آنها هستند. بسته خبری زیر مهمترین مفاهیم را جستجو کرده و به سایر ترندهای گوگل در چهل و هشت ساعت گذشته اشاره می کند.

به گزارش تابناک؛ در این دوره از جمله مهمترین اصطلاحات و عباراتی چون «ام اس»، «احسان علیخانی»، «علی کریمی استقلال»، «کتاب فاطمه فاطمه است»، «بهنوش طباطبایی»، «گاسپار بیضی» و … کاربران ایرانی. اطلاعاتی در مورد آنها در اینترنت جستجو کرد.

بیماری ام اس

ام اس یک بیماری التهابی است که در آن غلاف میلین سلول های عصبی در مغز و نخاع آسیب می بیند. این آسیب می‌تواند توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند را مختل کند و علائم و نشانه‌های فیزیکی زیادی ایجاد کند.

ویروس عامل بیماری ام اس - تابناک | شناسایی شد  تابناک

اخیراً گزارش شده است که محققان ویروس عامل بیماری را شناسایی کرده اند و در نتیجه امیدها برای درمان ام اس افزایش یافته و این بیماری بارها توسط کاربران در گوگل جستجو شده است.

تحقیقات گروهی از دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که ام اس بیشتر توسط ویروس اپشتین بار ایجاد می شود.

محققان دانشگاه هاروارد چند روز پیش تحقیقی در این زمینه در مجله معتبر Science منتشر کردند. این اولین بار است که علت بیماری ام اس مشخص می شود. ام اس در نتیجه اختلال در سیستم ایمنی بدن انسان رخ می دهد و سیستم عصبی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. تشخیص ارتباط بین ویروس اپشتین بار و ام اس می تواند برای کشف راه هایی برای درمان این بیماری در آینده امیدوارکننده باشد.

تخمین زده می شود که حدود 2.8 میلیون نفر در سراسر جهان از بیماری ام اس رنج می برند.

مطالعه دانشمندان آمریکایی نشان می دهد که حدود 95 درصد افراد مبتلا به ام اس به ویروس اپشتین بار مبتلا هستند. این ویروس همچنین می تواند منجر به بیماری های دیگری از جمله مونونوکلئوز عفونی یا سل شود.

دانشمندان آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که عفونت ویروس اپشتین بار یکی از شرایط ابتلا به ام اس است. با این حال، همه افراد آلوده به ویروس اپشتین بار لزوماً مبتلا به ام اس نیستند.

سال ها تصور می شد که ویروس اپشتین بار، ام اس است، اما به دلیل شیوع بالای این ویروس و دیر شروع شدن علائم ام اس، اثبات آن دشوار بود. علائم ام اس حدود 10 سال پس از عفونت با ویروس اپشتین بار ظاهر می شود.

محققان دانشگاه هاروارد می گویند این ویروس خطر ابتلا به ام اس را 32 برابر افزایش می دهد. گروهی از محققان دانشگاه استنفورد مطالعه‌ای را با همکاری همکاران دانشگاه هاروارد در مورد احتمال اینکه عوامل دیگری از جمله ژنتیک ممکن است در ام اس پس از عفونت ویروس اپشتین بار نقش داشته باشند، انجام دادند.

پیشرفت ام اس در هر بیمار متفاوت است، اما یکی از علل اصلی ناتوانی در جوانان است.

این شرکت داروسازی مدرن که این روزها شایعه تولید واکسن کرونا به گوش می رسد، هفته گذشته اعلام کرد که آزمایش بالینی واکسن ویروس اپشتین بار را روی انسان آغاز کرده است.

ادامه مطلب

احسان علیخانی

احسان علیخانی تهیه کننده، مجری تلویزیون، دستیار کارگردان و کارگردان ایرانی است. او در رشته مدیریت بازرگانی فارغ التحصیل شد. اولین برنامه زنده ای که در آن به عنوان مجری فعالیت کرد در سال 2001 بود.

درباره احسان علیخانی در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

علیخانی که اخیراً با کارگردانی برنامه داخلی جوکر توانسته دوباره به کانون توجه مردم بازگردد، چند روزی است که شایعات عجیبی مبنی بر بستری شدنش در بیمارستان مطرح شده است.

واقعیت این است که اخیرا تصویری منتشر شده که احسان علیخانی در آن خون اهدا می کند و آن تصویر بهانه ای برای اعلام بستری شدن او در بیمارستان شد که برخی رسانه ها برای جذب مخاطب به آن پرداختند.

البته ناگفته نماند که پخش گسترده و نسبتا موفق مجموعه نمایش خانگی جوکر نیز بر روند این روزهای نام علیخانی تاثیر بسزایی داشته است.

بازگشت علی کریمی به استقلال موضوع داغ فضای مجازی/ شناسایی علت ام اس و افزایش امید به درمان آن/ توجه ویژه کاربران به مرگ گاسپار اوال/ احسان علیخانی با جوکر و شایعات به ترند گوگل تبدیل شد.

احسان علیخانی با بیان اینکه تصمیم به اجرای «جوکر» گرفته است و اعضای گروهش به شدت موافقت کرده اند، اما به دلیل مشکلات مختلف این اتفاق نیفتاد و در توضیح کوتاهی گفت: مجوز او صادر نشده است.

گفتنی است در مسابقه ای مثل «جوکر» بیشتر قضاوت بازی بر عهده میزبان است و عملکرد او فرصت ویژه و چالش خاصی را برای احسان علیخانی ایجاد نکرد.

ادامه مطلب

احسان علیخانی کیست؟

علی کریمی استقلال

اما کریمی ایذهی یکی از فوتبالیست های جوان ایرانی است که پیش از این در تیم هایی مانند سپاهان اصفهان و استقلال تهران بازی کرده است.

او سال گذشته از استقلال تهران جدا شد و شنیده ها حاکی از بازگشت او به استقلال است که باعث شد نام او به یکی از ترندهای گوگل تبدیل شود.

در همین راستا چندی پیش رسانه ها مدعی شدند که یک لژیونر برای ادامه رقابت های فصل بیست و یکم به لیست استقلالی ها اضافه می شود و نام هایی مانند کاوه رضایی و سعید عزت اللهی نیز مطرح شده بود. اما دیروز اعلام شد که علی کریمی در نیم فصل دوم به استقلال پیوسته است. این در حالی است که در مورد تمایل به جذب این بازیکن که با کایسری ور مناقشه ترکیه قرارداد دارد، هنوز هیچ خبر رسمی و حتی گمانه زنی از سوی کادرفنی استقلال و شخص فرهاد مجیدی وجود ندارد. مهدی مهدی پور و زبیر نیکونفس دو هافبک دفاعی استقلال نیز این روزها در اوج آمادگی و شرایط ایده آل به سر می برند و علیرغم اینکه یکی از مهره های استقلال در این فصل بود، هر وقت کادرفنی او را باور کند، استقلالی ها باور نمی کنند. به نظر می رسد در این است. یک امتیاز در زمین با ضعف خاصی مواجه است مگر اینکه کریمی برای پست دوم یعنی بازیساز در نظر گرفته شود که در آخرین روزهای حضورش در استقلال نشان داده در این پست به بازیکنی توانمند تبدیل شده است.

ورود علی کریمی به هتل استقلال دوحه - تابناک  تابناک

هافبک سابق استقلال که فصل گذشته را در قطر سپری کرد، در حالی که فصل گذشته شایعاتی مبنی بر بازگشت او به فوتبال ایران شنیده می شد، ترجیح داد به سوپرلیگ ترکیه و تیم کایسری برود اما در تمرینات تیمی از ناحیه لگن آسیب دید. در روزهای ابتدایی شهریور ماه او را عمل کردند و نیم فصل را از میادین دور بود. کایسری با این اتفاق قرارداد خود را تا نیم فصل با این بازیکن فسخ کرد و در فصل جدید در ابتدای نیم فصل دوم را در اختیار خواهد داشت.

بر اساس گزارش برخی رسانه ها کریمی نیز قرارداد خود را بخشید و در آن مدت تا زمان بهبودی تنها هزینه های درمانی را دریافت کرد. این اقدام مورد توجه هواداران کایسری قرار گرفت و با تمجید از رفتار بازیکنان همراه شد. کریمی در آخرین روز تابستان امسال در آلمان تحت عمل جراحی قرار گرفت. با تمام این تفاسیر این بازیکن اگرچه هنوز به آمادگی صددرصدی نرسیده است اما در روزهای پایانی ریکاوری کم کم آماده حضور در زمین می شود و احتمالا از اسفند ماه آماده حضور در زمین خواهد بود. کریمی از هم اکنون تمرینات خود را آغاز کرده تا هر چه زودتر برای بازگشت به میادین آماده شود.

ادامه مطلب

کتاب فاطمه فاطمه است

همزمان با ولادت حضرت زهرا (س) سوالات و عبارات مربوط به شخصیت این بانوی بزرگ اسلام نیز در کانون توجه عموم قرار گرفت.

یکی از آنها کتاب فاطمه فاطمه است که کتابی به زبان فارسی است که متن اقتباسی و تصحیح شده سخنانی از علی شریعتی (1312-1356)، نویسنده و جامعه شناس شیعه، در حسینیه ارشاد است.

متن زیر بخشی از متن کتاب است:

فاطمه مادر پدر!

آنچه مسلم است فاطمه در همان مکه تنها ماند و دو برادرش در کودکی از دنیا رفتند و زینب خواهر بزرگش که کوچکترین مادر او محسوب می شد به خانه ابی العسا و فاطمه او رفت. او مزه کرد. غیبت به تلخی، نوبت به رقیه و ام الکلثوم رسید، چشمانش را باز نکرد. اما آغاز زندگی مصادف با آغاز رسالت خطیر و شدت مجاهدت ها و گرفتاری ها و شکنجه هایی بود که بر بیت پیامبر سایه افکنده بود. پدر بار رسالت بیداری مردم و دشمنی دشمنان مردم را بر دوش داشت و مادر معالجه محبوب خود را داشت و فاطمه با طعم رنج با اولین تجربه های کودکانه این دنیا و زندگی آشنا شد. اندوه و خشونت زندگی او که خیلی جوان بود، آزاد بود بیرون برود و از این فرصت استفاده کند و پدرش را همراهی کند، زیرا می‌دانست که پدرش جانی ندارد که فرزندش را در آغوش بگیرد و او را به آرامی در کوچه‌ها و بازارهای شهر بچرخاند، اما همیشه تنها. و در موجی از دشمنی و نفرت نسبت به شهر شنا می کند و خطر از هر سو بر او می چرخید و دختر که از سرنوشت و ماجرای پدر آگاه بود او را رها نمی کرد.

مصائب حضرت فاطمه از زبان امام علی (ع) - تابناک  تابناک

تاریخ به یاد دارد روزی که در مسجد الحرام مورد اهانت و ضرب و شتم قرار گرفت، فاطمه جوان لحظه ای تنها ایستاد و گریه کرد و سپس با پدرش به خانه بازگشت. همچنین در روزی که در مسجدالحرام مشغول عبادت بود و هنگامی که دشمن دنبه بر سرش انداخت، ناگهان فاطمه کوچک به پدر رسید و او را بلند کرد و سپس با دستان کوچک و مهربان خود صورت پدر را پاک کرد و او را بخشید. . و به خانه آورد.

مردمی که همیشه این دختر لاغر و ضعیف را در کنار پدری قهرمان و تنها می دیدند که چگونه کودکی با حضور و سخنان محبت آمیز و رفتار معصومانه اش او را پرستاری و نقش پدری می کند و او را در دردسر دلداری می دهد، او را صدا می زدند: امم! ابیها (مادر پدرش)

ادامه مطلب

بهنوش طباطبایی

بهنوش طباطبایی یکی از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون ایران است که مانند بسیاری از بازیگران دیگر همچنان در کانون توجه قرار دارد و کوچکترین آن در زندگی شخصی اش مورد توجه شهروندان بی شماری است.

فروش عجیب و گران قیمت تصویر بازیگر زن – تابناک  تابناک

آنها می گویند طباطبایی اخیراً به دلیل عمل جراحی ظاهر و چهره خود را تغییر داده است که البته اصلاً مهم نیست، اما واضح است که این موضوع برای بسیاری از کاربران ایرانی در گوگل مهم است و آنها می خواهند بخوانند و بشنوند. درباره بهنوش طباطبایی است.

بهنوش طباطبایی

در مورد این بازیگر و اتفاقات جدید زندگی اش همین بس که مشخصا اقدامات مختلفی برای کاهش وزن انجام داده و به همین دلیل چهره جدیدش نسبت به قبل تغییر زیادی کرده است. بیایید ادامه دهیم

ادامه مطلب

گاسپار اولیل

Gaspar O’Leary یکی از ستارگان سینمای فرانسه و اروپا بود که در یک تصادف جان خود را از دست داد و اکنون به یکی از ترندهای گوگل در اکثر نقاط جهان مانند ایران تبدیل شده است.

گاسپار اولری، بازیگر جوان فرانسوی که برای بازی در نقش ایو سن لوران در فیلم «سن لوران» مورد تحسین منتقدان قرار گرفت، در سن 37 سالگی درگذشت.

در گزارش کوتاهی در تایید مرگ این بازیگر آمده است: «گاسپار اولیل روز چهارشنبه در اسکی دچار سانحه شد و کشته شد.

اولری یکی از مشهورترین بازیگران فرانسوی سینمای جهان بود. او با بازی هانیبال لکتر در «ظهور هانیبال» به شهرت جهانی دست یافت و با چهره خاص خود به ایفای نقش های ماندگار پرداخت.

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید