باقری: تا رسیدن به سطح عادی روابط با انگلیس فاصله داریم

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که به لندن سفر کرده است دیدار با مقام‌های وزارت امور خارجه انگلیس را جدی، جامع و مثبت ارزیابی کرد و گفت مذاکرات امروز برای نزدیک تر شدن دیدگاه‌های مقام های سیاسی ایران و انگلیس گامی رو به جلو بود.

باقری پنجشنبه شب در گفت‌ وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در لندن، گفت:‌ من امروز با چند تن از مقام های وزارت خارجه انگلیس در حوزه منطقه، روابط دو جانبه و امور سیاسی دیدار داشتم. تقریبا حدود پنج ساعت گفت‌ وگوی پیوسته‌ای انجام شد. دامنه این مباحث از روابط دو جانبه شروع شد و به بحث‌های منطقه‌ای و همین طور موضوعات مربوط به مذاکراتی که پیش رو داریم کشیده شد.

وی افزود: در همه این بحث ها دو طرف نگاه خودشان را مطرح کردند و ارزیابی من از این جلسات مثبت است، مذاکرات جدی انجام شد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه عنوان کرد: با توجه به اینکه ما مدتی است گفت وگویی را با این جامعیت بین مقام‌های وزارت خارجه دو کشور نداشتیم، فکر می کنم مذاکرات امروز در واقع گام رو به جلویی بود برای نزدیک تر شدن دیدگاه‌های مقام های سیاسی ایران و انگلیس.

درباره نحوه دریافت بدهی 400 میلیون پوندی انگلیس به جمع بندی نرسیده‌ایم

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در مذاکرات با طرف انگلیسی پیرامون بدهی 400 میلیون پوندی این کشور به ایران گفت‌ وگو و پیشرفتی صورت گرفت، گفت: بله، در واقع مدتی است که این مساله برای تادیه بدهی دولت انگلیس به جمهوری اسلامی ایران بحث‌هایی بین دو طرف جریان دارد. در تهران هم چندین جلسه که من در آن حضور داشتم این مساله مطرح بود و امروز هم این بحث مطرح شد.

معاون وزیر خارجه بیان داشت: اصل موضوع بدهی، اصل پرداخت بدهی و اصل مبلغ بدهی مورد توافق دو طرف است فقط نکته‌ای که باعث شده این بدهی تادیه نشود، روش پرداخت است که در این مورد طرفین در حال رایزنی هستند.

وی با بیان اینکه طرف انگلیسی گزینه‌ها و شیوه‌هایی را درخصوص نحوه پرداخت این بدهی مطرح کرده است، افزود:‌ هنوز در این رابطه به جمع بندی نهایی نرسیدیم و قرار است بحث را به تهران که برگشتم، ادامه بدهیم و امیدوارم در آینده نزدیک به جمع بندی نهایی برسیم.

تا رسیدن به سطح عادی روابط با انگلیس فاصله داریم

باقری در پاسخ به این پرسش که برخی اقدام‌های دولت انگلیس از جمله توصیه مسافرتی وزارت امور خارجه این کشور که به شهروندان توصیه کرده تنها در شرایط اضطراری به ایران سفر کنند مغایر روح عادی سازی روابط تجاری دو کشور است و آیا در این رابطه با طرف‌های انگلیسی بحث شد بیان داشت که در جلسات امروز «در مورد طیفی از موضوعات بحث شد، ولی به نظر من تا این سطح که ما بتوانیم روابط را به سطح عادی و معمولی برسانیم فاصله داریم.»

باقری شب گذشته (چهارشنبه به وقت محلی) در ادامه رایزنی‌های دیپلماتیک در پایتخت‌های اروپایی وارد لندن شد و امروز (پنجشنبه) با همتای انگلیسی و چند تن دیگر از مقام‌های وزارت امور خارجه این کشور دیدار کرد.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید