بالغ بر 975 میلیون دلار کالا از گمرکات سیستان و بلوچستان صادر شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زاهدان و به نقل از روابط عمومی گمرک سیستان و بلوچستان، محمدعلی خاشی اظهار داشت: دو میلیون و 842 هزار و 817 تن کالا به ارزش 975 میلیون و 36 هزار و 587 دلار از ابتدای سال تاکنون از گمرکات این استان به کشورهای مقصد صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش 22 درصد و از لحاظ وزن 20 درصد افزایش داشته، گفت: صادرات قطعی از گمرکات زاهدان، میرجاوه، میلک، چابهار و منطقه آزاد، بازارچه‌های پیشین و میلک، میرجاوه، گمشاد، کوهک و جالق سراوان و بازارچه ریمدان انجام شده است.

ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان افزود: از ابتدای امسال چهار هزارو 396 فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش 134 میلیون و 84 هزار و 589 دلار به وزن 655 هزار و 965 تن تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد اظهارنامه 72 درصد، از نظر ارزش 49 درصد و از نظر وزن 23 درصد کاهش را نشان می‌‌دهد.

وی بیان کرد: عمده اقلام صادرات قطعی گمرکات سیستان و بلوچستان در این مدت سیمان، کلینکر، خرما، گاز، تخم گشنیز، کشمش تیزابی، انگور تازه، بیسکوییت و تافی، گوجه فرنگی، پودر رختشویی، آلو، سیب درختی و سایر محصولات کشاورزی بوده که به کشورهای پاکستان، افغانستان، عمان، امارات متحده عربی و روسیه صادر شده‌ است.

معدن طلا در میرجاوه سیستان و بلوچستان کشف شدمعاون سیاسی و اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان منصوب شددستگاه‌های اجرایی موظف به مصرف تولیدات استان سیستان و‌ بلوچستان هستند

خاشی با اشاره به صادرات کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور که از گمرکات این استان از طریق بازارچه‌های مرزی خارج شده، گفت: تعداد اظهارنامه ارائه شده 27 هزارو 188 فقره به ارزش 840 میلیون و 951 هزار و 998 دلار به زون دو میلیون و 186 هزار و 852 تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه 31 درصد، از نظر ارزش 59 درصد و از نظر وزن 45 درصد افزایش را نشان می‌‌دهد. عمده اقلام خروجی و صادراتی مشتقات نفتی، گاز، قیر، سیمان، کاشی و سرامیک، آهن و فولاد، مواد غذایی مجاز و تره بار بوده است.

مدیرکل گمرک زاهدان با اشاره به واردات قطعی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال سه هزارو 558 فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش 879 میلیون و 83 هزار و 529 دلار به وزن یک میلیون و 660 هزار و 574 تن تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد پروانه 162 درصد، از نظر ارزش 76 درصد و از نظر وزن 70 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: عمده اقلام وارداتی سیستان و بلوچستان شامل برنج، گندم، ذرت دامی، جو دامی، دانه جو دامی، انبه، شکر، کنجد، لوازم یدکی، لوازم خانگی، پارچه، چتایی، لاستیک اتومبیل سبک و سنگین، دستگاه های خنک کننده هوا، نارنگی، موز و برخی اقلام مجاز بوده که این اقلام از کشورهای روسیه، آلمان، دانمارک، استرالیا، پاکستان، هند، امارات متحده عربی، تایلند و چین وارد شده است.

ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان با اشاره به خدمات مسافری از طریق گمرگ گفت: از ابتدای امسال تاکنون 26 هزارو 361 نفر مسافر ورودی و 29 هزار و 200 نفر مسافر خروجی از خدمات گمرکی و تشریفات مسافری بهره‌مند شدند. مسافران ورودی نسبت به مدت مشابه سال قبل 40 درصد و خروجی 11 درصد افزایش داشته که این افراد از سالن‌های مسافری گمرک در مرزهای مجاز میلک، میرجاوه و ریمدان سیستان و بلوچستان تردد کرده‌‌اند.

خاشی خاطرنشان کرد: امسال 27 هزارو 552 دستگاه کامیون به وزن 551 هزار و 41 تن شامل لوازم یدکی مستعمل خودرو، فوفل، چای سیاه، پارچه، گاز، برنج، تخم زیره، ادویه، پنل خورشیدی و کانتینر خالی از طریق گمرکات میلک، میرجاوه و چابهار به کشورهای پاکستان، افغانستان، امارات متحده عربی، ترکیه و چین ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعدا کامیون و وزن دو درصد افزایش داشته است.

وی گفت: همچنین از ابتدای سال تاکنون 13 هزار و سه تن کالای گوگرد به صورت ترانشیپمنت ریلی به مقصد گمرک میرجاوه و دو هزار و 34 تن برنج به مقصد گمرک باهنر و 207 تن کیسه جامبو بگ به مقصد سایر گمرکات خارج شده است.

انتهای پیام/392/ ت

source article

دیدگاهتان را بنویسید