باکو: دیدار رؤسای جمهور ایران و جمهوری آذربایجان انگیزه‌ای مضاعف برای توسعه روابط دوجانبه ایجاد کرد

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز جمعه در بیانیه‌ای با اشاره به اهمیت دیدار ماه گذشته الهام علی‌اف رئیس‌جمهور این کشور و همتای ایرانی‌اش آیت‌الله رئیسی در توسعه روابط دو کشور، بر روابط دوستانه و حسن همجواری با ایران تأکید کرد.

در بیانیه ای که از سوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در خصوص دستاوردهای دیپلماتیک این کشور در سال 2021 منتشر شد، آمده است: «برای جمهوری آذربایجان، حفظ روابط دوستانه با هر یک از همسایگان و توسعه آنها بر اساس منافع متقابل، اولویت سیاست خارجی باقی مانده است. در طول سال، تماس‌های بلندپایه با ترکیه، روسیه، ایران، گرجستان، قزاقستان و ترکمنستان ادامه یافت و محتوای روابط در بسیاری از موارد با پروژه‌های همکاری ویژه غنی‌تر شد.

در این بیانیه آمده است: در سال 2021 تلاش شده است روابط دوستانه و حسن همجواری با جمهوری اسلامی ایران در سطح بالا حفظ شود. دیدار روسای جمهور آذربایجان و ایران که در چارچوب پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی که در روزهای 27 تا 28 نوامبر 2021 در عشق آباد برگزار شد، انگیزه ای مضاعف برای توسعه روابط دوجانبه ایجاد کرد. روسای جمهور دو کشور در این دیدار «توافقنامه ای مبنی بر تعیین شرایط ترانزیت گاز طبیعی از خاک جمهوری اسلامی ایران» امضا کردند. در طول سال، دیدارهایی بین وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ایران برگزار شد. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 22 دسامبر 2021 اولین سفر رسمی خود به آذربایجان را انجام داد.

امیرعبداللهیان: دیدار آیت‌الله رئیسی و علی‌اف نقطه عطفی در روابط ایران و جمهوری آذربایجان بودرئیسی: اولویت سیاست خارجی ایران گسترش مبادلات با کشورهای منطقه استعلی‌اف: روابط ایران و جمهوری آذربایجان در همه زمینه‌ها توسعه خواهد یافت

انتهای پیام/.

source article

دیدگاهتان را بنویسید