باکو: مذاکره با ارمنستان یک گام رو به جلو است


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه گفت روند عادی سازی روابط با ارمنستان هفته گذشته در جریان دیدار در آمریکا یک «گام رو به جلو» بود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، جیحون بایراموف وزیر امور خارجه آذربایجان در یک کنفرانس مطبوعاتی در باکو گفت: در چهار روز اقامت خود در واشنگتن گفتگوهای فشرده ای در مورد پیمان صلح داشتیم.

تنش ها بین این دو کشور همسایه در ماه های اخیر بر سر مسیر لاچین، تنها مسیر زمینی که ارمنستان از طریق آن به قره باغ دسترسی دارد، افزایش یافته است.

بر اساس این پیام، بایراموف و آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان در مذاکرات صلح پایتخت آمریکا شرکت کردند. آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای پس از این دیدار گفت: هر دو تعهد صادقانه خود را به عادی سازی روابط و پایان دادن به درگیری طولانی مدت نشان دادند.

بایراموف در ادامه نشست خبری گفت: پیشرفت هایی در این زمینه وجود دارد. یک قدم جلوتر رفتیم. ما باید در مورد این روند واقع بین باشیم. باکو تعهد خود را به روند صلح نشان می دهد. رویکردهای جمهوری آذربایجان بدون تغییر باقی می ماند، ما از عادی سازی روابط با ایروان حمایت می کنیم. «متاسفانه هر از چند گاهی اظهارات ضد و نقیضی از ارمنستان شنیده می شود.

دبیر شورای امنیت ارمنستان در عین حال ادعای آمریکا را رد کرد و اعلام کرد که در آخرین دور مذاکرات با جمهوری آذربایجان در مهم ترین موضوعات پیشرفتی حاصل نشده است.

دبیر شورای امنیت ارمنستان روز سه شنبه گفت: در آخرین دور مذاکرات ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مهم ترین موضوعات پیشرفتی حاصل نشده است.

اظهارات آرمن گریگوریان، دبیر شورای امنیت ارمنستان، با سخنان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که پس از مذاکرات اخیر در آمریکا بین وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان، «پیشرفت قابل توجه» را اعلام کرد، در تضاد است. در راستای توافق صلح بین دو کشور

گریگوریان گفت: مهمترین مسائل مربوط به به رسمیت شناختن 29800 کیلومتر از اراضی ارمنستان، برقراری گفتگو بین جمهوری آذربایجان و بخش ارمنی قره باغ کوهستانی و همچنین ایجاد ضمانت های حقوقی بین المللی برای جمعیت ارمنی است. منطقه» (جزئیات بیشتر).

در تازه ترین تحولات دیپلماتیک میان این دو کشور، فایننشال تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در تاریخ 14 می (یکشنبه 24 اردیبهشت) در بروکسل دیدار و گفت وگو خواهند کرد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید