بایدن به دنبال جذب محققان برجسته روسی است – تابناک


نیویورک تایمز گزارش داد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از کنگره آمریکا خواسته است تا صدور ویزا برای محققان روسی را که مشتاق ترک کشورشان در میانه جنگ بین روسیه و اوکراین هستند، تسریع بخشد. کارشناسان این اقدام را تلاش جدید آمریکا برای تسریع پرواز به مغز روسیه و محروم کردن روسیه از برخی استعدادهای برتر خود توصیف می کنند.

بسته نجات 33 میلیارد دلاری دولت ایالات متحده به کنگره شامل بندی است که الزام محققان روسی متقاضی ویزای H1-B را برای داشتن کارفرمای حامی به مدت چهار سال به حالت تعلیق در می آورد و یکی از بزرگترین موانع مهاجرت به ایالات متحده است.

به گفته نیویورک تایمز، این قانون فقط شامل شهروندان روسیه می شود که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در علوم یا مهندسی هستند، مانند هوش مصنوعی، فیزیک هسته ای یا فیزیک کوانتومی. مقامات ایالات متحده استدلال کرده اند که چنین اقدامی دارای مزایای دوگانه است. افزایش هزینه های روسیه به نفع ایالات متحده علم این افراد است.

تاکنون اکثریت قریب به اتفاق این گونه ویزاها برای صنعت فناوری به متقاضیان هندی رسیده است. طبق آمار، هر سال قبل از شیوع همه‌گیری کووید-19، طبق طبقه‌بندی مهاجران، که عمدتاً برای اساتید برجسته، محققان و متخصصان حرفه‌ای در نظر گرفته شده بود، سالانه حدود 1800 روس اقامت قانونی دائم ایالات متحده را دریافت می‌کنند. حامی کارفرما داشته باشید اخذ شده.

دیدگاهتان را بنویسید