بایدها و نبایدهای بازگشایی مدارس در شرایط کرونایی؛ بازشدن مدرسه به نفع دانش آموزان است

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، از یک و نیم سال گذشته که بیماری کرونا در کشور و به تبع آن در سراسر جهان شایع شد، بیشتر کسب و کارها و زندگی روزمره و عادی مردم را تحت تاثیر خود قرار داد.

در این میان آموزش و پرورش و مدارس نیز از این قائده مستثنی نبوده و با تعطیلی مدارس، دانش‌آموزان از راه دور و در بستر فضای مجازی آموزش دیدند که این خود مشکلات فراوانی برای اولیای دانش‌آموزان به همراه داشت چون به غیر از قطع و وصلی و ضعف اینترنت و اینکه بسیاری از نقاط روستایی نیز از این امکانات بی‌بهره بودند، دسترسی و تهیه بسیاری از خانواده‌ها به گوشی تلفن همراه سخت و دشوار بود و اولیای دانش‌آموزان متحمل هزینه‌های هنگفتی شدند.

از سوی دیگر والدین باید بیشتر زمان خود را برای تحصیل دانش‌آموزان خود اختصاص داده و به عبارتی باید همراه آنها درس می‌خواندند تا دانش‌آموزانشان از تحصیل علم عقب نمانند.

در نهایت اینکه در این مدت، اولیاء و خود دانش‌آموزان در مدت بیماری کرونا که همچنان هم ادامه دارد، با سختی‌ها و مشکلات عدیده‌ای رو به رو شده‌اند و بنابراین دولت درصدد است که مدارس را همانند سایر کشورها با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بازگشایی کند.

استمرار تعطیلی مدارس تبعات جبران‌ناپذیری بر نظام آموزشی داردبازگشایی مدارس؛ پوشش واکسیناسیون را افزایش دادبازگشت به مدارس آرام و تدریجی/ بازگشایی با تصمیم‌گیری مدارسبازگشایی مدارس کم رمق در روز نخست

دانش‌آموزان در شرایط کرونایی از مدرسه دور شدند

مدیر یکی از مدارس تیرهوشان ارومیه با اشاره به اینکه آموزش و پرورش هر کشوری سکوی پرتاب و رشد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جامعه است اظهار داشت: بی‌تردید هر کس در بحث آموزش و پرورش پیشرو شود آن کشور در تمام جنبه‌های پیشرفت کشور موفق شده و به اهداف خود می‌رسد.

پاشایی در ادامه با اظهار تاسف از اینکه آذربایجان‌غربی به لحاظ مرزی بودن و ساختار فرهنگی خود نتوانسته در بین استان‌های کشور جایگاه شایسته‌ای را در آموزش و پرورش به دست آورد گفت: متاسفانه آذربایجان‌غربی جزو پنج استان آخر کشور در آموزش و پرورش به شمار می‌رود و امکانات آموزشی آن ناکافی است.

وی با اشاره به اینکه در زمان کرونا در مناطق شهری، روستایی و مرزی استان، آموزش قطع شد تصریح کرد: در این راستا دانش آموزان از مدارس دور شدند هر چند که برخی مدارس برخوردار، آموزش‌های خود را در بستر فضای مجازی انجام دادند و وزارت آموزش و پرورش نیز تلاش خود را انجام داد تا موضوع آموزش در تمامی نقاط روستایی و شهری تداوم داشته باشد.

این مدیر مدرسه با تاکید بر اینکه در مناطق روستایی بحث آموزش بسیار سخت و دشوار است بیان کرد: با توجه به اینکه بسیاری از خانواده‌های محروم به گوشی تلفن همراه دسترسی نداشتند تعداد بسیاری از دانش آموزان این مناطق از تحصیل علم دور شده و یا ترک تحصیل کردند.

پاشایی در اشاره با اشاره به اینکه در این شرایط کرونایی مدارس باید بازگشایی شود اظهار داشت: خوشبختانه میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در گروه سنی زیر 18 سال بسیار ناچیز است بنابراین با توجه به اینکه بین 60 تا 70 درصد دانش‌آموزان دز اول واکسن کرونا را در استان دریافت کرده‌اند، از اول آبان ماه، مدارس روستایی که دارای تراکم جمعیتی پایینی بودند بازگشایی شدند.

وی افزود: اما در مناطق شهری مقرر شد تا مدارس از 15 آبان به تدریج آغاز شود و بنابراین مجوزهای لازم داده شد و براساس گروهبندی، دانش‌آموزان در مدارس حضور یافتند.

این مدیر مدرسه با اشاره به نگرانی‌های اولیه والدین دانش‌آموزان برای بازگشایی مدارس در دوران کرونایی گفت: این در حالی است که پس از روز اول بازگشایی مدارس، نگرانی‌ها تا حدودی برطرف شد و دانش‌آموزان با رغبت فراوان همراه با شادابی در محیط آموزشی حضور یافتند.

وی با تاکید بر اینکه باید برای بازگشایی مدارس تدابیر لازم اندیشیده شود اظهار داشت: در این رابطه شورای مدرسه براساس جمعیت دانش‌آموزی در مدرسه و کلاس، گروهبندی را انجام داده است تا آنان بتوانند در مدارس حضور یابند.
پاشایی در ادامه تاکید کرد: بازگشایی مدارس می‌تواند کرونا را کاهش دهد چون دانش‌آموزان، دیگر فرصتی برای حضور در سایر اماکن تفریحی و سیاحتی و یا مهمانی نخواهند داشت و باید بیشتر زمان خود را در محیط آموزشی بگذرانند.

از بازگشایی مدارس استقبال می‌کنیم/فاجعه بسته بودن مدارس در 20 سال آینده نمود می‌یابد

در ادامه، مدیر دبیرستان چمران ارومیه با تاکید بر اینکه از بازگشایی مدارس استقبال می‌کنیم گفت: بی‌شک فاجعه بسته بودن مدارس و وقفه در آن، در 20 سال آینده خود را نشان خواهد داد و در سالیان آینده، جامعه از نخبگان تهی می شود‌

نادر علیزاده با اشاره به اینکه باید با ایجاد فضای امیدآفرینی در جامعه، مدارس بازگشایی شوند اظهار داشت: بی‌تردید اگر دستورالعمل‌های بهداشتی در مدارس رعایت شود هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود بنابراین باید به معلمان و مدارس کمک کرد تا با کمترین مشکلی کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار شود.

وی افزود: دانش‌آموزان نیز موظف هستند که از دو ماسک استفاده کرده و حتما واکسینه باشند تا مدارسی پر از علم و دانش بین استاد و دانش آموزان برقرار و بی‌سوادی به حداقل برسد.

این مدیر مدرسه با تاکید بر اینکه باید به معلمان ارزش قائل شد تصریح کرد: در این صورت در آینده شاهد جامعه‌ای پاک و سالم و به دور از فساد و اختلاس و ریا خواهیم شد.

بازگشایی مدارس به نفع اولیاء و دانش‌آموزان است

در ادامه«رسولی» یکی از اولیای دانش‌آموزان با اشاره به اینکه بازگشایی مدارس به نفع اولیاء و دانش‌آموزان است اظهار داشت: متاسفانه دانش‌آموزان مقطع ابتدایی در بستر فضای مجازی نمی‌توانند آموزش‌های لازم را فراگیرند و از این خود مشکلاتی را به وجود می‌آورد.

«کاظمی» نیز یکی دیگر از اولیای دانش‌آموزان گفت: ضعف اینترنت و از سوی دیگر، اینکه دانش‌آموزان نمی‌توانند چهره به چهره سوالات خود را از معلمان خود پرسیده و رفع اشکال کنند باعث شده که فرزندان برای آموزش، کم رغبت شوند.

آذربایجان‌غربی در تعداد مدارس استیجاری رتبه نخست کشوری را دارا است

در ادامه نیز نماینده سابق ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با توجه به اینکه آموزش و پرورش زیربنای نظام است، رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب در وهله نخست بر آموزش و پرورش و سپس به سایر مباحث مانند پژوهش، اجرای عدالت و مبارزه با فساد تاکید کرده‌اند.

نادر قاضی‌پور گفت: آینده مملکت به دست دانش آموزان است و با توجه به اینکه در بسیاری از کشورها مدارس بازگشایی شده است باید در کشور و به ویژه در آذربایجان‌غربی نیز محیط آموزشی میزبان دانش آموزان باشد و والدین نیز با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی فرزندان خود را به مدرسه بفرستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی در تعداد مدارس استیجاری رتبه نخست کشوری را دارا است اظهار داشت: همچنین در تعداد مدارس تخریبی نیز آمار چشمگیری دارد و بنابراین باید خیران مدرسه‌ساز، پای کار آمده و کار خیر خود را تداوم د هند.

انتهای پیام/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید