بحران کرونا دوباره در تهران – تیبناک


به گزارش «تابناک»، دکتر نادر توکلی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، درباره وضعیت کرونا در تهران گفت: در حال حاضر مجموع بیماران سرپایی در حوزه سلامت حدود 18 هزار نفر است. همچنین تعداد پذیرش های جدید در بیمارستان ها به حدی بود که دیروز 1200 بیمار جدید داشتیم. این در حالی است که در حال حاضر ۴۲۶۶ بیمار در بیمارستان های تهران بستری هستند.

وی با بیان اینکه روز گذشته به دلیل ابتلا به کرونا در تهران 55 فوتی داشتیم، گفت: از 4266 نفری که به بیمارستان تهران منتقل شدند، 1200 نفر در بخش ویژه بستری شدند. البته روزانه حدود 800 بیمار را هم ترخیص می کنیم. در عین حال می توان گفت که یک چهارم بیماران بیمار هستند.

Omicron و Delta را به طور همزمان معامله کنید

توکلی گفت: سویه فعلی دقیقاً Omicron نیست، اما دلتاها نیز در گردش هستند و برخی موارد سویه دلتا هستند، به طوری که به نظر می رسد درصدی از سویه موجود در دلتا باشد. بنابراین احتمال عفونت ریه در بیماران دلتا زیاد است. البته اکثر موارد Omicron هستند. تخمین زده می شود که 80 تا 85 درصد موارد مربوط به سویه Omicron است، اما 10 تا 15 درصد با دلتا مرتبط است. بیماران دلتا ممکن است در حال حاضر در بیمارستان بستری شوند، همچنین کسانی که بیماری زمینه ای دارند، اضافه وزن دارند یا واکسن Ommicron را دریافت نمی کنند.

او در تمام مسیر تا ماه گفت: «این روند همچنان در تهران رو به افزایش است و ما هنوز به اوج خود نرسیده‌ایم.

50 درصد بستری‌های عروق کرونر در اوج ششم قرار دارند. زیر 50 سال

همانطور که توکلی درباره وضعیت کودکان تهران گفت: 15 تا 20 درصد موارد مربوط به افراد زیر ده سال است. به طور کلی برخلاف نژادهای مسن، 50 درصد بیماران زیر 50 سال سن دارند. البته در کودکان آنچه اغلب منجر به بستری شدن در بیمارستان می شود علائمی مانند استفراغ و سرفه های شدید است که اغلب به دلیل عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد می شود و به شکل خروس است. این علائم شدید و سرفه ای که باعث خفگی می شود، کودکان را به بیمارستان می کشاند. عفونت ریه ناشی از کرونا در کودکان بسیار نادر است.

وی با بیان اینکه مرگ و میر ناشی از کرونا در کودکان نیز بسیار کم است، گفت: بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از کرونا همچنان در افراد بالای 60 سال است. نرخ مرگ و میر مانند الگوی سنی قبلی باقی می ماند و بیشتر مرگ و میرها در سنین بالای 60 سال رخ می دهد.

وضعیت بحرانی کرونا در تهران
توقف فعالیت های انتخابی در بیمارستان های کودکان

می توان گفت در حال حاضر وضعیت کرونا در تهران جدی است، توکلی درباره وضعیت تخت های بیمارستانی گفت: در حال حاضر مشکلی از نظر تخت های بیمارستانی وجود ندارد. همانطور که برنامه ریزی شده بود، به دلیل تعداد زیاد کودکان مبتلا، بیمارستان های کودکان به طور کامل مجهز شدند و تقریباً تمام انرژی خود را صرف بیماری کرونا کردند و همه فعالیت های انتخابی آنها لغو و غیرفعال شد. بخش های عادی بیمارستان ها نیز در حالت آماده باش هستند. البته در اوج قبلی 11 هزار بیمار داشتیم اما الان 4200 نفر داریم و این به معنای سرریز شدن بیماران از بیمارستان نیست.

رشد سریع نقاشی کودکان

وی در خصوص وضعیت گهواره ها گفت: با دستور وزیر بهداشت اقدامات خوبی انجام شد و توسعه سریع تخت های مخصوص کودکان (PICU) فراهم شد و خوشبختانه تجهیزات به سرعت تهیه شد و تعداد زیادی خدمات ویژه تخت ها آماده شد.

توکلی تاکید کرد: نکته اصلی تداوم بحث رعایت پروتکل ها، استفاده از دو ماسک در محیط های شلوغ و لغو جلسات و سمینارها تا حد امکان است.

وضعیت مدارس تهران

وی در خصوص شرایط مدارس گفت: هفته گذشته مدارس غیبت داشتند اما این هفته آمیخته ای از حضور و غیبت بود و مورد تایید ستاد کرونا قرار گرفت که ما هم به آن احترام می گذاریم.

توکلی درباره واکسیناسیون کودکان نیز گفت: در حال حاضر وضعیت واکسیناسیون کودکان بسیار خوب است و استقبال خوبی از آن صورت گرفته است. پس از اعلام واکسیناسیون کودکان 5 تا 9 سال با دو واکسن سینوفارم و پاستوکوکوس، واکسیناسیون این سنین با رضایت والدین انجام می شود. توصیه اکید این است که واکسن دریافت کنید. درست است که واکسیناسیون از ایمیکرون جلوگیری نمی کند، اما خطر ابتلا به بیماری های جدی را کاهش می دهد، به خصوص زمانی که همه سویه های در گردش ما از امیکرون 100٪ نیستند و ما به شدت واکسیناسیون را توصیه می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید