برکت سفره ایلامی‌ها گران شد ولی خبری از افزایش کیفیت نیست

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، همه میدانیم که نان از گذشته تا کنون نقشی مهم در سفره خانواده‌های ایرانی داشته است، اما در ماه‌های اخیر افزایش قیمت این کالای ضروری در برخی استان‌های کشور همچون ایلام با استناد افزایش کیفیت محصول ثبت شده و ظاهرا برکت سفره ایلامی‌ها گران شده اما خبری از بهبود کیفیت نان نیست.

البته مسئولان استانی تا کنون وعده‌های متعددی در خصوص نظارت بر بازار نان و کنترل قیمت و کیفیت آن داده‌اند، اما متاسفانه این وعده‌ها و عملکرده‌ها آنچنان که باید مثمرثمر واقع نشده است، زیرا هنوز هم کیفیت پایین نان و از سوی دیگر افزایش قیمت آن اعتراض تعداد کثیری از مردم هم‌استانی را به دنبال داشته است.

گرانی و کیفیت پایین نان

رضا نوری یکی از شهروندان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: نان یکی از مواد غذایی مهم در جامعه ایران است که با گران شدن بسیاری از خوراکی‌ها همچون برنج، نیاز به آن در سفره‌های مردم افزایش پیدا کرد.

وی با بیان ابنکه قیمت نان نیز مدت‌هاست افزایش چشم‌گیری پیدا کرده است، افزود: در رسانه‌ها اعلام شد که این گرانی در راستای افزایش کیفیت نان بوده که قابل درک و قبول است اما وقتی به نانوایی مراجعه می‌کنیم می‌بینیم که باید پول بیشتر بدهیم اما هم نان کوچکتر و هم بی‌کیفیت‌تر بگیریم منطقی نیست و مسئولان باید نظارت بیشتری داشته باشند.

اکبر سلطانی از دیگر شهروندان ایلامی با اشاره به کیفیت پایین نان به خبرنگار تسنیم گفت:در استان ایلام یکی از باکیفیت ترین گندم ها تولید می‌شود و در کارخانه‌های آرد فرآوری در اختیار نانوایی‌ها قرار می گیرد، اما با این وجود باز هم بی‌کیفت‌ترین نان‌ها در این استان تولید می‌شود.

وی در حالی که از روند رسیدگی مسئولان گله‌مند بود، اضافه کرد: از مسئولان تقاضا داریم در کنار دادن وعده قدمی هم در راستای کنترل کمیت و کیفیت نان در استان ایلام بردارند، زیرا سلامت و معیشت مردم در گرو نظارت آنان است.

افزایش 25 درصدی قیمت نان در ایلام

معاون بازرسی سازمان صمت ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم ضمن تایید افزایش قیمت نان اظهار داشت: در استان ایلام از سال 98 به بعد به رغم اینکه شاخص‌های تولید نان افزایش پیدا کرد، قیمت نان افزایش پیدا نکرده بود که به همین دلیل بسیاری از خبازی‌ها درخواست به اصلاح قیمت نان در استان داشتند.

عزت الله عبدخانی با اشاره به اینکه افزایش قیمت نان در استان ایلام در کارگروه تنظیم بازار و همچنین کارگروه آرد و نان استان تایید و ابلاغ شده است، افزود: افزایش 25 درصدی قیمت نان در استان تصویب و شرط اصلی این افزایش قیمت، افزایش کیفیت نان اعلام شده و اگر یک واحد صنفی این قانون را رعایت نکرده باشد متخلف شناخته شده و قطعا با این واحد صنفی برخورد قانونی خواهد شد.

تشکیل 331 پرونده تخلف

وی ادامه داد: بازرسی سازمان صمت استان برای نظارت بر افزایش کیفیت و قیمت نان در نانوایی‌های استان در هشت ماهه اول سال سه هزار و 874 بازرسی از نانوایی‌های استان داشته که این تعداد بازرسی منجر به تشکیل 331 پرونده تخلف شده است.

عبدخانی تصریح کرد: از جمله دلایل اصلی بی کیفتی نان در استان که از همه مهمتر است، بحث دستگاه‌های خود خبازی است که متاسفانه تعدادی زیادی از دستگاه‌ها مستهلک هستند.

وی با اشاره به اینکه در کل استان 735 واحد خبازی وجود دارد که از آرد یارانه‌ای و نیمه یارانه‌ای استفاده می‌کنند، گفت: بازرسی سازمان صمت استان اتحادیه نانوایی‌های استان را ملزم کرده که دستگاه‌های نانوایی‌ها به روز شوند و بتوانند نان باکیفیتی را دست مردم دهند.

گله مسئولان از بی‌کیفیتی نان

این درحالی است که ظاهرا کاهش کیفیت نان در سایه گرانی آن صدای خود مسئولان استانی را هم درآورده به صورتی که جهانگیر رستمزاد چندی پیش در این راستا اظهار داشت: این افزایش قیمت باید همراه با بهبود کیفیت باشد تا رضایت مصرف کنندگان را به همراه داشته باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام با نارضایتی از کیفیت و کاهش وزن چانه نان در برخی نانوایی‌ها افزود: در صورتی که نانوایی‌ها نسبت به افزایش کیفیت و اصلاح وزن چانه‌ها اقدام نکنند، قیمت دوباره به روال سابق باز می‌گردد.

تنور گرانی نان در استان یزد گرم شد/ اعمال افزایش قیمت 30 درصدی از صبح امروزواکنش بازرس‌کل استان زنجان به گرانی نان/ پرونده تخلف‌ها در سازمان بازرسی مفتوح شدگرانی نان در استان کردستان منتفی شد/ دلیل کاهش کیفت نان چیست؟

وی تصریح کرد: گشت و سرکشی از نانوایی‌ها باید روزانه و به صورت مرتب انجام گیرد و اگر نانوایی تخلف داشت، حتماً کسر سهمیه آرد اعمال شود.

با توجه به مصرف روزانه مردم از نان و وجود مشکلات اقتصادی نیاز است مسئولان راهکاری جدی برای افزایش کیفیت نان در استان اتخاذ کنند.

به‌هرحال امید است حالا که مسایل معیشتی مردم یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دولت سیزدهم است و همه مدیران در تلاش هستند که مشکلات را به حداقل خود برسانند نظارت بیشتر در خبازی‌های استان ایلام این مشکل مردم را نیز برطرف کند.

انتهای پیام/180/ی

source article

دیدگاهتان را بنویسید