بریتانیا روسیه را به درخواست حمایت از کرملین در کیف متهم می کند


به گزارش گروه بین الملل فارس، در پی اقدامات تحریک آمیز انگلیس و تشدید تنش ها بین اوکراین و روسیه، دولت لندن اعلام کرد که طرح مسکو برای سرنگونی دولت فعلی کی یف را کشف کرده است.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه انگلیس صبح یکشنبه کرملین را متهم کرد که می خواهد رئیس جمهور طرفدار روسیه را در اوکراین منصوب کند.

لندن می گوید افسران اطلاعاتی روسیه به عنوان بخشی از این توطئه با چندین سیاستمدار سابق اوکراین در تماس بوده اند.

با این حال، وزارت خارجه بریتانیا از ارائه شواهدی برای حمایت از اتهامات خود علیه مسکو، حتی در چنین زمان حساسی برای تنش بین روسیه و غرب بر سر اوکراین، خودداری کرد.

بر اساس این گزارش، لندن مدعی است اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می دهد دولت روسیه یوهان مورایف، نماینده سابق اوکراین را به عنوان نامزد احتمالی ریاست جمهوری در کیف انتخاب کرده است.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا در توییتر نوشت: ما توطئه کرملین برای ایجاد رهبری طرفدار روسیه در اوکراین را تحمل نخواهیم کرد. کرملین می‌داند که تهاجم نظامی یک اشتباه استراتژیک جدی خواهد بود و بریتانیا و شرکای ما هزینه‌های سنگینی را متوجه روسیه خواهند کرد.»

یک منبع در وزارت خارجه انگلیس به رویترز گفت که اشتراک اطلاعات مشترک نیست و جزئیات تنها پس از تحقیقات کامل برای جلوگیری از تجاوز روسیه حل شده است.

این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد: «برخی از این افراد با افسران اطلاعاتی روسیه مرتبط هستند که در حال حاضر در برنامه ریزی برای حمله به اوکراین نقش دارند.

رسانه‌های آمریکایی از احتمال حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری جاسوسی می‌کردند که تنش‌ها را در شرق اروپا تشدید می‌کند. روسیه قاطعانه این اتهامات را رد کرده است، اما اصرار دارد که ادامه آتش توپخانه نیروهای اوکراینی علیه منطقه خودمختار روسی زبان، واکنش مسکو را برانگیخته است.

به منظور کاهش تنش بر سر اوکراین، مسکو پیشنهاداتی را برای تضمین امنیت روسیه در غرب ارائه کرده است، از جمله عدم گسترش اتحاد نظامی ناتو به مرزهای آن و خروج نیروهای ناتو از منطقه. هفته گذشته، یک نماینده روسیه با همتایان ایالات متحده و ناتو برای بحث در مورد این پیشنهادها ملاقات کرد، اما غرب در نهایت آنها را رد کرد.

روز جمعه ارتش بریتانیا یک تیپ عملیات ویژه را به اوکراین اعزام کرد تا به نیروهای کی یف آموزش دهد که چگونه از سلاح های جدید ضد تانک خود در برابر تهدیدات احتمالی علیه اوکراین استفاده کنند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/این را به صفحه اول توصیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید