بلینکن: برای جلوگیری از تکرار جنایت قتل خاشقجی، تدابیری اتخاذ کرده‌ایم

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده روز شنبه مصادف با 2 اکتبر 2021 و همزمان با سومین سالگرد قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار معروف سعودی روزنامه واشنگتن پست، بر تعهد ایالات متحده برای «دفاع از آزادی بیان و حمایت از روزنامه نگاران، فعالان و مخالفان در همه کشورها تأکید کرد».

به گزارش عربی پست، بلینکن روز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «واشنگتن همیشه از این اصل که مردم در هر جا باید بتوانند از حقوق انسانی خود بدون ترس از قصاص یا آسیب استفاده کنند، محافظت خواهد کرد».

در ادامه این بیانیه آمده است: «از آنجایی که گزارش غیر محرمانه قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول، در ماه فوریه به کنگره ارائه شد، ما اقدامات لازم را برای جلوگیری از تکرار چنین جنایت فجیعی انجام داده‌ایم».

در بیانیه صادره وزارت خارجه آمریکا در روز شنبه آمده که وزارت خارجه ایالات متحده در پی سیاست محدودیت جهانی صدور ویزا تحت عنوان «خاشقچی»، اقدامی را به منظور محدودیت ویزا برای 76 فرد سعودی که گمان می رود در خارج از کشور در تهدید مخالفان از جمله قتل خاشقچی نقش داشته‌اند، اعمال کرده است.

از سوی دیگر، شبکه خبری «سی.ان.ان» در گزارش روز شنبه خود درباره قتل خاشقچی به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکا اعلام کرد که «محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دستگیری یا قتل روزنامه نگار سعودی را تایید کرده است».

در گزارش شبکه خبری سی.ان. ان در این زمینه آمده است: «اما بلینکن در پاسخ به دلیل عدم موفقیت آمریکا در مجازات شخص بن سلمان به خبرنگاران گفت که آنچه ما در طول اقداماتی که انجام داده‌ایم، در حقیقت قطع رابطه با طرف سعودی نیست. من فکر می کنم ما باید درک کنیم که این اتفاق بزرگتر از یک شخص بوده است».

جمال خاشقجی در تاریخ دوم اکتبر سال 2018 پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه، به دستور ولی عهد سعودی کشته شد.

دولت عربستان که در ابتدا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی اظهار بی اطلاعی می‌کرد، تصدیق کرد که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

بر اساس این گزارش شماری از اعضای تیم 15 نفره سعودی که در اکتبر 2018 پیش از کشته شدن خاشقجی وارد استانبول شدند، افراد مرتبط با مرکز مطالعات و امور رسانه‌ای در دربار سعودی بودند که مدیریت آن را مشاور نزدیک بن سلمان بر عهده دارد و 7 تن از آنان نیز اعضای زبده تیم حفاظت شخصی محمد بن سلمان معروف به «نیروی واکنش سریع» بوده‌اند.

دفتر مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده خلاصه‌ای از گزارش سیا را منتشر کرد که محتوای آن تاکید دارد «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی با ربودن یا کشتن خاشقجی موافقت کرده است.

انتهای پیام

source article

دیدگاهتان را بنویسید