بودجه عمرانی آموزش و پرورش استان لرستان جوابگوی هزینه‌ها نیست

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، ساخت مدرسه و مراکز آموزشی کار آسانی نیست و همین موضوع سبب شده تا مشارکت در این راه حرف اول را بزند. در نتیجه خیرین مدرسه ساز معمولا با پیوستن به خیریه‌ها و بنیادهای مدرسه سازی کار ساخت فضاهای آموزشی و یا یاری رساندن به دانش‌آموزان محروم را به انجام می‌رسانند.

مدرسه‌سازی را می‌توان یک تجارت معنوی بسیار پربرکت دانست. تجارتی که می‌تواند زندگی صدها کودک را در سال‌های طولانی بهبود بخشد و در نهایت منجر به ساخت میهنی باصلابت‌تر و قدرتمندتر شود؛ به همین منظور و در راستای بیست و سومین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان لرستان که به صورت ویدئو کنفرانس همزمان با سراسر کشور با هدف تکریم از خیران مدرسه ساز برگزار شد در این مراسم رضوی رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان لرستان در این مراسم ضمن قدردانی از ویژه از اصحاب رسانه اظهارداشت: انتشار خبرهای مربوط به خیرین مدرسه ساز در استان سبب شده است خیران زیادی در سراسر کشور و دنیا جهت مدرسه سازی در لرستان پای کار بیایند.

احداث 635 مدرسه در لرستان

وی افزود: از ابتدای تشکیل مجمع خیرین مدرسه ساز در سال 1378 تاکنون 635 مدرسه در قالب 2 هزار و 145 کلاس درس و همچنین چندین ورزشگاه و استخر توسط مجمع خیرین استان احداث و در اختیار آموزش و پرورش قرار داده شده است.

رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان لرستان عنوان کرد: امسال حدود 74 مدرسه در قالب 238 کلاس درس در استان توسط خیرین مدرسه ساز استان افتتاح می‌شود.

وی بیان کرد: با فرارسیدن فصل سرما و بازگشایی مدارس متاسفانه تعداد زیادی از مدارس استان نیازمند وسایل گرمایشی هستند در همین راستا از خیرین درخواست می‌شود در تعمیرات، بازسازی و خرید وسایل گرمایشی پای کار بیایند.

سید عیسی سهرابی سرپرست آموزش وپرورش لرستان نیز در این مراسم با بیان اینکه خیرین خیلی از ناممکن‌ها را در حوزه‌های مختلف درمانی، بهداشتی، مدرسه سازی و غیره ممکن کرده‌اند اظهار داشت: احترام گذاشتن به خیرین احترام به نوعدوستی، میهن پرستی و نیک اندیشی است.

وی افزود: تا در چهار حوزه فرهنگی، ابزار، فناوری و مدیریت اتفاقی نیفتد توسعه صورت نمی‌گیرد و آموزش و پرورش مهمترین محل تحول فرهنگی در جامعه است و در همین راستا یکی از کارهای فرهنگی تاثیرگذار در آموزش و پرورش نیکوکاری و نیک اندیشی است.

خیران مدرسه ساز 3 هزار میلیارد تومان برای ساخت مدرسه کمک کردندهفتمین جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه به پایان رسید+اسامی برگزیدگاندانش‌آموزان دبیرستانی از فردا به مدرسه می‌روند

سرپرست آموزش وپرورش لرستان آموزش خدمت گرانی هم سنگ با امنیت و سلامت است عنوان کرد: کل بودجه عمومی کشور 841 هزارمیلیارد تومان است که از این میزان 112 هزار میلیارد سهم آموزش و پرورش است و این کافی نیست.

وی بیان کرد: سال گذشته در استان لرستان بیش از 2 هزار میلیارد حقوق پرسنل پرداخت شده این در حالی است که کل بودجه عمرانی آموزش و پرورش با افزایش 81 درصدی امسال هزار و 732 میلیارد تومان است که جواب گوی هزینه‌های آموزش و پرورش نیست.

سهرابی گفت: خیرین تجارتی می‌کنند که هیچ شکستی در آن نیست و کار آنها علاوه بر اینکه کار فرهنگی یک سیاست اجرایی است و باید تلاش کنیم مشارکت‌ها را از مشارکت پذیری به مشارکت جویی برسانیم.

امین غفوری نژاد مدیرکل نوسازی مدارس لرستان نیز در این مراسم با بیان اینکه‌ فرهنگ مدرسه سازی طی دو دهه‌ای که مجمع خیرین مدرسه ساز با همت یکی از هم استانی‌هایمان پایه‌ریزی شد اقدامات خوب و موثری را در راستای عدالت آموزشی در سطح کشور به ویژه استان لرستان ایجاد شده است اظهار داشت: در استان لرستان بیش از 10 درصد از فضاهای آموزشی ما را مدارسی تشکیل دادند که به نام خیرین مزین شده است و طی سه تا چهار سال آینده این عدد بیشتر می‌شود و یک نکته‌ای که به صورت خیلی آرام آرام در جامعه ما اتفاق افتاده این است که دانش‌آموزان ما در مدارسی درس می‌خوانند که به نام خیرین مزین شده و فرهنگ وقف را عملا به دانش‌آموزان خودمان نشان می‌دهیم که اثرات آن را در سال‌های آتی می‌بینیم.

اجرای پویش «از غدیر تا ظهور» در لرستان

وی با اشاره به اینکه مجموعه نوسازی استان لرستان در سال گذشته تعدادی پویش را راه‌اندازی کرده که در مجموع خیرین و 642 هزار نفر از دانش‌آموزان ما در این پویش‌ها شرکت کرده که جای قدردانی دارد افزود: در استان لرستان پویشی به نام «از غدیر تا ظهور» را با همکاری خیرین پیاده سازی کردیم که در روز نیمه شعبان شروع به کار کرده و هم اکنون کار اجرایی 10 فضای آموزشی را در قالب 17کلاس درس را شروع کرده که پنج کلاس درس را در ماه آینده افتتاح می‌کنیم.

مدیرکل نوسازی مدارس لرستان با بیان اینکه در قسمت عمران کنگره 6300 شهید لرستان یکی از وظایفی که به آموزش و پرورش محول شده این است که تعدادی از واحدهای آموزشی را به نام شهدا مزین کنیم که ما با مشارکت خوب خیرین در این دو سال 30 فضای آموزشی را در قالب 72کلاس درس با زیربنای بیش از هشت هزار و 620 متر مربع را تحویل دانش‌آموزان هم استانی داده است عنوان کرد: برای این تعداد فضای آموزشی بیش از 30 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است که امیدواریم شهدا ما را در ادامه کاری که داریم کمک و یاری دهند.

وی بیان کرد: بیش از 98کلاس درس دیگر که در استان لرستان به نام شهدا مزین شده است را در دست اقدام داریم که در آینده نزدیک این واحدهای آموزشی را تحویل دانش‌آموزان می‌دهیم.

افزایش اعتبارات نوسازی مدارس

غفوری نژاد گفت: به برکت وجود خیرین در استان لرستان پس از سیل فروردین ماه سال 98 اعتبارات ابلاغی مجموعه نوسازی مدارس لرستان افزایش قابل توجهی داشته باشد به شکلی که اعتبارات سال 99 با کمک خیرین نسبت به 98 حدود دو برابر افزایش پیدا کرد.

وی تصریح کرد: با وجود همه تنگناهای اقتصادی و با کمک خیرین طی شش ماه اول امسال 74 واحد آموزشی احداث و تحویل دانش‌آموزان شده است و ما توانستیم از شش ماهه اول امسال هر هفته یک فضای آموزشی 10کلاسه را تحویل دانش‌آموزان دهیم که بیش از 30هزار متر مربع به سرانه فضای آموزشی استان اضافه شده است.

مدیرکل نوسازی مدارس لرستان با اشاره به اینکه از 74 فضای آموزشی که تحویل شده است 18 واحد در قالب 45کلاس درس به صورت 100 درصد توسط خیرین احداث شده است خاطر نشان کرد: از سردار کشکولی فرمانده سپاه لرستان و سردار علیشاهی قدردانی می‌کنم که در این مدت بعد از سیل تعداد 27 فضای آموزشی را در قالب بیش از 47کلاس درس را برای دانش‌آموزان مناطق کمتر برخوردار استان لرستان زمینه آن‌ها را ایجاد و تعدادی از این فضاهای آموزشی را هم تحویل آموزش و پرورش استان دادیم.

غفوری نژاد اظهار داشت: استان لرستان به دلیل قدمت فرهنگی که دارد بسیاری از فضاهای آموزشی ما در شهرهای بزرگ و روستاها قدمتی بیش از 45 و گاها 50 سال دارند که اگر کمک خیرین تلاش و دولت به تنهایی نمی‌تواند این فضاهای آموزشی را استاندارد کند و بیش از 30 درصد از فضاهای آموزشی استان لرستان ناایمن هستند و اگر اعتبارات دولتی ما سالانه بالای 30 میلیارد تومان پول نقد باشد نه اسناد خزانه، بیش از 30سال زمان می‌برد که ما بتوانیم این مقدار فضای آموزشی را استاندارد کرده و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون بیش از 130کلاس درس را با مشارکت 35 میلیارد تومانی خیرین را در ساخت فضاهای آموزشی استان داشتیم افزود: انتظار داریم خیرین ما را کمک و یاری دهند تا گوشه‌ای از مشکلات فضاهای آموزشی استان را برطرف کنیم.

انتهای پیام/س

source article

دیدگاهتان را بنویسید