بیانیه جدید آمریکا درباره خروج روسیه از اوکراین


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه آمریکایی بامداد جمعه گزارش داد که سازمان اطلاعات آمریکا خروج نیروهای روسیه از اوکراین را تلاشی عمدی برای فریب آمریکا و دیگر قدرت های جهانی ارزیابی کرده است.

همزمان، خبرگزاری فرانسه مدعی است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هفته آینده با یکدیگر دیدار خواهند کرد، مگر اینکه روسیه به اوکراین حمله کند.

از سوی دیگر، مجلس سنای آمریکا صبح روز جمعه به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن موسوم به «ستیزه‌جویی نظامی روسیه علیه اوکراین» را محکوم کرد و حمایت آمریکا از اوکراین مستقل را اعلام کرد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا شامگاه پنجشنبه مدعی شد که روسیه در روزهای آینده به اوکراین حمله خواهد کرد. بایدن در سخنرانی خود در کاخ سفید گفت که ایالات متحده هیچ مدرکی برای حمایت از ادعای روسیه مبنی بر خروج از مرز با اوکراین ندارد. وی تاکید کرد که اعترافاتش از طریق شکنجه و اعترافاتش از طریق شکنجه گرفته شده است.

روسیه بارها ادعاهای غرب را رد کرده و رسانه های انگلیسی زبان را به تلاش برای تحریک و برانگیختن شور و شوق برای پیشبرد اهداف خود متهم کرده است. در جریان این تنش ها، مسکو البته بر لزوم دریافت تضمین های امنیتی مبنی بر عدم گسترش ناتو در این شرکت تاکید کرد و از پذیرش اوکراین به عنوان عضوی از ائتلاف خودداری کرد.

با این حال، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته است که روسیه حق وتو بر برنامه‌های اوکراین برای پیوستن به این ناتو ندارد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که پاسخ ناتو و آمریکا به درخواست روسیه برای تضمین امنیتی مسکو را ناامید کرده است، اما هنوز امیدی برای راه حل دیپلماتیک وجود دارد.

لاوروف روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری پس از خارووا گفت که گزارش‌های کشورهای غربی درباره احتمال حمله قریب‌الوقوع نمونه‌ای از «تروریسم اطلاعاتی» است.

تنش ها بین اوکراین و غرب در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است، به ویژه پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال 2014. این شبه جزیره از اوکراین جدا شد و پس از همه پرسی سقوط دولت مرکزی اوکراین توسط غرب، از اوکراین جدا شد و به روسیه پیوست. گروه های مورد حمایت و به قدرت رسیدن گروه های طرفدار روسیه در شرق اوکراین.

انتهای پیام/
برای جلد پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید