بیش از 140 خلبان افغانستانی در تاجیکستان، بازداشت هستند

– اخبار بین الملل –

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، خلبانان افغان که پس از سقوط دولت افغانستان با امید نجات توسط شرکای نظامی آمریکایی خود به تاجیکستان و ازبکستان گریخته بودند در گفت‌وگو با رسانه‌ها تصریح کردند که توسط واشنگتن رها شده‌اند.

این در حالی است که 143 نفر از این خلبانان توسط مقامات تاجیکستانی در بازداشت به سر می‌برند.

یکی از این خلبانانی که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود به «نیویورک تایمز» گفت: ما به ارتش و دولت آمریکا باور داشتیم که به ما کمک خواهند کرد تا از این وضعیت خارج شویم.

براساس این گزارش، خلبانان افغان با انتقاد از وضعیت نامعلوم خود می‌گویند که روز به روز ناامیدتر می‌شوند و نمی‌دانند در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.

یکی از اعضای سابق نیروی هوایی افغانستان نیز در تماس با نیویورک تایمز گفته که در 5 سال گذشته شانه به شانه با نظامیان آمریکایی کار کرده است اما اکنون آمریکا او و همکارانش را فراموش کرده است.

طالبان: بدنبال روابط خوب با همه کشورها از جمله تاجیکستان هستیمحضور «احمد مسعود» در تاجیکستان تأیید شدتاجیکستان ایجاد پایگاه نظامی چین در نزدیکی خاک افغانستان را رد کرد

طالبان پس از تسلط بر کابل برای مقام‌های دولت اشرف غنی رئیس‌جمهور سابق و متواری و همچنین اعضای ارتش افغانستان اعلام عفو عمومی کرد اما تعدادی از خلبانان نیروی هوایی همچنان نگران امنیت جانی خودشان هستند و به کشورشان برنگشتند.

این افراد پیش تر نیز گفته بودند که آنها با 17 هواپیمای جنگی به خاک تاجیکستان وارد شدند و از زمان ورودشان به این کشور مقامات تاجیک با گرفتن مدارک هویتی و تلفن‌های همراهشان ، نتوانستند تماسی با بستگانشان در افغانستان بگیرند.

انتهای پیام/.

source article

دیدگاهتان را بنویسید