بیش از 15 هکتار زمین در استان ایلام برای طرح اقدام ملی مسکن واگذار شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ بازار مسکن ازجمله حوزه‌های مهم اقتصادی کشور به‌شمار می‌رود که درسال‌های اخیر تورم سنگینی را تجربه کرده‌است؛ تورمی که قشر‌های زیادی از جامعه را نسبت به خانه‌دار شدن ناامیدتر کرده و به‌تبع آن تقاضا در بازار اجاره را افزایش داده است.

از این رو دولت جهت خانه‌دار کردن مردم، کاهش نرخ مسکن، جلوگیری از حاشیه نشینی و….. سیاست‌های متعددی از جمله ساخت مسکن و تحویل آن با قیمت مناسب به متقاضیان اندیشیده است.

اما متاسفانه شواهد و مدارک نشان می‌دهد سیاست‌های راهبردی که در استان ایلام در حوزه مسکن، ازجمله در زمینه افزایش میزان تسهیلات و همچنین اجرای طرح مسکن ملی اعمال شده، آنچنان که باید نتوانسته در برقراری تعادل در بازار عرضه و تقاضا موثر واقع شود، زیرا هنوز هم معضل خرید مسکن در استان ایلام ادامه دارد و تا کنون پیامدهای منفی بسیاری از جمله کاهش آمار ازدواج، افزایش حاشیه نشینی، کلاهبرداری و‌… را به دنبال داشته ‌است.

کاهش قدرت خرید مسکن در ایلام

محمد عدالتخواه، کارشناس مسکن در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه افزایش نجومی قیمت مسکن در استان ایلام، قدرت خرید عموم مردم را کاهش داده است، در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم گفت: یکی از سیاست‌های اصلی وزارت راه و شهرسازی در زمینه کنترل قیمت مسکن و خانه‌دار کردن مردم، اجرای پروژه‌های آماده سازی زمین، انبوه سازی مسکن وارائه خدمات از طریق مشارکت با بخش خصوصی است.

وی افزود: در واقع مهمترین حرکت وزارت راه و شهرسازی این است که دغدغه زمین را برای مردم و تولیدکنندگان برطرف کرده و تولید مسکن را افزایش دهد تا عرضه و تقاضا متعادل شود، اما علارغم این مهم به دلیل مسائل متعددی از جمله کمبود اعتبار، نبود اراضی و عدم توجه کافی از سوی مسئولان، ساخت مسکن در استان ایلام همواره با مشکل مواجه بوده است.

عدم توجه مسئولان به ساخت مسکن

یکی از شهروندان ایلامی به خبرنگار تسنیم گفت: ضعف‌های برنامه‌ریزی باعث شده هنوز طرح مسکن ملی اجرایی نشود، بر همین اساس ایلامی‌ها برای خانه‌دار شدن بیشتر به ساخت‌وسازهای غیرمجاز روی آورده‌اند.

وی افزود:هم اکنون قیمت زمین، مسکن و اجاره در مناطق مختلف استان ایلام با کلان شهرها برابر می‌کند، در حالی که باتوجه به جمیعت 600 هزار نفری استان، با برنامه‌ریزی اصولی می‌توان مشکل مسکن اقشار کم درامد رامرتفع کرد.

اقدامات راه‌و‌شهرسازی جهت ساخت مسکن در استان

عبدالله بهادری در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: تاکنون در استان ایلام 20 هزار و 490 مورد ثبت نام برای مسکن به ثبت رسیده که از این تعداد سه هزار و 886 مورد حائز شرایط اولیه و سه هزار و 68 مورد نیز تأیید نهایی شده که از اشخاص تأیید شده نیز یک هزار و 772 نفر اقدام به واریز سهم آورده بالای 40 میلیون تومانی کرده‌اند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام افزود: در حال حاضر 153 هزار و 882 مترمربع معادل بیش از 15 هکتار زمین جهت احداث مسکن طرح اقدام ملی سطح استان واگذار شده و مراحل احداث یک هزار و 562 واحد مسکونی توسط کارگزاری‌ها طبق تفاهمنامه‌های مختلف از جمله ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی‌(ره) و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرایی شده است.

وزیر راه و شهرسازی در پاکدشت: 1.5میلیون نفر در سامانه مسکن ملی ثبت‌نام کردند /خانه‌دارشدن مجردها در طرح ملی مسکنامام جمعه خرم‌آباد: مسئولان لرستان سهم استان را از مسکن ملی مطالبه و پیگیری کننداستاندار اردبیل: 30 هزار متقاضی مسکن ملی در اردبیل ثبت‌نام کردند

بهادری مطرح کرد: تا 15 آذر ماه سال جاری امکان ثبت نام در سامانه www.saman.mrud.ir برای شهر‌های آبدانان، ارکواز ملکشاهی، دره شهر، دهلران و لومار باز است و متقاضیان می‌توانند ثبت نام خود را تکمیل کنند و ثبت نام برای مسکن سایر شهر‌های استان نیز به زودی آغاز و اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/180/یsource article

دیدگاهتان را بنویسید