تأکید نماینده ولی فقیه در گلستان بر رعایت فرهنگ ایرانی – اسلامی در ساخت و سازها؛ خانه‌های مردم باید ایمن باشد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، به نقل از دفتر نماینده ولی فقیه در گلستان، آیت‌الله سیدکاظم نورمفیدی در دیدار اعضای جدید هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان اظهار داشت: یکی از مسئولیت‌های بزرگ اجتماعی مهندسان، همین ساخت و سازها است. در آیات شریفه قرآن کریم دو تعبیر در خصوص ساخت و ساز وجود دارد، اول اینکه از شهر به عنوان شهر طیبه نام می‌برد و در آیه دیگر عنوان می‌شود؛ هوشمندانه و حساب شده، شما در کوه‌ها برای خودتان ساخت و ساز می‌کردید و هنرمندانه و با هوشمندی آنها را می‌تراشیدید.

وی ادامه داد: انتظار نداریم که قرآن در مورد مهندسی و نظام مهندسی حرف بزند اما همین جمله قرآن بیانگر این است که خداوند نسبت به شهرها و ساخت و سازها هم یک نظری دارد و اینکه هوشمندانه عمل شود.

آیت‌الله نورمفیدی گفت: شهر طیبه و پاک و پاکیزه باید شهری باشد که ساخت و سازهایش هیچ نقصی نداشته باشند. ما نباید تحت تاثیر فرهنگ‌های دیگران قرار گیریم، ما باید ایده دهیم و بر اساس مبانی دینی‌مان وارد شویم.

مفاهیم متعالی فرهنگ ایرانی باید از مجرای خوشنویسی به دنیا معرفی شوداستقبال سوری‌ها از زبان فارسی؛ تلاش برای انتقال فرهنگ ایرانی به مردم سوریه/ گزارش اختصاصیتحمیل مدگرایی به جامعه ایرانی / وقتی رنگ و لعاب لباس‌ها هر روز از فرهنگ ایرانی ـ اسلامی فاصله می‌گیرد

نماینده ولی فقیه در گلستان، شهر اسلامی را شهری تمیز، زیبا و با نظم توصیف کرد و گفت: شهرسازی و ساخت و ساز باید در یک نظم جامعی باشد.باید کسی که وارد یک شهر اسلامی می‌شود خیلی چیزها را ببیند، از زیبایی و گل و گیاه تا زیبایی ساخت و سازها را مشاهده کند.

وی با بیان اینکه اجرای همه این اقدامات نیاز به فکر دارد تا زیباسازی در ساخت و سازها رعایت شود، گفت: باید برای خانه مردم امنیت ایجاد کنید و در طراحی و مسائل دیگر اصول و مقررات رعایت شود.

وی افزود: کار مهندسی نیاز به طراحی و نظارت دارد و شایسته است در کارهایتان هدفتان خدمت به خلق خدا باشد که خودش موجب محبوبیت نزد خدا می شود.

امام جمعه گرگان با بیان اینکه معماری می‌تواند آثار مثبت و منفی به همراه داشته باشد، اظهارداشت: الان ساخت و سازهای ما بیشتر ساخت و سازهای خارجی است، ما خودمان اصالت داریم و باید از این اصالت ایرانی و فرهنگ اسلامی در ساخت و سازها استفاده شود.

انتهای پیام/582/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید