تاثیر فاجعه بار تحریم ها بر اقتصاد آمریکا درخشان است


دولت ایالات متحده بارها اذعان کرده است که هر دور جدید تحریم ها علیه روسیه می تواند آسیب جدی به اقتصاد ایالات متحده وارد کند، اما آنها دلیل خوبی برای کنار گذاشتن آنها نمی بینند.

چندین مقام دولت بایدن به سی ان ان گفتند که تحریم های جدیدی علیه روسیه اعمال خواهد شد، حتی با عواقب ویرانگر برای ایالات متحده و متحدان غربی آن.

پیش از این، واشنگتن کرملین را به طرح ریزی برای حمله به همسایه خود در ماه ژانویه متهم کرد که کرملین آن را رد کرد و آن را “اخبار جعلی” خواند.

گزارش ها به حداقل دو تحلیل انجام شده توسط وزارت دارایی و وزارت امور خارجه در هفته های اخیر اشاره می کنند که نشان می دهد تحریم ها علیه غول انرژی روسیه گازپروم و بانک مرکزی آن می تواند نه تنها روسیه (بلکه ایالات متحده) و متحدان آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

اعمال این تحریم ها می تواند به اقتصادهای سراسر جهان آسیب برساند. زیرا می تواند قیمت گاز را افزایش دهد یا به روابط تجاری اروپا با روسیه در نامطلوب ترین لحظه برای بلوک آسیب برساند.

اثرات منفی این تحریم ها می تواند در دوره انتخابات سالانه به ایالات متحده بازگردد. یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است نسبت به حملات سایبری احتمالی علیه زیرساخت های حیاتی آمریکا و اروپا ابراز نگرانی کرده است.

واشنگتن پیش از این روسیه را به دست داشتن در یک سری حملات سایبری علیه این کشور متهم کرده بود.

با این حال، یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: “هر هزینه ای که ما متحمل می شویم در مقایسه با تاثیری که بر اقتصاد و سیستم مالی روسیه می گذاریم ناچیز خواهد بود.”

ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش روسیه را با تحریم بانک‌ها، بخش انرژی، مسدود کردن دسترسی به سوئیفت و بازار اوراق قرضه و تشدید کنترل‌ها بر صادرات در صورت خصومت‌ها در اوکراین تهدید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید