تالاب بین‌المللی«کانی‌برازان»مهاباد در آستانه نابودی/آیا حقابه تالاب رهاسازی می‌شود؟

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، با روند خشکسالی و کاهش بارندگی که در سالیان اخیر در آذربایجان‌غربی به وجود آمده، بسیاری از تالاب‌های بزرگ و کوچک مانند دریاچه ارومیه و کانی‌برازان رو به خشکی نهاده است.

دریاچه ارومیه که از وضعیت چندان مطلوبی برخوردار نیست و تاکنون پروژه‌های بزرگ احیاء نیز به بهره‌برداری نرسیده‌اند و از سوی دیگر یکی از تالاب‌های مهم در جنوب آذربایجان‌غربی نیز، تالاب کانی‌برازان بوده که نفس آن به شماره افتاده است.

تالاب بین‌المللی کانی‌برازان که در نزدیکی مهاباد بوده و بنا به گفته عضو جامعه محلی تالاب کانی برازان بیش از 80 درصد آن خشک شده است؛ به عنوان نخستین سایت پرنده‌نگری ایران و نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان‌غربی معرفی و بیش از 75 گونه آبزی در آن نیز شناسایی شده است و در شمال‌غربی کشور محیط مناسبی را برای زیستگاه پرندگان به وجود آورده است.

اوضاع نه چندان مطلوب این تالاب اخیرا جوامع محلی را بر آن داشته که طرح جامع گردشگری تالاب کانی برازان را تهیه کنند و از سوی دیگر مسئولان این شهرستان را بر آن داشته که به دنبال تحقق قانون حق‌آبه تالاب‌های با ارزش بین‌المللی و ملی باشند.

تالاب بین‌المللی کانی‌برازان به دلیل کاهش شدید بارندگی با خطر جدی خشکی مواجه است

اخیرا نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی عنوان کرده که تالاب بین‌المللی کانی برازان مهاباد به دلیل کاهش شدید بارندگی در سال 1400 با خطر جدی خشک شدن مواجه است.

زیبایی طبیعت بکر تالاب کانی برازان مهاباد در قاب تصویر

همچنین جلال محمودزاده تاکید کرده که باید به منظور جلوگیری از خشک شدن و به خطر افتادن حیات وحش آن تالاب، باید حداقل سه میلیون مترمکعب آب از سد مهاباد برای تامین حقابه زیست محیطی تالاب رهاسازی شود.

3 میلیون مترمکعب از سد مهاباد به سمت کانی برازان رهاسازی می‌شود

در این راستا مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با ابراز تاسف از اینکه تالاب کانی برازان با وجود آبگیری‌های انجام شده در ماه‌های گذشته از وضعیت آبی چندان مطلوبی برخوردار نیست به مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تاکید کرده که در صورت عدم تامین آب کافی در این تالاب، وضعیت آن بحرانی و سبب از بین رفتن زیست آن می‌شود.

همچنین« رهبردین» تاکید داشته که اداره کل محیط زیست آذربایجان‌غربی برای رهاسازی سه میلیون مترمکعب از سد مهاباد به سمت کانی برازان اقدامات لازم را به عمل آورد.

انتهای پیام/7548/ ت

source article

دیدگاهتان را بنویسید