تاکید تاجیکستان بر اهمیت تقویت نشست «هند – آسیای مرکزی»

دفاتر منطقه ای / آسیای مرکزی و روسیه

http://fna.ir/5j4a9 ۰ تاکید تاجیکستان بر اهمیت تقویت نشست «هند – آسیای مرکزی»

وزیر امور خارجه تاجیکستان در سومین نشست وزرای امور خارجه «نشست هند و آسیای مرکزی» گفت: برای تقویت بیشتر کار این قالب اهمیت زیادی قائل هستیم.

تاکید تاجیکستان بر اهمیت تقویت نشست «هند - آسیای مرکزی»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، سومین دور نشست وزرای امور خارجه «هند- آسیای مرکزی» به میزبانی هند در دهلی نو برگزار شد.

وزرای امور خارجه کشورهای شرکت کننده در جریان این نشست راه‌های تقویت این قالب، گسترش همکاری تجاری و اقتصادی و روابط بین منطقه‌ای هند و آسیای مرکزی را بررسی کردند.

مهرالدین در سخنانی با تاکید بر لزوم همکاری برای تحقق ظرفیت‌های عظیم توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری، خاطرنشان کرد که تاجیکستان برای تقویت بیشتر عملکرد گفت و گوی هند و آسیای مرکزی اهمیت زیادی قائل است.

در این راستا، به زمینه‌های احتمالی مانند کمک به تحقق پروژه‌های بزرگ زیرساختی و حمل و نقل، در حوزه اقتصاد سبز، دیجیتالی سازی و سایر حوزه‌های مورد علاقه دو طرف برای گسترش پتانسیل صادراتی اشاره شد.

علاوه بر این، نمایندگان کشورهای عضو در مورد روندهای جهانی و منطقه‌ای، وضعیت در افغانستان و جلب جامعه جهانی برای از بین بردن مشکلات بشردوستانه در کشور تبادل نظر کردند.

در پایان این نشست اظهارات مشترک در مورد نتایج نشست سوم هند و کشورهای آسیای مرکزی به تصویب رسید.

وزیر امور خارجه تاجیکستان در حاشیه این نشست با «آم بیرلا» رئیس «لاک سابها» (اتاق پارلمان هند) دیدار و گفت و گو کرد.

بیرلا با تمجید از وضعیت کنونی روابط بین پارلمانی بر لزوم گسترش بیشتر، تقویت چارچوب قانونی، فعال سازی گروه دوستی بین پارلمانی و تبادل هیات‌های رسمی برای بحث در مورد موضوعات اولویت دار مورد علاقه و اعتماد متقابل بین دو کشور دوست تاکید کرد.

مهرالدین به نوبه خود به اهمیت توسعه همکاری بیشتر بین پارلمان‌های دو کشور را با هدف کمک به گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، پزشکی، افزایش تعداد بورسیه‌های آموزشی و تبادل تجربه، اشاره کرد.

طرفین همچنین در مورد دورنمای روابط دوجانبه در چارچوب ابزارهای همکاری، سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی و سایر موضوعات مورد علاقه دو طرف تبادل نظر کردند.

انتهای پیام/ح

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید هند آسیای مرکزی تاجیکستان مکالمه این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است

اخبار مرتبط

  • توسعه اجتماعی تاجیکستان

  • دیدار وزرای خارجه هند و تاجیکستان در «دوشنبه»

  • دیدار مقامات تاجیک و هند

source

دیدگاهتان را بنویسید