تاکید قطعنامه جدید سازمان ملل بر حاکمیت سوریه بر جولان اشغالی

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای بر حاکمیت سوریه بر ارتفاعات جولان اشغالی تاکید کرد.

به گزارش العهد، کشورهای عضو با اکثریت قاطع به قطعنامه‌ای رای دادند که حاکمیت سوریه بر بلندی‌های جولان را که رژیم صهیونیستی از جنگ ژوئن 1967 آن را اشغال کرده است، تایید می کند.

این قطعنامه 144 رای موافق داشت و با اعتراض و مخالفت شدید آمریکا و رژیم اشغالگر صهیونیستی مواجه شد و 22 کشور دیگر نیز رای ممتنع دادند.

سوریه بارها تأکید کرده است که جولان اشغالی، بخش لایفنک خاک خود است و آن را باز پس خواهند گرفت.

مجمع عمومی سازمان ملل همچنین 4 قطعنامه به نفع مسئله فلسطین صادر کرد.

واکنش الجزایر به سفر وزیر خارجه امارات به سوریهابعاد و پیام‌های سفر مقام ارشد اماراتی به سوریه/ پشت‌پرده چرخش ابوظبی به‌سمت دمشق

این قطعنامه ها در کمیته چهارم مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد؛ کمیته ای که به بررسی مسائل سیاسی ویژه و پایان دادن به استعمار اختصاص دارد.

قطعنامه اول به اقدامات رژیم صهیونیستی و فعالیت های شهرک سازی که حقوق بشر فلسطینی ها و سایر ساکنان عرب اراضی اشغالی را تحت تاثیر قرار می دهد، مربوط می شود.

این قطعنامه رای موافق 143 کشور، رای مخالف 7 کشور از جمله اسرائیل و امریکا و رای ممتنع 16 کشور را کسب کرد.

قطعنامه مذکور، شهرک سازی و گسترش آن در قدس شرقی و اطراف آن و تداوم تخریب منازل فلسطینیان، اخراج خانواده های فلسطینی از قدس شرقی، محرومیت فلسطین از حقوقشان و فعالیت های شهرک سازی فعلی در غور اردن را محکوم کرد.

قطعنامه دوم مربوط به ارائه کمک به آوارگان فلسطینی و نقش مهم سازمان امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (اونرا) در این خصوص بود.

این قطعنامه با 160 رای موافق و یک رای مخالف (اسرائیل) و 9 رای ممتنع بر قطعیت حل مشکل آوارگان فلسطینی برای تحقق عدالت و برقراری صلح پایدار در منطقه تاکید کرد.

قطعنامه دوم از همه طرف های کمک کننده خواسته به تشدید تلاش های خود برای تامین نیازهای مورد انتظار «اونرا» به عنوان عامل ثبات در منطقه ادامه دهند.

قطعنامه سوم نیز که به اموال آوارگان فلسطینی و درآمدهای حاصله از آن مربوط بود با 165 رای موافق، 6 رای مخالف و 9 رای ممتنع تصویب شد.

گفتنی است این قطعنامه ها سالانه توسط مجمع عمومی سازمان ملل که 193 کشور عضو آن هستند، صادر می شود.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید