تجمع اعتراضی کارکنان وزارت کار در محوطه این وزارتخانه! – درخشان


اجتماعی براق

وضعیت اشتغال در کشور ما بد است و دستمزد تامین کننده امرار معاش نیست؟ احتمالاً بارها و بارها چنین شکایت هایی را از افراد مختلف شنیده اید، اما اکنون اعتراضی مضمونی شکل گرفته است، اگر قبلاً انجام نشده باشد، حداقل آنقدر که قبلاً اتفاق نیفتاده است!

به گزارش «تابناک»، یک ماه پس از برپایی نمایشگاه دستاوردهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در سالن غذاخوری سابق این وزارتخانه، وزیر و همکارانش پیشرفت چشمگیر در زیرمجموعه های خود را برجسته کردند و معتقدند انتقادات از عملکرد آنها به دلیل تمایل مخالفان به حمله به آنها و همچنین زیر سوال بردن و کم اهمیت جلوه دادن دستاوردهای آنهاست، اتفاقی که ساعاتی پیش در این سریال رخ داد که چشمان بسیاری را شگفت زده کرد!

تجمع اعتراضی کارکنان یک وزارتخانه در منطقه آن چیزی نیست که به راحتی بتوان از آن ردپایی پیدا کرد و بنابراین آنچه امروز در وزارت تکاور رخ داده است، اگر قبلاً انجام نشده است، احتمالاً بسیار بی سابقه است. به ندرت. عجیب تر است اگر بدانیم شعارهای مطرح شده در تجمع کارکنان این وزارتخانه احضار وزیر و درخواست رسیدگی به مشکلات معیشتی و حقوقی معترضان بود. معترضان در حیاط وزارتخانه، درست زیر اتاق وزیر در ساختمان، آواز خواندند!

تا اینجا مشخص است که کارکنان این وزارتخانه از دیدن وزیر و شنیدن اعتراض آنها بسیار ناامید شده بودند و ترجیح دادند با تجمع مقابل درب ورودی و خروجی وزیر و سر دادن شعار، فرصتی برای اعتراض به صنف خود پیدا کنند. . و تاکید می کنند که حقوق و رفاه آنها کافی نیست و مخالف حذف اضافه کار هستند. وضعیتی که به نظر می رسد گوش برای گفتن وجود ندارد که اگر چنین بود، نیازی به تجمع احساس نمی کردند.

ایراد مطرح شده در ابعاد (عدم دسترسی به مقامات یا عدم گوش دادن به گوش برای برنامه ریزی) را می توان از منظر دیگری بررسی کرد. اینکه نظام پرداخت در کشور ما تا زمانی که افزایش حقوق منجر به تعدیل نیرو و ادامه وضعیت قبلی شد، با مشکل جدی مواجه بود، بسیاری را به مرز فقر کشاند و آسایش و آرامش را از آنان سلب کرد. شرایط پیچیده ای که حاصل تصمیمات اشتباه در طول زمان است و محدود به دولت فعلی که کمتر از یک سال از عمر آن می گذرد نیست.

نکته ای که حجت الله عبدالملکی در پی اعتراض کارکنان وزارت کار و حضور معترضان به سالن اجتماعات وزارت کشور و دیدار با وزیر کشور بیان کرد و گفت: پرداخت حقوق به دستگاه های اجرایی عادلانه نیست. و شخص رئیس جمهور چندین بار در جلسات هیئت دولت بر لزوم پرداخت عادلانه حقوق و دستمزد تاکید کردند و در همین راستا سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه نیز کارگروه ویژه ای تشکیل دادند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با صدور دستوری برای تشکیل کمیته ویژه ساماندهی رفاهی کارکنان وزارت کار، به مدیرکل بازرسی و یکی از کارکنان دستور داد تا انتخابات کمیته سازمان بهزیستی کشور برگزار شود. کمیته به پیشنهاد وزیر دارای 5 نفر می باشد که یکی از آنها نماینده وزیر و چهار نفر دیگر توسط کارکنان انتخاب می شوند.

عبدالملکی بر تلاش گسترده برای افزایش بودجه این وزارت تاکید کرد [احتمالا در بخش حقوق و دستمزد]لزوم بهره مندی از تجربیات نیروهای وزارت [احتمالا در اعتراض به ورود افرادی از خارج بدنه وزارت کار]و همچنین جلسات مکرر وزیران با کارکنان هر از گاهی [که قابل حدس است، علت طرح این تقاضا از طرف معترضان چه بوده است!]تصمیم دیگری بود که در دیدار وزیر با معترضان اتخاذ شد.

پایان حادثه ای که شاید آخرین جای انتظار باشد، وزارت کار است. وزارتخانه‌ای که وزیر آن را «وزارت مردم» نامید و شعارهای زیادی در این باره سر داد، اما اعتراض امروز نشان داد که اعتراض کارکنان را هم نشنیده که دیوار به دیوار با مدیرانشان خدمت می‌کنند. از کارافتادگی باید با تدابیر ویژه پرداخت شود و در آینده مشخص شود که آیا در این مسیر موفق بوده است یا خیر، البته بد نیست از آنها بپرسیم که آیا در جای دیگری مانند کمیته ویژه تشکیل می شود یا خیر. در وزارتخانه یا ناشنیده های دور از ساختمان وزارتخانه ناشنیده می ماند؟!

تجمع اعتراضی کارکنان وزارت کار در محوطه این وزارتخانه!

دیدگاهتان را بنویسید