تخلف در صدور مجوز برخی معادن کردستان محرز شد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج ، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی عصر امروز در مراسم تجلیل از فعالان حوزه صنعت، معدن و تجارت استان کردستان که در عمارت خسروآباد این شهر برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و تبریک ماه ربیع‌الاول و قدردانی از فعالان، تولیدکنندگان و تلاشگران این عرصه اظهار داشت: امیرالمومنین(ع) فرموده درست است که کار، تلاش، تولید و تجارت زحمت دارد اما بیکاری فساد و آسیب اجتماعی به دنبال دارد.

وی گفت: هر یک اشتغال ایجاد شده در استان نه یک پرونده بلکه از ورود چندین پرونده به دادگستری کردستان خودداری کرده است.

رئیس‌کل دادگستری کردستان با اشاره به اینکه سالانه آمار پرونده‌های ورودی به دستگاه قضا استان 15درصد افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: در ده ماهه گذشته بیش از 400 هزار پرونده به دادگستری کردستان وارد شده که این آمار سالانه 500هزار نفر برای جمعیت یک میلیون و 600هزار نفری است.

وی با ابراز اینکه علی‌رغم اقدامات انجام شده تا رسیدن به وضعیت مطلوب، راه زیادی پیش‌رو داریم، تصریح کرد: توجه مقام معظم رهبری در این چند سال اخیر به حوزه تولید و اقتصاد و نام‌گذاری شعار در همین راستا، نشان‌دهنده وضعیت نامناسب حوزه اقتصادی در کشور و استان‌های کم برخوردار همچون کردستان است.

حسینی افزود: علی‌رغم این همه تلاش‌‌، کردستان در حوزه بیکاری بالاترین رتبه یا بیشترین درصد بیکاری کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه شعار سال و دستورات رهبر معظم انقلاب یک فرمان ولایی است، عنوان کرد: هرکسی به ولایت، نظام و پیشرفت ایران اعتقاد و پایبند است باید به دور از شعار برای پیشرفت کشور تلاش کند کمااینکه دستگاه قضا همواره در این راستا تلاش کرده است.

کردستان محروم نیست/ چرخ توسعه در این شرایط سخت اقتصادی و تحریم هم می‌چرخد استاندار کردستان: در دورترین نقطه صفر مرزی ‌کردستان "تولید" برقرار است‌

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان با اشاره به اینکه در دوره تحول دستگاه قضا 2هزار واحد تولیدی تعطیل کشور، فعال و یا از تعطیلی جلوگیری و یا رفع موانع شدند، اعلام کرد: در شش ماهه نخست سال‌جاری با ورود دستگاه قضا 19واحد تولیدی تعطیل در کردستان مجددا فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.

وی خطاب به مسئولان هشدار داد: دستگاه قضا در حوزه ترک فعل مدیران ورود و برابر قانون برخورد کرده و ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان نیز محل پایش و حل مشکلات کارگاه‌های تولیدی شده است.

رئیس‌کل دادگستری کردستان از تشکیل 3 کمیته زیر مجموعه ستاد اقتصاد مقاومتی استان خبر داد و افزود: این کمیته‌ها مسائل را پالایش، کارشناسی و موانع را حل خواهند کرد.

وی بیان کرد: دستگاه قضا همچنان خود را موظف به رفع موانع و رونق تولید دانسته و در دوره تحول اخیر رئیس قبلی و فعلی دستگاه قضا به صورت فنی، ریز و کارشناسی ورود و مسائل حوزه‌های مختلف به ویژه اقتصادی را دنبال می‌کنند.

حسینی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر علی‌رغم توجه به حوزه تولید، دلسردهایی هم ایجاد شده است، تاکید کرد: سرمایه‌گذار باید احساس امنیت کند و تحقق این امر تنها وظیفه دستگاه قضا، نیروهای نظامی، انتظامی و دستگاه‌‌های نظارتی نیست بلکه باید همه متولیان امر پای کار و دست به دست هم دهند.

وی با بیان اینکه در حوزه بررسی وضعیت معادن استان نیز اقداماتی خوبی از سوی دستگاه قضا انجام شده است، اظهار کرد: باید در صدور مجوز معادن دقت و همه جوانب و قوانین رعایت و دستگاه‌های ذی‌ربط ورود و پس از کار کارشناسی مجوز صادر کنند که متاسفانه این روند در برخی معادن رعایت نشده است.

رئیس‌کل دادگستری استان کردستان، کردستان را یک استان معدن‌خیز توصیف‌ کرد و افزود: باید در کنار رعایت قانون، فرهنگ‌سازی نیز صورت گیرد که صاحبان معادن ضمن توجیه، فعالیت را در مسیر توسعه استان، شهرستان و منطقه سوق دهند.

وی ابراز داشت: دستگاه قضا مراحل و فرایند صدور مجوزهای معادن و نحوه فعالیت را موشکافانه بررسی کرده تا حقی از کسی ضایع نشود کمااینکه تاکنون در برخی موارد هم ورود کرده‌ایم.

حسینی یادآور شد: دستگاه قضایی به ویژه ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری کردستان آمادگی دریافت هرگونه پیشنهاد، انتقاد و ورود برای حل مشکلات مردم و رفع موانع حوزه تولید را دارد.

انتهای پیام/481/

source article

دیدگاهتان را بنویسید