تداوم همکاری های راهبردی ایران و روسیه برای مقابله با تروریسم

سیاست خارجی

http://fna.ir/4vrka ۰ تداوم همکاری های راهبردی ایران و روسیه برای مقابله با تروریسم

دبیران شورای عالی امنیت ملی ایران و روسیه در دیداری در دهلی نو بر تداوم همکاری های راهبردی دو کشور برای مقابله با تروریسم تأکید کردند.

تداوم همکاری های راهبردی ایران و روسیه برای مقابله با تروریسم

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در جلسه مشترک دبیران شورای عالی امنیت ملی ایران و روسیه که صبح امروز (پنجشنبه) در حاشیه سومین نشست گفتگوی امنیت منطقه ای در دهلی نو برگزار شد، طرفین با تبادل نظر در خصوص تحولات منطقه ای و بین المللی، همکاری راهبردی دو کشور در حوزه مقابله با تروریسم را اقدامی سازنده و ضروری برای ایجاد و حفاظت از صلح و ثبات در منطقه عنوان کردند.

در این دیدار علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان طی سخنانی با تبیین بحران های متعددی که منطقه را فرا گرفته از جمله بحران تروریسم، تجاوز نظامی، اشغالگری و بحران پناهجویان گفت: راه برون رفت از این شرایط، پایان دادن به دخالت کشورهای فرامنطقه ای به ویژه آمریکا و همکاری و اشتراک مساعی کشورهای منطقه برای اتخاذ راهکارهای بومی حل بحران است.

وی با اشاره به تحولات افغانستان در ماههای اخیر تاکید کرد: با توجه به ترکیب قومی و مذهبی جامعه افعانستان راه حل بحران این کشور تداوم گفتگوهای بین الافغانی و تشکیل دولت فراگیر بر اساس واقعیتهای جمعیتی در افغانستان است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با نگرانی تحولات افغانستان و تاثیر بی ثباتی بر معیشت و امنیت مردم رنج دیده این کشور را پیگیری می کند و از هیچ تلاشی برای کمک به مردم افغانستان فروگذار نخواهد کرد.

شمخانی در ادامه گفت: گسترش روابط ایران و روسیه در همه حوزه ها به ویژه حوزه های امنیتی و تداوم مبارزه مشترک با تروریسم نقش تعیین کننده ای در ثبات منطقه ای دارد.

وی تصریح کرد: دو کشور ایران و روسیه در آماج توطئه و تحریم های آمریکا قرار دارند و باید با ارتقای سطح همکاری های همه جانبه نظام غیر قانونی و ضدانسانی تحریم آمریکا را دچار فروپاشی کنند.

در این دیدار نیز نیکلای پاتروشف ضمن ابراز خرسندی از روابط روبه توسعه تهران – مسکو در حوزه های گوناگون تداوم این همکاری ها را به نفع دو ملت ایران و روسیه خواند.

وی با اشاره به تاثیر سازنده سومین نشست گفتگوی امنیت منطقه ای در نزدیک شدن دیدگاههای کشورهای منطقه در زمینه تهدیدات مشترک و راه های مقابله با آن گفت: همکاری های منطقه ای تنها یک انتخاب نیست بلکه مسیری اجتناب ناپذیر برای ایجاد امنیت پایدار در منطقه است.

وی با اشاره به گفت‌وگوهای انجام شده در مورد بحران افغانستان، گفت: مسئله افغانستان در سایه هماهنگی و هم افزایی کشورهای منطقه می تواند از شرایط بی ثباتی خارج شود و آینده بهتری را پیش رو داشته باشد.

به گزارش فارس، شمخانی پیش از این نیز با همتای قرقیزستانی و هندی خود دیدار و گفتگو کرد. (اینجا بخوانید)

سومین نشست گفتگوی امنیت منطقه ای چهارشنبه ۱۹ آبان ماه در دهلی نو برگزار شد.

انتهای پیام/

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است

اخبار مرتبط

  • دیدار شمخانی با همتای هندی

  • رایزنی شمخانی با همتای قرقیزستانی

source

دیدگاهتان را بنویسید