تدوین برنامه اثرات متقابل تغییرات اقلیمی بر خاک – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان در دستور کار قرار دارد.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، جهانبخش میرزاوند در حاشیه گرامیداشت روز جهانی خاک گفت: قانون حفاظت از خاک قانون بسیار خوبی است و آیین نامه اجرایی آن به موقع در حال تدوین است. و قابل بازنگری هستند.” توسط کمیته های تخصصی دولت و کمیسیون زیربنایی».

وی افزود: از بیش از 10 نهاد در اجرای قانون حفاظت از اراضی از جانب شامل می شود و اجرای آن رویه های عرفی برخی سازمان ها و دستگاه های اجرایی را تحت تأثیر قرار می دهد، از این رو آیین نامه اجرایی قانون حفاظت خاک بیش از دو سال است که در کمیسیون های کارشناسی و کمیسیون زیربنایی دولت در جریان است، به طوری که سازمان ها می تواند آن را تطبیق و اجرا کند.

میرزاوند آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از اراضی را دارای 40 ماده دانست و گفت: هر یک از مواد آیین نامه اجرایی قانون حفاظت از اراضی در حیطه وظایف دستگاه های مختلف اجرایی است.

وی ادامه داد: با جلسات کارشناسی فراوانی که صورت گرفته، تقریباً دستگاه های اجرایی به هماهنگی و همکاری لازم و هم زبانی و نظر کارشناسی رسیده اند و پیش بینی می شود این آیین نامه تا پایان سال جاری به تصویب هیأت وزیران برسد. سال

میرزاوند تصریح کرد: مسائلی مانند اعمال قانون، حکمرانی، جرم انگاری و مشارکت مردم برای حفظ خاک مهم است و برای تامین امنیت غذایی نسل آینده، مشارکت مردم در مراقبت از خاک ضروری است و آگاهی از این امر نیز برای فرهنگ‌سازی مهم است. از طریق رسانه های جمعی و کمک آموزشی.

مدیرکل دفتر امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر تاثیر تغییرات اقلیمی بر خاک گفت: خاک یکی از منابع اساسی است که به شدت تحت تاثیر تغییرات اقلیمی است و بر اقلیم نیز تاثیر می گذارد. تغییر دادن.

وی افزود: دانش علمی در دنیا نشان می دهد که خاک بزرگترین مخزن کربن روی کره زمین است و مدیریت فعالیت های کشاورزی یا سایر فعالیت ها در بستر خاک اگر مبتنی بر استفاده پایدار و دانش روز نباشد، باعث می شود تخریب خاک، تجزیه آن و افزایش انتشار گازهای گلخانه ای، گازها و تغییرات آب و هوایی تشدید می شود.

میرزاوند اذعان داشت: در حوزه تأثیر تغییر اقلیم بر منابع خاک و تأثیر متقابل خاک بر تغییر اقلیم برنامه داریم و کارشناسی در حال انجام است.

وی ابراز امیدواری کرد؛ ایجاد و اجرای این برنامه باعث کاهش اثرات تغییرات اقلیمی بر خاک کشور خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید