تشییع «حاج قاسم» به روایت سردار/ مستند «راز سلیمانی» نگاهی عرفانی دارد

هنر و رسانه / رادیو و تلویزیون

http://fna.ir/60wxo ۰ تشییع «حاج قاسم» به روایت سردار/ مستند «راز سلیمانی» نگاهی عرفانی دارد

کارگردان مستند «راز سلیمانی» گفت: در این مستند سعی کردیم روز تشییع حاج قاسم را به روایت خود حاج‌قاسم نشان دهیم.

تشییع «حاج قاسم» به روایت سردار/ مستند «راز سلیمانی» نگاهی عرفانی دارد

به گزارش خبرگزاری فارس، مستند «راز سلیمانی»؛ محصول موسسه‌ فرهنگی هنری اندیشه‌ شهید آوینی با نگاهی عرفانی به سراغ روزی می‌رود که قهرمان جاودانه‌ میدان حماسه و ایثار، با همراهی اشک و آه یک ملّت راهی جهان روشنایی شد و دوربین مستند «راز سلیمانی» با استفاده از تصاویری نادیده از حاج قاسم سلیمانی، مخاطب را به شوق دیدار دوباره با «فرمانده‌»ای می‌رساند که خود را «سرباز» مردم می‌نامید.

«امیر عسگری»، تهیه‌کننده و کارگردان مستند «راز سلیمانی» با اشاره به روند طی شده برای رسیدن به ایده‌ای متفاوت در روایت‌گری، گفت: وقتی موسسه‌ اندیشه‌ شهید آوینی، پیشنهاد ساخت مستندی با موضوع تشییع حاج قاسم را به من داد، چند ماهی فرصت خواستم تا درباره‌ چگونگی ساخت این مستند فکر کنم تا ببینم از چه مسیری می‌توانم مستندی برای این روز مهم بسازم. در نهایت به این نتیجه رسیدم که چقدر متفاوت می‌شود که روز تشییع حاج قاسم را به روایت خود حاج‌قاسم نشان دهیم. در ظاهر کاری غیرممکن نشان می‌داد ولی من در نظر داشتم که در این مستند براساس سخنرانی‌های حاج‌قاسم در مناسبت‌های مختلف، تصاویری متناسب با آن سخنان پیدا کنم.

کارگردان مستند «راز سلیمانی» ادامه داد: با توجه به این که من آرشیو کامل و متفاوتی از شهید سلیمانی دارم، این امکان را پیدا کردم تا تصاویر مورد نظری که برای این مستند لازم دارم را مورد استفاده قرار دهم. آن زمان هر وقت حاجی در کرمان سخنرانی می‌کرد، من با دوربین همراهش می‌رفتم و به همین دلیل تصاویری از ایشان دارم که تا به حال کسی ندیده است. چون پوشش تصویری بیت‌الزهرا (س) و کار رسانه‌ای آن جا با من بود، آرشیو خیلی خوبی در دست دارم که باعث می‌شود به شیوه‌ متفاوتی برای حاج قاسم سلیمانی مستند بسازم.

«امیر عسگری» ضمن برشمردن رفتار «حاج قاسم» و پیوندی که با مردم برقرار کرده بود، عنوان داشت: تصویری از سخنرانی حاج قاسم را دارم که صفات مالک‌اشتر را بیان می‌کند یا درباره‌ شهادت و چگونه شهید‌ شدن می‌گوید. من جدا از سخنرانی‌های معروف شهید سلیمانی، آرشیوی از حضور ایشان در برنامه‌های مختلف دارم. با وجود این‌که حاجی علاقه چندانی به گفت و گو با دوربین نداشت، اما من ۱۸ ساعت با ایشان مصاحبه کردم که تا به حال پخش نشده است. مصاحبه‌های مختلفی درباره‌ ورود ایشان به سپاه و عملیات مختلفی که حضور داشتند، انجام شد.

کارگردان «راز سلیمانی» افزود: این مستند به نوعی راز قدرشناسی مردم از شهید سلیمانی است و این که چرا افراد زیادی با گرایش‌های متفاوت در سراسر کشور به بدرقه پیکر ایشان پرداختند. امیدوارم این مستند، هم مردم‌پسند باشد و هم این‌که مردم پای تصاویر، چند قطره اشک بریزند.

«امیر عسگری» به ذکر خاطره‌ای از روزهای دیدار با حاج قاسم پرداخت و گفت: ما چهارشنبه شب‌ها برنامه‌ای داشتیم که هر هفته به مزار یک شهید می‌رفتیم و از هم‌رزم آن شهید دعوت می‌کردیم که درباره‌ آن شهید صحبت کند. مسئول این برنامه قراری گذاشت تا به دیدار «حاج قاسم» برویم. یک جلسه‌ خصوصی با حدود ۲۰ نفر بود. حاجی نشست و حرف‌های ما را گوش داد و در نهایت یک جمله گفت که «بچه‌ها کارهایی که دسته جمعی انجام می‌دهید، همه خوب است. نماز جماعت و خواندن نماز کمیل به شکل دسته‌جمعی خوب است اما لازم است گاهی وقت‌ها خلوت کنید. یک شب تنها با خدا ارتباط برقرار کنید.» نکته‌ دیگری که حاج قاسم به ما گفت این بود که «مبادا کار کردن باعث به تاخیر افتادن نماز شود و به نماز اول وقت توجه نشود.» حاجی به شدت توصیه به نماز اول وقت داشت. به مناجات شعبانیه هم توجه‌ خاصی داشت و می‌گفت نباید این دعا را فقط در ماه شعبان خواند.

انتهای پیام/

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید قاسم سلیمانی مستند شهید کارگردان مستند راز سلیمانی امیر عسگری کارگردان این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است

اخبار مرتبط

  • توصیه سردار سلیمانی به نوجوانان

source

دیدگاهتان را بنویسید