تظاهرات شبانه سودانی‌ها در اعتراض به تسلط نظامیان بر حکومت/واکنش سازمان ملل به تحولات سودان

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، شهروندان سودانی در اعتراض به تشکیل شورای حاکمیتی به دستور «عبدالفتاح البرهان» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شهروندان سودانی با حضور در خیابان‌های شرق خارطوم پایتخت این کشور راه‌ها را بسته و و اقدام به آتش زدن لاستیک‌ها کردند.

شامگاه پنجشنبه شورای حاکمیتی جدید در سودان به فرمان «عبدالفتاح البرهان» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور تشکیل شد.

طبق این فرمان، البرهان به عنوان رئیس شورای حاکمیتی معرفی شده است و محمد حمدان دقلو ملقب به حمیدتی، شمس الدین الکباشی، مالک عقار و یاسر العطاء از اعضای سابق شورای حاکمیتی این کشور در این شورای جدید حضور دارند.

«استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت که تحولات جدید سودان بسیار نگران کننده است.

وی افزود: «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار بازگشت به مرحله انتقالی در سریع ترین زمان ممکن است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل همچنین خواستار آزادی «عبدالله حمدوک» نخست‌وزیر و سایر رهبران سیاسی در سودان شد.

ارتش سودان در سوم آبان ماه جاری علیه دولت انتقالی خارطوم کودتا کرد و نخست وزیر این کشور را تحت بازداشت خانگی قرار داد و شماری از وزیران دولت او به همراه تعدادی از سیاستمداران سودانی را روانه زندان کرد. این کودتا با مخالفت گسترده مردم و احزاب سیاسی روبرو شد و به بحران سیاسی در سودان دامن زد.

برخی کشورها برای پایان دادن به این بحران به میانجیگری پرداختند و تلاش کردند میان نظامیان و احزاب سیاسی آشتی برقرار کنند، این در حالی است که دو طرف بر مواضع خود همچنان اصرار دارند. نظامیان حاضر نیستند شرایط به قبل از کودتا بازگردد اما سیاستمداران خواهان بازگشت شرایط به قبل از کودتا هستند.

ناکام بودن میانجیگران سبب شده است تا مردم بار دیگر خود را برای انجام اعتراضات مسالمت آمیز آماده کنند. در این شرایط، اتحادیه مشاغل و کمیته‌های مقاومت سودان از مردم این کشور خواسته‌اند، اقدام به نافرمانی مدنی کنند.

خطیب زاده: تحولات سودان را به دقت رصد می‌کنیمکودتا در سودان؛ سرنوشت عادی سازی روابط با تل‌آویو چه می‌شود؟شورای امنیت: نظامیان سودانی بازداشت شدگان را فورا آزاد کننداروپا هرگونه حمایت مالی از کودتاچیان سودان را رد کرد

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید