تقویت اقتصاد ترکیه؛ مردم از تورم 61 درصدی شکایت دارندبه گزارش امروز (سه شنبه) ایرنا، رجب طیب اردوغان شنبه گذشته مخالفان خود را به ایجاد ترس از تورم در ترکیه متهم کرد و مدعی شد افزایش قیمت ها در ترکیه با پدیده های جهانی و مخالفانش از طریق مشکلات اقتصادی برای تضعیف روحیه ملی مرتبط است. و مهندسی سیاسی بازی کرده است.
به گزارش رسانه ها و با توجه به رویکرد سیاسی و اقتصادی حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری اردوغان، نرخ تورم در ترکیه اکنون به 61.14 درصد رسیده و شرایط زندگی در این کشور و همچنین قدرت خرید مردم ترکیه بدتر شده است. به تورم بالا، کاهش یافت.
بانک مرکزی ترکیه در سپتامبر گذشته، پس از کاهش حدود 40 درصدی ارزش لیر در برابر دلار آمریکا، و شروع به افزایش شدید تورم در ترکیه، نرخ بهره را 500 درصد کاهش داد. تورم در ترکیه که در سپتامبر گذشته ۱۹.۵ درصد بود، در فوریه گذشته به بیش از ۵۴ درصد افزایش یافت. این رقم اکنون به بیش از 61 درصد رسیده است.
در واکنش به وضعیت وخیم اقتصادی در ترکیه، جایی که ارزش پول این کشور در برابر دلار آمریکا همچنان در حال کاهش است، حزب چپ ترکیه (SOL) اخیرا برنامه اقتصادی برای مقابله با فقر این کشور را اعلام کرد. این برنامه با عنوان “برنامه مردم، نه افراد ثروتمند” شامل 10 راه حل پوپولیستی برای مشکل فقر در ترکیه است. این برنامه مدل اقتصادی منصفانه و عادلانه نامیده می شود که شامل بسیاری از راه حل های سوسیالیستی مانند مالیات بر ثروت، درآمد پایه، کاهش بدهی و در برخی موارد سلب حق است. راه حلی برای بیکاری وجود دارد، راه حلی برای فقر وجود دارد! معرفی شده است.
بر اساس گزارش رسانه ها، نرخ تورم فعلی در ترکیه به 61.14 درصد رسیده است، در حالی که لیتوانی با تورم 15.6 درصدی پس از ترکیه (نیمی از اروپا) بیشترین تورم را در بین کشورهای اروپایی دارد و پس از آن استونی با 14.85 درصد قرار دارد که نشان می دهد ترکیه فاصله زیادی دارد. از نظر تورم از کشورهای اروپایی عقب تر است.
کنفدراسیون اتحادیه های کارگری انقلابی ترکیه اخیرا اعلام کرد که خط گرسنگی در این کشور به 4453 لیر و خط فقر به 15405 لیر رسیده است.
حزب چپ ترکیه نیز با اعلام برنامه اقتصادی تاکید کرد که نباید اجازه دهیم پول مردم به خیابان ها ریخته شود. با مالیات بر درآمد تصاعدی سهم مالیات غیرمستقیم کارکنان را کاهش خواهیم داد. کسانی که به قیمت کارگران ثروتمند می شوند، کسانی که ثروت خود را بر اساس ارزش های کشور خلق می کنند، باید مالیات بدهند.
به دنبال نگرانی های حزب چپ ترکیه، معترضان در استانبول دوشنبه شب به افزایش شدید قیمت ها و وخامت شرایط زندگی در این کشور اعتراض کردند و ظرف ها و ماهیتابه های خالی را در تظاهرات برافراشتند و شعارهایی علیه سیاست های اقتصادی دولت اردوغان سر دادند.
به نوشته روزنامه اپوزیسیون زمان ترکیه، ده ها نفر در مقابل یک مرکز خرید در استانبول تجمع کردند و با پرتاب قابلمه و تابه خشم و نارضایتی خود را از عدم کاهش قیمت اعلام کردند.
معترضان بنرهایی با مضمون «کاهش قیمت برق، گاز طبیعی و کالاهای اساسی» در دست داشتند و شعار «ما جان انسان می خواهیم» سر دادند.
معترضان با صدور بیانیه ای مشکل مشترک مردم ترکیه را گرانی و هزینه های سرسام آور زندگی دانستند و افزودند که مردم در رنج هستند اما دولت در حال افزایش ثروت ثروتمندان است.

بر اساس این بیانیه، سود بانک های ترکیه در ژانویه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته دوبرابر شده و 370 درصد افزایش یافته است.
معترضان خواهان لغو تمامی افزایش قیمت ها در حوزه انرژی و حمل و نقل و همچنین لغو مالیات غیر مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده بر برق، سوخت، گاز طبیعی، حمل و نقل و همه مایحتاج اولیه شدند.
در حالی که اردوغان همچنان امیدوار است که سیاست‌های جدید او رشد اقتصادی ترکیه را تا قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری 2023 به میزان قابل توجهی افزایش دهد، فشارهای تورمی منجر به کاهش حمایت عمومی از حزب او، عدالت و توسعه شده است. .

دیدگاهتان را بنویسید