تلاش برای تولید گندمی خاص برای جلوگیری از سرطان

همشهری آنلاین https://hamshahrionline.ir/x7k7M

 • https://hamshahrionline.ir/x7k7M
 • ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ – ۱۴:۵۶
 • کد خبر 624542
  1. دانش
  2. دانش
 1. صفحه اصلی
 2. دانش
 3. دانش

شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ – ۱۴:۵۶

تلاش برای تولید گندمی خاص برای جلوگیری از سرطان

محققان بریتانیایی در حال پرورش گونه جدیدی از گندم هستند که این گندم‌ها به صورت ژنتیکی اصلاح شده‌اند تا سطح پایین‌تری از "آسپاراژین" (اسید آمینه‌ای که هنگام برشته شدن نان تولید می‌شود و با سرطان ارتباط دارد) را دارا باشند.

62022116.jpg

به گزارش همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از دیلی میل، این گندم‌ها در یک زمین آزمایشی در هرتفوردشر به عنوان بخشی از یک آزمایش پنج ساله که توسط موسسه پژوهشی روتامستد و "دانشگاه بریستول" اجرا می‌شود ، رشد خواهند کرد.

این نخستین باری است که گندم با استفاده از تکنیک ویرایش ژن موسوم به "کریسپر" در مزارع انگلستان یا اروپا تولید می‌شود البته گفتنی است این روش در چین و ایالات متحده استفاده شده است.

محققان این مطالعه ژنوم یک سویه استاندارد از گندم را برای حذف آسپاراژین که هنگام پخت یا برشته شدن نان به آلاینده سرطان‌زا به نام «آکریل‌آمید» تبدیل می‌شود ، ویرایش کردند.

البته محققان این مطالعه از زمان عرضه نان‌های حاصل از این گندم‌ها به بازار خبر نداده‌اند اما بعید است که این گندم‌ها پیش از به پایان رسیدن دوره آزمایشی پنج ساله عرضه شوند.

موسسه پژوهشی روتامستد از دهه ۱۹۹۰ پیشگام آزمایشات محصولات اصلاح شده ژنتیکی بوده است و از سوی وزارت محیط زیست، غذا و امور روستایی بریتانیا نیز برای انجام این آزمایش ویرایش ژنتیکی مجوز دریافت کرده است.

۶ نکته کلیدی در رژیم غذایی برای پیشگیری از سرطان

تفاوت بین ویرایش ژنوم و اصلاح ژنتیک سنتی این است که طی آن دانشمندان قادر به ایجاد تغییرات بسیار دقیقی در نواحی خاصی از DNA هستند.

پروفسور "نایجل هالفورد" سرپرست پروژه می‌گوید: هدف نهایی این پروژه تولید گندمی با مقادیر بسیار کم آسپاراژین است. آکریل‌آمید از زمان کشف در سال ۲۰۰۲ یک مشکل بسیار جدی برای تولیدکنندگان مواد غذایی بوده است و نشان داده شده باعث ایجاد سرطان در جوندگان می‌شود و برای انسان نیز احتمالا سرطان‌زا است.

این ماده در نان وجود دارد و هنگام برشته شدن نان به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد اما در سایر محصولات گندم و در بسیاری از مواد از جمله چیپس ، سیب زمینی تنوری و قهوه نیز وجود دارد. محققان معتقدند که می‌توان بدون اینکه کیفیت دانه یا عملکرد آن به خطر بیفتد، سطح آسپاراژین در گندم را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

با این حال این یک هدف بلند مدت است و هدف این پروژه ارزیابی عملکرد گیاهان گندم در مزرعه و اندازه گیری غلظت آسپاراژین در دانه تولید شده در شرایط مزرعه است.

در طول آزمایش محققان از روش کریسپر برای حذف ژن سنتتاز آسپاراژین ، TaASN۲ (آنزیمی که به اتصال دو مولکول کمک می‌کند)، استفاده کردند.

به گفته محققان غلظت آکریل‌آمید در دانه گیاهان ویرایش شده در مقایسه با گیاهان بدون ویرایش به میزان قابل توجهی کاهش یافته و یک خط کاهش بیش از ۹۰ درصد را نشان داده است.

محققان گفتند: ما اکنون در این آزمایش جدید میزان آسپاراژین موجود در دانه همان گندم‌ها را اندازه گیری خواهیم کرد و علاوه بر آن به بررسی جنبه‌های دیگر گندم مانند پروتئین آن نیز خواهیم پرداخت.

این پروژه حداکثر تا پنج سال به طول می‌انجامد و در سال ۲۰۲۶ به پایان خواهد رسید. تاکنون دانشمندان آمریکایی و چینی سرمایه گذاری زیادی برای استفاده از روش کریسپر برای بهبود محصولات کشاورزی انجام داده‌اند.

کد خبر 624542

برچسب‌ها

 • سرطان

در همین زمینه

 • سرطان، پشت فست فودها است

 • آیا قهوه سرطان‌زاست؟

 • گندم سیاه و خواص آن

 • جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ برای زنان کاشف «قیچی ژنتیکی»

 • آغاز اصللاح ژنتیکی انسان در چین با امید درمان سرطان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید. × لغو پاسخ نام ایمیل نظر شما * ارسال منبع

دیدگاهتان را بنویسید