تهدید به مسدود کردن مجدد تلگرام در برزیل – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دادگاه عالی برزیل تهدید به انتشار این خبر کرده است. حامی در صورتی که تلگرام انتقادات خود از مقامات برزیلی را حذف نکند و دلیلی برای کاربران خود ارسال نکند، تلگرام به مدت ۷۲ ساعت در این کشور مسدود خواهد شد.

دو روز پیش پیامی در تلگرام منتشر شد مبنی بر اینکه دموکراسی در برزیل مورد حمله قرار گرفته است.

دادگاه برزیل اعلام کرد: تلگرام باید این پیام ضد دولتی را حذف کند و به کاربران کانالی که در آن منتشر شده است اطلاعیه ارسال کند که اظهارات مربوطه به وضوح اطلاعات نادرست است. حامی به مدت 72 ساعت در کشور ممنوع می شود و شرکت باید برای هر ساعت افزایش پست جریمه ای بیش از 100 هزار دلار بپردازد.

دیروز تلگرام خبر تهدید دموکراسی برزیل را از کانال رسمی خود حذف کرد اما توضیحی در این باره نداد. همزمان، تلگرام دو روز پیش اعلام کرد که در صورت تصویب قانون اخبار جعلی توسط دولت برزیل و با هدف مقابله با اطلاعات نادرست در شبکه های اجتماعی، آماده خروج از برزیل است.

تلگرام طی یک ماه گذشته فراز و نشیب های خود را در برزیل داشته و در مقطعی از دادگاه اصلی حکم توقف دریافت کرده است. اما چند روز پس از صدور حکم تعلیق، دادگاه استیناف برزیل تعلیق اپلیکیشن پیام رسان تلگرام را که به دلیل استفاده از آن توسط گروه های افراطی و نئونازی مسدود شده بود، لغو کرد. با وجود تعلیق این برنامه پیام رسان در برزیل، جریمه سنگین 200 هزار دلاری در روز همچنان پابرجاست و دادگاه تجدیدنظر درخواست این جریمه سنگین برای تلگرام را تایید کرده است.

فلاویو لوکاس، قاضی دادگاه فدرال ناحیه دوم برزیل، در تصمیم خود اعلام کرد که تعطیلی کامل سرویس تلگرام در این کشور به دلیل تأثیر آن بر آزادی ارتباطات هزاران نفر دیگر در داخل و خارج مناسب نیست. برزیل، اگرچه تحقیقات در مورد تأثیر استفاده از این برنامه بر اقدامات گروه های نئونازی و افراطی هنوز در حال انجام است.

در عین حال، قاضی فدرال، جریمه روزانه 200 هزار دلاری را برای شرکت تلگرام به دلیل عدم ارائه اطلاعات لازم به نهادهای امنیتی و پلیس تایید کرده است. پلیس فدرال برزیل قبلا او خواستار تعلیق تلگرام شد. درخواست تعلیق تلگرام پس از آن صورت گرفت که تلگرام حکم قبلی دادگاه مبنی بر انتشار اطلاعات دو گروه نئونازی فعال در این برنامه را که متهم به تحریک خشونت در مدارس بودند، رد کرد.

درخواست قبلی قاضی ولینگتون لوپز داسیلوا در دادگاه ایالتی مبنی بر تعلیق فعالیت تلگرام در برزیل روح سانتو در این زمینه اعلام شد: در پی صدور رای تخلفات قانونی، قاضی دستور داده است که شرکت های ارتباطی این کشور باید فرآیند دسترسی به برنامه ها و دانلود محتوای آنها را آغاز کنند.

پس از تعلیق تلگرام توسط قاضی برزیلی، رسانه های محلی گزارش دادند که پلیس فدرال شماره تماس مدیران و اعضا و همچنین شماره تلفن همراه کاربران گروه های مذکور را درخواست کرده اما تنها بخشی از اطلاعات درخواستی را برای تلگرام ارسال کرده است. درخواست پلیس برای پایان دادن به “محرمانه بودن” این گروه ها در چارچوب تحقیقاتی درباره حملات افراط گرایان به مدارس برزیل که در هفته های اخیر منجر به کشته شدن پنج نفر شده است، صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید