تهران و اسلام آباد به همکاری امنیتی متعهد هستند – تابناک


به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، رادیو دولتی پاکستان به نقل از سید محمدعلی حسینی در گفت و گو با رسانه های رسمی که روز شنبه منتشر شد، گفت.

سفیر ایران در این مصاحبه آخرین تحولات روابط دوجانبه ایران و پاکستان، تعاملات اقتصادی، تحولات افغانستان، حق مشروع جمهوری اسلامی ایران در استفاده از فناوری هسته ای صلح آمیز و همکاری های منطقه ای تهران و اسلام آباد را تشریح کرد.

وی در خصوص توسعه روابط مرزی و تجاری گفت: ایران و پاکستان برای ایجاد دو گذرگاه مرزی جدید و شش بازارچه مرزی مشترک برای تقویت فعالیت های تجاری دو کشور با یکدیگر همکاری می کنند.

حسینی افزود: دو کشور متعهد شده اند تا دو سال آینده حجم مبادلات تجاری موجود را از یک و نیم میلیارد دلار به بیش از پنج میلیارد دلار برسانند.

وی گفت: در حال حاضر یک گذرگاه مرزی میرجاوه – تفتان برای تجارت دوجانبه فعال است و زیرساخت های ریمدان جدید و گذرگاه های قبلی تقویت می شود.

سفیر ایران در پاکستان افزود: دو کشور همسایه برای تقویت فعالیت های تجاری برای ایجاد شش بازارچه مرزی مشترک تلاش می کنند و اکنون اولویت ما بر فعال سازی سه بازارچه مرزی است.

وی گفت: پاکستان و ایران در همه زمینه ها به ویژه از نظر مذهبی، تاریخی و فرهنگی شباهت هایی دارند و بازدیدهای مستمر در سطوح بالا باعث افزایش همکاری ها در همه زمینه ها برای منفعت و توسعه متقابل شده است.

سفیر ایران ابراز اطمینان کامل کرد که دو کشور علاوه بر همکاری در حوزه امنیتی، پتانسیل افزایش همکاری های تجاری و اقتصادی را نیز دارند. همچنین محاصره بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک از تردد افراد خاطی و قاچاق کالا جلوگیری می کند.

وی در پاسخ به سوالی گفت: تهران در حال گسترش همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص برنامه های صلح آمیز هسته ای خود است و به تعهدات بین المللی خود کاملا پایبند است.

سفیر ایران همچنین درباره وضعیت افغانستان گفت: نشست اخیر وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد ابتکار خوب پاکستان برای برجسته کردن موضوع انسانی در کشور ویران شده از جنگ افغانستان بود، در حالی که بیش از روزانه پنج هزار پناهجو وارد ایران می شوند.

وی افزود که کشورهای اروپایی باید در جلوگیری از وقوع یک فاجعه در افغانستان نقش داشته باشند. در حالی که تهران کاملا متعهد به صلح و ثبات در افغانستان است، زیرا بی ثباتی در این کشور به طور مستقیم همه کشورهای منطقه به ویژه ایران و پاکستان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

حسینی گفت: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان رایزنی و تعامل مستمری در زمینه امنیت در مرزهای مشترک و منطقه دارند و سازوکار موثری برای جلوگیری از ناامنی و برخورد با عاملان آن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید