توافقنامه 25 ساله با چین امروز اجرایی می شود.در پایان دیدارهای تفصیلی خود با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه چین گفت: در این سفر توافق کردیم که دو طرف راه اندازی و اجرای توافقنامه همکاری راهبردی فراگیر 25 ساله بین دو کشور را اعلام کنند. کشور”.

وی گفت: به موازات مذاکرات در چین، توافق کردیم که امروز تاریخ آغاز اجرای توافقنامه مشارکت راهبردی جامع بین دو کشور را اعلام کنیم.

وی افزود: از دیگر موارد در دستور کار این است که در راستای اجرای توافق 25 ساله و مسائل مختلف منطقه ای و بین المللی، پیام مکتوب دکتر رئیسی رئیس جمهور را به آقای شی رئیس جمهور چین ابلاغ کردیم. “

امیرعبداللهیان با بیان اینکه مذاکرات مفصلی درباره مذاکرات وین برای لغو تحریم ها داشتیم، گفت: نماینده چین در وین به همراه نماینده روسیه نقش مثبتی در حمایت از حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و در حمایت از آن ایفا می کند. لغو تحریم ها

وی گفت: امروز ما به دنبال توافقات مهم تری هستیم تا در مدت زمان کوتاهی به یک توافق خوب در وین برسیم. در این راستا نقش چین در کنار روسیه بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: امیدواریم طرف های غربی مذاکرات وین را دنبال کنند و از منظر واقع بینانه و با هدف دستیابی به توافقی خوب که حقوق و منافع مردم ایران را نیز منعکس کند، ابتکار عمل را در دست بگیرند.

امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه در مذاکرات وین ابتکار طرف های غربی را بر عهده نداشتم، تصریح کرد: مشکلی که در طرف های غربی وجود دارد این است که هم سه کشور اروپایی و هم آمریکا در اسناد غیررسمی که رد و بدل می کنند، یا پیام هایی از سوی برخی واسطه ها ارسال می شود، کارشان خوب است، اما در عمل هیچ ابتکار عملی از خود نشان نمی دهند.

وی گفت: رفتار غربی ها در مقایسه با اظهارات آنها مبنی بر نگرانی و عجله نشان می دهد که در رفتار و گفتار آنها تعارض وجود دارد و امیدواریم از این مرحله عبور کنیم.

امیرعبداللهیان در پایان خاطرنشان کرد: با صدای بلند اعلام می کنم که جمهوری اسلامی ایران از دستیابی زودهنگام به یک توافق خوب استقبال می کند. اما بستگی به ضلع غربی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید