توجه ویژه به موزه دفاع مقدس فارس در بودجه 1401؛ فرمانداران مکلف به تکمیل یادمان‌های شهدای گمنام هستند + فیلم

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، نزدیک به 20 سال است که از ساخت باغ موزه دفاع مقدس استان فارس می‌گذرد و با وجود اینکه بخشی از این موزه افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است اما هنوز تا رسیدن این پروژه به سرانجام مطلوب فاصله دارد.

این باغ موزه به دلیل نبود اعتبار و کم مهری‌های مسئولان از شروع به ساخت تا 8 سال پیشرفت لاک‌پشتی داشت پس از آن به برکت سفر مقام معظم رهبری در سال 87 به استان فارس جان تازه‌ای گرفت. در یکی دو سال اخیر با تغییر مدیریت این موزه دوباره ساخت آن سرعت گرفت.

با وجود اینکه باغ موزه دفاع مقدس استان فارس نخستین باغ موزه در کشور بوده اما متأسفانه با بی‌مهری مدیران روبه‌رو شده و افتتاح آن سال‌ها طول کشیده است. اهتمام به تکمیل این پروژه همواره از دغدغه‌های اصلی متولیان فرهنگ استان است.

محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس در نخستین بازدیدهای خود از این باغ موزه بازدید کرد و در روند پیشرفت آن قرار گرفت. ایمانیه همچنین پیشنهاداتی نیز برای تکمیل و جذاب‌تر کردن این باغ موزه ارائه داد. وی که معتقد است ورای هر مکتب و جریان سیاسی عقل ایجاب می‌کند که دینمان را به شهدا و ایثارگران ادا کنیم از آمادگی استانداری فارس برای تکمیل این باغ موزه سخن گفت.

استاندار فارس همچنین با اشاره به سفر قریب الوقوع آیت‌الله رئیسی به استان فارس اعلام کرد: تلاش می‌شود تا تامین اعتبار موزه در سفر ریاست جمهوری به استان فارس گنجانده شود تا جزئی از مصوبات سفر ریاست جمهوری قرار بگیرد.

وی با اشاره به صحبت‌های سعید کوشکی مدیرکل بنیاد حفظ آثار استان فارس درباره تعارضی که بین شهرداری و این بنیاد برای توسعه موزه وجود دارد، گفت: تفاهم‌نامه‌ای با شورای شهر و شهرداری راجع به همه جنبه‌هایی که می‌توان تعامل داشت، منعقد شود و استانداری نیز در این تفاهم نامه جایی داشته باشد.

ایمانیه همچنین درباره این صحبت که در برخی از نقاط استان فارس یادمان‌های شهدا بلاتکلیف، نیمه تمام و ناقص مانده‌اند افزود: درباره یادمان شهدا همه فرمانداران مکلف هستند که تا یک سال دیگر این ماجرا حل کنند اگر نمی‌توانند از اول مسئولیت قبول نکنند.

استاندار فارس همچنین درباره زمین‌های اطراف موزه و ضرورت الحاق آنها بیان کرد: این زمین‌ها با طی روند قانونی تغییر کاربری و کارهایی مربوطه به باغ موزه الحاق شود که البته باید بررسی بیشتر شود.

باغ موزه دفاع مقدس همدان به روایت تصویرباغ موزه دفاع مقدس بجنورد به روایت تصاویرتوقف 4 ساله ساخت باغ موزه دفاع مقدس گرگان در دولت روحانی/گرانی‌ها گریبان بزرگترین پروژه فرهنگی استان گلستان را گرفت

وی در ادامه به بیان برخی از پیشنهادات برای جذابیت بیشتر این مرکز فرهنگی دفاع مقدس کرد و گفت: فیلم‌های زیادی درباره دفاع مقدس تولید شده که می‌توان هم نمایشگاه و هم مرکز سالن سینمای مجهزی برای تماشای این فیلم‌ها و فروش آن در این مرکز قرار داد.

ایمانیه خاطرنشان کرد: این فضا باید راجع به کتاب هم همین گونه باشد یعنی همه کتاب‌های تولید شده با موضوع دفاع مقدس هم برای کتابخانه و هم فروش تهیه و در این مرکز قرار داده شود تا مرجعی برای کسانی که علاقه‌مند این موضوع هستند، گردد.

استاندار فارس تصریح کرد: همچنین مهمانسرایی برای پذیرایی از یادگاران دفاع مقدس ترتیب داده و می‌توان با توجه به فضای مرکز جاذبه نور و صدا با موضوع دفاع مقدس اجرا شود.

ایمانیه درباره جذب جوانان برای بازدید از این مرکز نیز گفت: امروزه جوان‌ها بی‌حوصله شدند برای همین باید متناسب با روحیه جوانان تدابیری برای موزه دفاع مقدس اندیشیده شود.

وی با تاکید بر اینکه تلاش می‌شود در بودجه 1401 استان باغ موزه هم به خوبی دیده شود، افزود: متولیان این مرکز برنامه 4 ساله را بنویسند و اعتبار مورد نیاز را بیان کنند تا بتوان این بودجه و اعتبار را تامین کرد.

استاندار فارس با بیان اینکه هر کاری می‌خواهیم انجام دهیم باید به گونه‌ای باشد که ماندگاری بالایی داشته باشد، بیان کرد: همچنین می‌توان فضایی برای هر شهرستانی در باغ موزه قرار داد که با مشارکت شهرستان ها تکمیل شود چراکه این کار به نوعی همه را علاقه‌مند به مشارکت می‌کند.

در ادامه این بازدید سرهنگ سعید کوشکی به ارائه اقدامات انجام شده در این مرکز فرهنگی پرداخت و اظهار داشت: استان فارس از استان‌های پیش‌رو در تدریس درس دفاع مقدس است و برای تبیین تاریخ دفاع مقدس و نقش یگان‌ها شناسنامه ارتش و سپاه تهیه شده و در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه در تکمیل مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان فارس به شهرستان‌ها و نقش آنها در دفاع مقدس هم توجه شده است، گفت: در تمام شهرستان‌ها کتابی درباره نقش آن شهرستان در دفاع مقدس چاپ شده یا در دست چاپ است.

کوشکی با بیان اینکه تولید موشن گرافیکی از شهدای شاخص استان فارس نیز یکی دیگر از اقدامات است، افزود: در تاریخ شفاهی استان فارس در دفاع مقدس رتبه دوم کشور را دارد که تبدیل به کتاب می‌شود همچنین در زمینه یادواره‌ها و مستندات تلویزیونی برای امسال تولید10 مستند در برنامه است.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس با بیان اینکه مردم استان باید نقش یگان‌ها در دفاع مقدس را بدانند، بیان کرد: 135 کل یادمان شهدای گمنام در استان فارس است که 50 تا تکمیل شده و 33 زیر 50 درصد و 40 یادمان در استان رها شده است.

وی با بیان اینکه درخواست برای تکمیل این یادمان‌ها از اولویت‌ها و دغدغه مرکز است، عنوان کرد: الان هر نقطه‌ای که تقاضای شهید گمنام داشته باشند باید یادمان را بسازند تا شهید گمنام به یک منطقه تعلق بگیرد.

کوشکی درباره مشکل توسعه مرکز فرهنگی دفاع مقدس نیز تصریح کرد: بنا بوده که مغازه‌ها و زمین‌های اطراف آزاد و تبدیل به موزه تجهیزات دفاعی و موزه دفاع مقدس شود و این دو موزه با یک تونل بهم وصل شود ولی معطل مانده است.

وی با بیان اینکه 800 سوژه دفاع مقدس شناسایی و 70 سوژه نهایی شده که هزینه ساخت آنها زیاد است، گفت: در صورت تامین اعتبارات بخشی از موزه در دهه فجر آماده و تا خرداد 1401 نهایی می‌شود همچنین یادمان دفاع مقدس در بام شیراز نیز در دستور است که طرحش به مسابقه رفته و در 2 سال تکمیل می‌شود.

انتهای پیام/424 / ز

source article

دیدگاهتان را بنویسید