تورم بی سابقه میراث کاستی ها و اشتباهات دولت قبل و تحریم هاست.



به گزارش روز جمعه ایرنا از وزارت اقتصاد، «سید احسان خاندوزی» شب گذشته (پنجشنبه 18 دی) در جمع نمازگزاران مسجد امام رضا (ع) منطقه 11 تهران اظهار داشت: بسیار بالاست. تورم برای چهارمین سال متوالی که در 70 سال گذشته انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این نیز تورم بالایی را تجربه کرده‌ایم، مثلاً در زمان جنگ تحمیلی یا در زمان سازندگی، اما هرکدام بلافاصله کنترل شد، اما اینکه شاهد کاهش مداوم قدرت خرید انسان در چهار سال گذشته باشیم، کاملاً بی‌سابقه است. . .

وزیر اقتصاد گفت: دولت سیزدهم در حالی شروع به کار برای این وضعیت کرد که دولت قبل در چند ماه اول سال 50 هزار میلیارد تومان برای پرداخت هزینه های جاری از بانک مرکزی گرفت و علاوه بر افزایش بی سابقه نرخ ها، کمبود برخی ما در سطح شهرهای بزرگ هستیم و برای چیزهایی مانند مرغ صف های طولانی تشکیل می دهیم.

بیشتر این چالش‌ها به‌عنوان میراث برخی کاستی‌ها و اشتباهات دولت گذشته و فشارهای ناجوانمردانه دشمنان خارجی، به طور کامل به دولت جدید منتقل شد، بنابراین بخش بزرگی از جلسات ستاد اقتصادی دولت پیدا شد. خاندوزی گفت: راهکاری را ارائه کرده ایم تا بدون استقراض از بانک مرکزی منتقل شوند.

وزیر اقتصاد گفت: خلق بی رویه پول در سیستم بانکی و هزینه های بی رویه دولت دو منبع اصلی تورم هستند. در آستانه مذاکرات وین، عده ای سعی کردند با افزایش مصنوعی قیمت تیم مذاکره کننده کشورمان را تحت فشار قرار دهند.

وی “کنترل هزینه های دولت و ایجاد منابع جدید تامین مالی” و “کنترل ایجاد بی رویه پول بانکی” را دو هدف اصلی جلسات دولت در چهار ماه گذشته عنوان کرد. و ماشین‌های دیگر اقتصاد کشور را تضعیف می‌کنند، اولین ظهور آن کاهش تورم نقطه به نقطه در دسامبر.

خاندوزی گفت: از نتایج تلاش بی‌وقفه و تمام‌وقت همکارانمان در وزارت اقتصاد و تیم اقتصادی دولت در حدود یک ماه پیش، در نهایت موفق به دریافت پاداش پایان خدمت معلمان بازنشسته در سال شد. 1399 در مورد شرایط محرومیت از درآمد نفت. بیایید پرداخت کنیم.

وی تاکید کرد: همه این تلاش ها در شرایطی انجام شد که دشمن تمام تلاش خود را به کار گرفت تا ثابت کند حتی دولت انقلابی هم نمی تواند برای حل مشکلات کاری انجام دهد و در نتیجه مردم را ناامید کند.

وزیر اقتصاد حضور فرارهای مالیاتی کلان و فساد و بیکاری شرکت های دولتی زیان ده را از دیگر مسائل و مشکلات دولت جدید برشمرد و گفت: این یکی از اولین دغدغه های من پس از رای اعتماد به مجلس بود. و ورود به وزارت اقتصاد از دست دادن دولت و هویت فراریان بزرگ مالیاتی است.

خاندوزی گفت: «ما به راحتی می‌توانیم یقه کارمندان دولت، تولیدکنندگان و حتی مشاغل کوچک را بگیریم، اما مشخصاً «افراد ناشناس» هستند که از افزایش قیمت‌ها پول زیادی به دست می‌آورند و متأسفانه در تور مالیاتی گرفتار نشدند. بودن.

وی با اشاره به هویت هزاران نفر از فرارهای مالیاتی در ماه های اخیر گفت: ما تمام تلاش خود را برای شناسایی افراد بیشتر و اخذ مالیات در کنار جرایم فرار مالیاتی انجام داده ایم.

وزیر اقتصاد در ادامه اقدام اخیر و دستور این وزارتخانه به بانک ها مبنی بر بازگرداندن اضافه برداشت از وام گیرندگان و انجام اصلاحات در مدیریت شرکت های دولتی از جمله اقداماتی است که منجر به اصلاح رفتار مدیران بانکی می شود. شرکت های دولتی

وی افزود: مدیران شرکت‌های دولتی باید توجه داشته باشند که امسال نیز مانند سال‌های گذشته دیگر نمی‌توانند هزینه‌های کلان کنند و شرکت خود را به عنوان زیان معرفی کنند و هیچ‌کس در کار نباشد.

این گزارش حاکی است وزیر اقتصاد در پایان سخنان خود در نشست حضوری مردم که تا ساعت 23 ادامه داشت، ضمن استماع حرف و دل مردم، دستورات قانونی لازم را صادر کرد. رسیدگی و مشکلات آنها را حل کند.

دیدگاهتان را بنویسید