تورم در ماه فوریه با یک درصد کاهش به 41.4 درصد رسید


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه ای به معنای درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در فوریه 1.8 درصد بود. به عبارت دیگر، خانوارهای کشور به طور متوسط ​​2.7 درصد بیشتر از بهمن 1399 برای خرید «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردند.

نرخ تورم بهمن ماه نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد کاهش داشته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با 2.8 واحد درصد کاهش به 3.8 واحد درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با 3.8 واحد درصد افزایش 2.7 درصد افزایش یافت.

نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 3.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 2.8 درصد است که نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد کاهش داشته است.

* کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

نرخ تورم ماهانه درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه در 26 فوریه به 4.1 درصد رسید که نسبت به مدت مشابه در ماه گذشته 3.8 واحد درصد کاهش داشت. تورم ماهانه گروه‌های کلیدی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 2.8 درصد و 2.7 درصد بوده است.

نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری ۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۸ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 2.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش داشته است.

* کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

نرخ تورم سالانه درصد تغییر میانگین شاخص قیمت در سال منتهی به ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور در بهمن ماه به 4.1 درصد رسید که نشان دهنده کاهش یک درصدی نسبت به اخبار مشابه در ماه گذشته است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 1.8 درصد و 3.8 درصد بوده که برای خانوارهای شهری یک واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 1.5 واحد درصد کاهش داشته است.

* تغییر قیمت در این ماه

در گروه عمده کالایی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (سیب‌زمینی، کدو سبز و بادمجان)، گروه «نان و حبوبات» (برنج ایرانی) است. و گروه “قند و شکر”. به عنوان «آب نبات» (قند، شکر و نبات). در گروه اصلی «کالاها و خدمات غیر خوراکی»، گروه «هتل و رستوران» (هزینه اقامت در هتل ها و متل ها)، گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک) و گروه «تفریح ​​و فرهنگ» روزنامه، مجلات و گل های طبیعی) نسبت به ماه قبل افزایش قیمت داشته اند.

همچنین در این ماه میانگین قیمت هر مترمکعب گاز خانگی نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه بهمن ماه 1400 برای بخش‌های مختلف از 1.5 درصد برای بخش نهم تا 2.1 درصد برای بخش اول است.

انتهای پیام/
این را برای صفحه اول توصیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید