تولید نمایشنامه‌های فاخر درباره شهید سلیمانی، لازمه شناخت همه‌جانبه "سردار دل‌ها"

– اخبار فرهنگی –

«حسین مسافرآستانه»، کارگردان، بازیگر و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم در ارتباط با جشنواره "سردار آسمانی" گفت: برای زنده نگه داشتن شخصیت‌های ارزشمند، برگزاری جشنواره‌های مختلف و نهادینه شدن آنها در رویدادهای هنری کمترین کاری است که می‌توان انجام داد.

وی در ادامه افزود: هر ملتی هویت فرهنگی‌اش به وجود شخصیت‌های مؤثر و تأثیرگذاری که نقش مهمی در سرنوشت ملت داشته وابسته است. در طول تاریخ گاه ما در افسانه‌‌ها دنبال قهرمان‌ها می‌گردیم، اما در زندگی حقیقی خودمان بزرگانی داریم که متأسفانه برای حفظ و نهادینه کردن آنها در عرصه فرهنگ و هنر، کاری صورت نداده‌ایم.

مسافرآستانه با بیان اینکه برگزاری جشنواره "سردار آسمانی" کمترین کاری است که برای یک شخصیت بزرگ و تأثیرگذار چون حاج قاسم سلیمانی در حال برگزاری است، گفت: امیدوارم ما علاوه بر این، جشنواره‌های مختلف دیگر هنرها را درباره شهید سلیمانی را داشته باشیم تا این محتواها دست به دست هم بدهند تا قهرمان بزرگ ملی و مذهبی در اذهان مردم ایران تثبیت شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که تئاتر چقدر در این زمینه اثرگذار است، گفت: تئاتر یکی از مؤثرترین و تثبیت‌کننده‌ترین هنرها در زمینه معرفی شخصیت‌ها و رویدادها است، درباره این جشنواره هم تئاتر باید با مطالعه در همه ابعاد مختلف شخصیتی حاج قاسم صورت بگیرد و به اطلاعات سطحی نباید بسنده کنند.

دبیر چهلمین جشنواره تئاتر فجر اظهار داشت: آثار نمایشی باید از بطن زندگی و جزئیات زندگی یک شخصیت در بیاید. شنیدن کلیاتی که ما در روزنامه‌ها و رسانه‌ها شاهد هستیم تنها یک بُعد شخصیت شهید سلیمانی است اما شناخت ابعاد مختلف زندگی او نیاز به مطالعه و پژوهش دارد تا ما کاملاً یک شخصیت را همه جانبه بشناسیم و بتوانیم بخش‌های کوچکی از زندگی ایشان را به صحنه بیاوریم.

مسافرآستانه در پاسخ به این سؤال که برای به رخوت نیافتن این جشنواره چه کارهایی باید از سوی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و هنرمندان انجام شود، گفت: این خطر همیشه برای جشنواره‌ها و پیرامون موضوعات ارزشی وجود دارد که چند سالی دستمایه تولید بالاست و بعد دچار افول می‌شوند و علتش هم این است که شناخت بیشتر از زندگی رزمنده‌ها و بزرگان ما وجود ندارد و به اطلاعات عمومی بسنده می‌کنیم.

وی یادآور شد: اگر به نظر من سردار آسمانی بخواهد سال های سال ادامه یابد، لازمه آن این است که علاوه بر برگزاری جشنواره به نمایشنامه‌ها بیشتر توجه کنیم. این نمایشنامه‌ها می‌توانند به صورت آموزشی ـ کارگاهی تولید و بعد توسط کارشناسان بررسی و راهنمایی شوند، مثل دانشگاه و بعد هم هر چند بار که لازم است بازنویسی شوند تا آثار خیلی خوبی تولید و بعد هم تازه مراحل تولید پشتیبانی شود.

تفاهم‌نامه "جشنواره تئاتر سردار آسمانی" امضاء شدفراخوان سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی منتشر شد+ جزئیات

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید