جای خالی عدالت اقتصادی: درخواست پرداخت یارانه/ افکار عمومی آرامش می خواهد/ بازگرداندن امید – تابناکگزارش “براق” روزنامه های امروز چهارشنبه 9 شهریور قبل از چاپ و انتشار بیانات رهبر انقلاب و گزیده ای از پیشنهادات به دولت، در عراق چه می گذرد؟ بزرگترین انتخابات تاریخ فدراسیون فوتبال با پیروزی مهدی تاج و حل نشدن مشکل افزایش حقوق بازنشستگان در صفحه اول روزنامه های امروز آمده است.

در زیر تعدادی از مقالات و سرمقاله های منتشر شده در روزنامه های امروز را مشاهده می کنید.

شکاف انصاف اقتصادی در پرداخت یارانه ها

غلامرضا کیامهر با مقاله ای در شماره امروز دنیای صنعت وی با عنوان جای خالی عدالت اقتصادی در خصوص پرداخت یارانه نوشت. – وزیر اقتصاد خاندوزی اخیرا به میلیون ها ایرانی که پس از گرانی های اخیر نتوانستند صدقه ای به نام یارانه دریافت کنند، پاسخ داد.
اگر جمعیت فعلی کشور را حدود هشتاد و دو میلیون نفر در نظر بگیریم، معنای صحبت آقای وزیر اقتصاد این است که تعداد کسانی که یارانه نگرفته اند از پنج میلیون نفر بیشتر نمی شود. تعبیر دیگر آقای وزیر اقتصاد این است که تنها ده دهم از ده دهم مفروض جامعه که اقشار مرفه و پردرآمد محسوب می شوند از دولت سیزدهم یارانه نگرفتند در حالی که بسیاری از گروه های معترض مردم نتوانستند یارانه بگیرند. در شهرهای مختلف کشور تظاهرات می کنند. اقتصاد. وجود تناقضات فراوان بین اظهارات وزیر اقتصاد و واقعیت های غیرقابل انکار مربوط به آمار چند ده میلیون نفری که بیش از آن یارانه پرداخت نشده اند، اعتماد عمومی را نسبت به صحت اظهارات تضعیف می کند. وزرا و دیگر مقامات ارشد دولت سیزدهم و چنین وضعیتی بزرگترین خطر برای هر دولتی است. خدای ناکرده نمی خواهیم وزیر محترم اقتصاد را به دروغگویی متهم کنیم، باید علنا ​​و آشکارا به ایشان اطلاع دهیم که ارائه دهندگان این اطلاعات یا از آمار واقعی یارانه بگیران اطلاعی ندارند و یا طبق سنت; متأسفانه در بین ما ایرانی ها رایج است که با دادن این اطلاعات کاملا نادرست می خواستند بالادستی خود را راضی کنند. این یک سنت است که در طول تاریخ حکومت ها و حکومت های ما، مردم غرق در نعمت و سعادت هستند و برای وجود مبارک دعا می کنند، صدمات و آسیب های فراوانی دیده اند. یکی دیگر از دلایل احتمالی نادرست بودن تعداد یارانه بگیران از سوی وزیر محترم اقتصاد این است که درصد بالایی از 72 میلیون نفر یارانه ای ممکن است مردگانی باشند که در خارج وجود ندارند، اما به قول معروف هر ماه در پول نقد حتی در دولت آقای احمدی نژاد که قرار شد به هر شهروند ایرانی 45 هزار تومان یارانه نقدی در ازای افزایش چند صد درصدی پرداخت شود، به نام آنها واریز و به حساب های دیگر واریز شد. قیمت بنزین، شاهد چنین اتفاقاتی بودیم.
همه این گاف ها و مشکلاتی که با آمار واقعی یارانه های پولی دولت در جامعه می بینیم و به عامل نابسامانی اجتماعی تبدیل شده است، حاصل چندین بازی اعشاری است. ده ها سال است که به توصیه اقتصاددانان نئولیبرال برای تقلید از اقتصادهای آزاد، با اهدافی خاص که شاید یکی از آن اهداف باشد، شتر پلنگ در ساختار اقتصاد دولتی ما جایگاهی پیدا کرده است. اعداد اعشاری که به جرات می توان گفت نه وزیر اقتصاد و نه سایر اعضای کابینه دولت به وضوح از مختصات و ویژگی های اقتصادی هر دهک اطلاعی ندارند و حتی نمی دانند آمار جمعیتی آن دهک ها چقدر است. و دهک ها با چه معیارهایی با یکدیگر تفاوت دارند. میزان درآمد ماهانه، شغل و حرفه، وضعیت مسکن، روستایی یا شهری، میزان کالری مصرفی در شبانه روز هر دهک، هزینه های تفریحی و فرهنگی هر دهک و ده ها معیار دیگر که بر اساس آن می توان خانوارهای ایرانی را تعیین کرد. به دهک ها تقسیم می شوند و مبنای ایجاد دهک های مطلوب برای پرداخت یا عدم پرداخت یارانه هستند. همین بی اطلاعی تصمیم گیران بالاترین سطوح حکومتی از ویژگی ها و مختصات دهگانه اقتصادی و معیشتی جامعه امروز ایران، موج گسترده اعتراض میلیون ها خانوار ایرانی را در میان خانواده های پست و بسیار پایین به دنبال داشته است. دهک های درآمدی جامعه به هزار دلیل موجه، اما آقای وزیر اقتصاد و دستیارانش، ایشان و مسئولان سازمان هدفمندی یارانه های دور و بر آنها را مشمول دریافت یارانه نمی دانستند.

افکار عمومی خواهان صلح هستند

کیکاس پور ایوب در پست تحریریه امروز نوآوری او با عنوان «افکار عمومی صلح می‌خواهد» نوشت. افکار عمومی همیشه حساس و درگیر منافع و مصالح عمومی جامعه است. جامعه شناسان بر این باورند که افکار عمومی تحت تأثیر کل جمعیت بزرگسال جامعه است، صرف نظر از اینکه آنها حق رای دارند یا از چه گروهی از شهروندان محسوب می شوند. شهروندانی را در نظر می گیرد که در توسعه و گسترش جامعه نقش دارند و در آن نقش دارند.
در عین حال مشخص است که گروهی در شکل‌دهی و هدایت افکار عمومی نقش دارند که شامل روزنامه‌نگاران، مدیران و سیاستمداران حرفه‌ای، نویسندگان، اساتید دانشگاه، دانشمندان، هنرمندان و مشاهیر می‌شود که بیش از دیگران نقش دارند. اگرچه افکار عمومی از طریق رای دادن و شرکت در انتخابات، همه پرسی، تعاملات مردمی با مقامات دولتی، گروه های ذی نفوذ، احزاب سیاسی، نظرسنجی ها و غیره منعکس و کنترل می شود، اما در برخی از مراحل افکار عمومی به شدت نگران و این اصطلاح است. «آخمز» یا «میخکوب» این حالت را باید زنگ افکار عمومی نامید، اگرچه ممکن است حتی برای مدت طولانی خود را نشان ندهد و فوران کند، اما در درازمدت کوه صبر در مواقع خطرناک از بالا فرو می ریزد و فوران می کند. ; قله گدازه های آتشفشانی در یک شیب صاف فرود می آید. افکار عمومی همیشه به یک معنا ثابت نیست و تحملی ندارد، به خصوص در زمینه مسائل کلان که مردم به مشکلات اهمیت می دهند یا متوجه انحراف می شوند. کشاندن چندین سال یک موضوع مرتبط با منافع ملی و نداشتن راه حل برای آن یا ندانستن راه پایان آن باعث خراش بر پیکره افکار عمومی و زخمی شدن چهره جامعه می شود. به عنوان مثال، با وجود اینکه موضوع CSDP دارای ابعاد استراتژیک، امنیتی، اقتصادی، سیاسی و حتی حیاتی است، بهتر است مشکل را در یک جا حل کنیم.
ما متوجه می‌شویم که وقتی از دست دادن دیپلماسی و رها شدن ACP گزارش می‌شود، بازارهای اقتصادی به همان اندازه تحت تأثیر قرار می‌گیرند و عموم مردم در مورد چگونگی ادامه وضعیت اقتصادی نامطمئن هستند. و زمانی که حل مشکل به شیوه مسالمت آمیز منعکس شود، آرامش در افکار عمومی بیش از پیش افزایش می یابد.
قرار بود مشکلات زندگی کشور و مردم را بدون درگیر شدن با AAP حل کند، به نظر می رسد دولت محترم به این نتیجه رسیده است که مشکل آنقدر عمیق است که نمی تواند به راحتی حاکمیت و نظام داخلی را بدون حل مشکل از بین ببرد. مسئله؛ مشکلات بین المللی افکار عمومی به طور جدی تحت تاثیر تنش قرار گرفته و انتظار طولانی برای افکار عمومی یا انحرافات داخلی در حوزه اجتماعی از جهات مختلف به ویژه در مواردی مانند مفاسد اقتصادی در قالب رانت، پول خطرناک است. آنها نشان می دهند که تبر به آرامش افکار عمومی می زند و اذهان مردم را تسخیر می کند.
تقسیم طبقاتی و عدالت اجتماعی حوزه مهمی است که به طور مستقیم افکار عمومی به ویژه نابرابری اقتصادی را درگیر می کند که به نوبه خود نابرابری های دیگر را تعیین می کند.
در پایان باید گفت افکار عمومی دادگاهی است که وجدان خفته زمانه را بیدار می کند، فقط لازم است آن خواب ها سنگین و طولانی نباشد وگرنه خود را به خواب می بریم.

امید به تعمیر

مسعود پیرهادی با پستی در سرمقاله امروز رسالت او نوشت: مهم ترین موفقیت دولت سیزدهم در بیان مواضع مقام معظم رهبری، احیای امید و اطمینان در بین مردم بود. در این مورد حرفی برای گفتن وجود دارد.
1. ایجاد امید از صفر نیاز به تلاش و انرژی زیادی دارد. اما بازگرداندن امید پس از یک دوره ناامید کننده نیاز به تلاش و انرژی بیشتری دارد. به خصوص زمانی که دوره قبل دولت را «تدبیر و امید» نامید، اما عملاً با «تدیر امید» کارش را تمام کرد.
البته ایجاد و حتی بازگرداندن امید به مردم صبور و قدرشناس ایران اسلامی با کوچکترین عزم و اراده صورت می گیرد. زیرا آن افراد به معنای واقعی مظهر و مصداق اراده سریع هستند در حالی که دولت سیزدهم به ویژه رئیس جمهور به حق و به حق بیشترین تلاش و اراده را از خود نشان داده است و امیدواریم آن اقدامات; با عنایات الهی و برخی فشارها و مشکلات انسانی همراه خواهد بود
2. عمل به وعده، حضور در میدان، کار و تلاش، خدمات رسانی شبانه روزی و خالصانه از مصادیق امید آفرینی و قول دادن از پشت، نمایشنامه، تناقض آراء و بیانات مدیران ارشد نیز از مصادیق آن است. تضعیف اعتماد مردم امید ایجاد امید و توقع اگر با وعده های ناقص و توقعات برآورده نشده همراه نباشد ستودنی است وگرنه سکوت و وعده ندادن بسیار بهتر یا به عبارتی ارزان است. از سوی دیگر، قول معقول و عمل به آن در جذب و تقویت سرمایه اجتماعی و ارتقای اعتماد عمومی بسیار مؤثر است.
3. «شخصیت اصلی» و هسته اصلی مردم را فقط یک شعار نیست و اتفاقاً برخی از این سخنان حکیمانه و پرشور توسط دولت سیزدهم اجرا شد. گذشت زماني كه حضور مردم به ويژه مستضعفان جامعه با ترس و هراس عده اي همراه بود و اتفاقا امروز سران قوا از گفتگو با مردم جان و انگيزه مضاعف مي گيرند. روستاییان امروز هیچ کس از پشت شیشه های رنگی ماشینش از مردم نمی پرسد و از چشمانشان می فهمد که راضی هستند یا نه. امروز اولین مجری کشور، چشم در چشم مردم، دست در دست ملت، درد آنها را می شنود، می فهمد و لمس می کند و شبانه روز راه حل آن را نمی داند. همان میل، حرکت و تلاش; توانستن دستاورد و برکت به همراه دارد.
4. همه موارد بالا، اما صحبت از ادویه خطرناکی به نام حامی زندگی است که اگر خداوند آن را اصلاح نکند، آن چیزی که امید نامیده ایم نیز رنگ خود را از دست می دهد; در این راستا، وضعیت واقعی را نه با اعداد و آمار، بلکه با نمودار محبوب نشان می دهد. باید اقدامات شجاعانه دولت را کنترل کرد، پیامدها و پیامدهای آن را کنترل و اصلاح کرد، در غیر این صورت به نقطه مقابل خود تبدیل خواهد شد.
در پایان از زحمات یک ساله دولت قدردانی می کنیم و امیدواریم در دومین سال حاکمیت مردم شاهد گشایش اقتصادی و بهبود معیشت مردم باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید