جزئیات جدید از ریزش متروی شهرری/ تلاقی تونل با بقایای بازارچه قدیمی ری

– اخبار استانها –

احمد ابوحمزه در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در ری ‌با اشاره به ریزش تونل در حال احداث مترو در محدوده محله مالک اشتر اظهار داشت: در حدود 27 سال پیش در همین محدوده از مرکز شهرری و در اطراف کانون سمیه بخشی از سطح زمین ریزش کرد و بقایای یک بازارچه قدیمی در آن محوطه نمایان شد.

وی افزود: در آن سال‌ها اداره میراث فرهنگی در ری دفتری نداشت و موضوع به میراث استان تهران اعلام شد و در نهایت طبق اعلام آن اداره به دلیل نبود بودجه کافی و امکانات حفاری صورت نگرفت و مجددا آن محوطه تاریخی پوشانده شد.

این استاد دانشگاه و ری‌شناس در ادامه با بیان اینکه حدس و گمان ما این است که ریزش فعلی تونل با ریزش 27 سال پیش همین محدوده ارتباط دارد گفت: با توجه به ریزش فعلی تونل در حال احداث مترو و از آنجا که حفاری فعلی در محل بقایای بازارچه قدیمی صورت می‌گیرد احتمال برخورد با محوطه تاریخی قوت گرفته است.

ابوحمزه تصریح کرد: میراث فرهنگی باید در کنار این حفاری‌ها و به ویژه محدوده‌ای که ریزش داشته حضور داشته باشد و بر روند کار نظارت داشته باشد زیرا که به احتمال قوی ریزش فعلی با بقایای بازارچه قدیمی ارتباط دارد.

وی ادامه داد: حفاری فعلی تونل مترو در محدوده آثار تاریخی برج طغرل، آرامستان ابن بابویه، دژ رشکان، محوطه تاریخی سه راه ورامین و … است که قطعاً با یکدیگر ارتباط دارد.

این کارشناس تاریخی با تأکید بر قدمت 8 هزار ساله ری ابراز داشت: به احتمال قوی بازارچه‌ای که در 27 سال پیش کشف شد مربوط به دوره سلجوقیان است که در زلزله دوره زندیه مدفون شده است.

توضیحات روابط عمومی شرکت مترو درباره ریزش تونل مترو در شهر ریبروز حادثه در مسیر احداث تونل خط 6 مترو در ری؛ ریزش بخشی از تونل منجر به شکستگی پای یک کارگر شد

ابوحمزه در پایان خاطرنشان کرد: خالی بودن وجود دالان ممکن است که موجب ریزش تونل در حال احداث شده باشد لذا باید با نظر کارشناسان امروز انجام گیرد.

انتهای پیام/‌ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید