جزئیات عملیات آژاکس / کشف سلاح طلایی پسر صدام حسین / نشست خبری اعضای ساواک / ایران در سال های 51 و 52 / موضع شهید مفتح در مورد تأسیس حکومت اسلامی – تابناکبسته ویدیویی “تابناک” مجموعه‌ای از ویدئوهای مربوط به رویدادهای سیاسی، عمدتاً بر اساس گزارش‌ها و تحلیل‌ها، و ویدئوهایی درباره سایر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و موارد دیگر که از دست داده‌اید. دیدگاهی جدید و متفاوت در مورد آنچه در این زمینه می توان آموخت.

جزئیات عملیات آژاکس

«عملیات آژاکس» که در ایران به کودتای 28 مرداد معروف است، اولین تلاش سیا برای سرنگونی حکومتی در کشوری دیگر بود. عملیات به رهبری کرمیت روزولت، نوه تئودور روزولت، نقطه اوج شغلی رئیس وقت سیا، آلن دالس بود. روزولت با نفوذ به ایران و پرداخت پول به عده ای از ایرانیان و نیز قرار دادن اغتشاشگران در میان جمعیت، موفق شد مردم را علیه مصدق تحریک کند و فرصت لازم را برای شاه و حامیانش برای دستگیری مصدق و سرنگونی حکومت او ایجاد کند. در این ویدئو جزئیات این عمل را از زبان کرمیت روزولت می شنوید.

کشف سلاح طلایی پسر صدام حسین

پس از سقوط دولت صدام حسین و تصرف بغداد توسط نیروهای آمریکایی، مجموعه تسلیحات سفارشی صدام و اطرافیانش به دست نیروهای آمریکایی افتاد. این سلاح ها که بخشی از مجموعه شخصی صدام بود، در نهایت به نقاط مختلف جهان راه یافت و هم اکنون در موزه های مختلف به نمایش گذاشته شده است که برخی از آنها در مرکز فرماندهی نیروهای مختلف نظامی یا اطلاعاتی نیز به نمایش گذاشته شده است. در این ویدئو لحظه کشف تعدادی از این سلاح ها در خانه اودی صدام حسین، پسر ارشد صدام حسین را ببینید.

نشست خبری اعضای ساواک

سازمان اطلاعات و امنیت کشور موسوم به ساواک در زمان رژیم پهلوی، سه سال پس از کودتای 28 مرداد 1332 در اسفند 1335 با تصویب شورای ملی تأسیس شد و به عنوان یکی از بخش های نخست وزیر تا قبل از تأسیس ساواک، امنیت ملی بر عهده شهربانی و به ویژه اداره اطلاعات شهربانی بود. در سال 1342 بخش های تخصصی ایجاد و چارت سازمانی آن متشکل از 5300 افسر تمام وقت و تعداد نامشخصی از مخبرین پاره وقت تدوین شد.

ساواک همچنین با ایجاد اداره کل اطلاعات خارجی و اداره کل ضد جاسوسی به مرکزیت اروپا در سفارت ایران در ژنو سوئیس به اقدامات متقابل پرداخت. ساواک دارای یازده بخش عمومی بود که هر یک طبق چارت سازمانی وظایفی داشتند. اداره اول استخدام، اداره دوم، هفتم و هشتم اطلاعات و ضد جاسوسی، سوم امنیت داخلی، چهارم امنیت اطلاعات، پنجم امور فنی، اداره ششم امور مالی، اداره نهم. مسئولیت تحقیق و پژوهش، اداره دهم مسئول امور مالی، مسئولیت آموزش و مدیریت یازدهم مسئول بازرسی و رسیدگی به شکایات و پیگیری تخلفات بود. اداره کل سوم مهمترین و قدرتمندترین اداره ساواک بود. پس از انقلاب، همزمان با انحلال ساواک، تسویه حساب وسیعی صورت گرفت; از جمله این فعالیت ها دستگیری و ضبط اطلاعات عناصر ساواک بود. همچنین چند نشست خبری در مورد نوع فعالیت ساواک که در تابناک دیده می شود با حضور تعدادی از عناصر ساواک برگزار شد که بیشتر آنها متعلق به روسای ادارات نبود.

ایران در سالهای 1351 و 1352

چهره ایران در نیم قرن اخیر تغییر کرده است، اما آنقدر نیست که گم شود! واقعیت این است که عکس های گرفته شده توسط یک گردشگر در سال های 1351 و 1352 به خوبی نشان می دهد. عکس های رنگی قدیمی تهران، قم، شیراز، اصفهان و … که به خوبی حال و هوای ایران را بدون شرح و تفسیر نشان می دهد. البته در این تابلوها مکان های جذاب برای گردشگران مانند بازارها، پاساژها و بناهای تاریخی مانند تخت جمشید وجود دارد و فقر آن دوران جاذبه گردشگری محسوب نمی شد و اثری از آن در این تابلوها نیست. این عکس های دیدنی در تابناک قابل مشاهده است.

مواضع شهید مفتح در مورد تشکیل حکومت اسلامی

آیت الله محمد مفتح در سال 1307 در خانواده ای مذهبی در روستای کله سر از توابع شهرستان فمنین در استان همدان دیده به جهان گشود. پدرش شیخ محمود مفتح از روحانیون همدان بود. مفتح حوزه علمیه قم را نزد علمایی چون امام خمینی، آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی و آیت الله سید محمد حسین طباطبایی آموخت. وی همچنین تحصیلات جدید خود را در رشته فلسفه ادامه داد و موفق به اخذ درجه دکترا در این رشته شد. وی پیش از پیروزی انقلاب در مبارزات سیاسی علیه حکومت پهلوی با انتشار مقالات متعدد در روزنامه ها و مجلات اسلامی و ایراد سخنرانی در شهرهای مختلف فعالیت داشت که در نهایت به تبعید وی به زاهدان انجامید. در دهه 1950 مفتح مسجد قبا را تأسیس کرد و نماز جماعت را در آنجا اقامه کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت امام خمینی (ره) به ایران یکی از اعضای اصلی کمیته استقبال بود و رهبری کمیته چهارم انقلاب اسلامی و دانشکده الهیات را بر عهده گرفت. مفتح در ششم دی ماه 1358 هنگام ورود به دانشگاه تهران بر اثر اصابت گلوله گروهی از فرقان به شهادت رسید و در مقابل دانشکده الهیات دانشگاه تهران به همراه دو محافظش بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. آنچه می بینید سخنان گفتگوی شهید مفتح در اسفند 57 درباره تشکیل دولت موقت و همچنین تشکیل حکومت اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید