جزئیات عملیات آژاکس / کشف سلاح طلایی پسر صدام حسین / نشست خبری اعضای ساواک / ایران در سال های 1351 و 1352 / موضع شهید مفتح در مورد تأسیس حکومت اسلامی – تابناکبسته ویدیویی “درخشش” مجموعه ای از ویدئوها در مورد رویدادهای سیاسی، عمدتا بر اساس گزارش ها و تحلیل ها، و ویدئوهایی در زمینه فرهنگ، اقتصاد و موضوعات دیگری که ممکن است از دست داده باشید. دیدگاهی جدید و متفاوت از آنچه در این زمینه می توان آموخت.

جزئیات عملیات آژاکس

«عملیات آژاکس» که در ایران به کودتای 28 مرداد معروف است، اولین تلاش سیا برای سرنگونی حکومتی در کشوری دیگر بود. این عملیات به رهبری کرمیت روزولت، نوه تئودور روزولت، نقطه برجسته شغلی آلن دالس، مدیر وقت سیا بود. روزولت با نفوذ در ایران و پرداخت پول عده ای از ایرانیان و قرار دادن آشوبگران در میان جمعیت، موفق شد مردم را علیه مصدق برانگیزد و فرصت های لازم را برای شاه و حامیانش برای دستگیری مصدق و سرنگونی دولت او ایجاد کند. در این ویدئو جزئیات این عمل را از زبان کرمیت روزولت می شنوید.

کشف سلاح طلایی پسر صدام حسین

پس از سقوط دولت صدام حسین و تصرف بغداد توسط نیروهای آمریکایی، مجموعه اسلحه شخصی صدام و اطرافیانش به دست نیروهای آمریکایی افتاد. این سلاح ها که بخشی از مجموعه شخصی صدام بود، در نهایت به نقاط مختلف جهان رفت و هم اکنون در موزه های مختلف به نمایش گذاشته می شود که برخی از آنها در مراکز فرماندهی نیروهای مختلف نظامی یا اطلاعاتی نیز به نمایش گذاشته شده است. در این ویدیو لحظه پیدا شدن تعدادی از این سلاح ها را از خانه اودی صدام حسین پسر ارشد صدام حسین ببینید.

نشست خبری اعضای ساواک

سازمان اطلاعات و امنیت کشور موسوم به ساواک در زمان رژیم پهلوی، سه سال پس از کودتای 28 مرداد 1332، در اسفند 1335 با تصویب شورای ملی تأسیس و به عنوان یکی از ادارات نخست وزیری تأسیس شد. قبل از تأسیس ساواک، نیروی انتظامی و به ویژه اداره اطلاعات شهربانی مسئولیت امنیت ملی را بر عهده داشت. در سال 1342 بخش ویژه ای ایجاد شد و چارت سازمانی آن گسترش یافت و تعداد نامعلومی شامل 5300 افسر تمام وقت و اطلاع رسانی پاره وقت بود.

ساواک همچنین با تأسیس اداره کل اطلاعات خارجی و اداره کل ضد جاسوسی که مرکز اروپایی آن سفارت ایران در ژنو سوئیس است، اقدامات متقابلی را انجام داد. ساواک دارای یازده اداره کل است و هر کدام طبق چارت سازمانی وظیفه ای دارند. اداره اول جذب نیرو، اداره دوم، هفتم و هشتم اطلاعات خارجی و ضد جاسوسی، سوم امنیت داخلی، چهارم حفاظت اطلاعات، پنجم مسئول است. معاونت فنی ششم امور مالی، معاونت نهم تحقیق و پژوهش، اداره دهم آموزش و اداره یازدهم رسیدگی و رسیدگی به شکایات و پیگیری تخلفات را بر عهده دارد. اداره کل سوم مهمترین و قدرتمندترین اداره ساواک است. پس از انقلاب، همراه با انحلال ساواک، شهرک سازی گسترده ای صورت گرفت. از جمله این اقدامات دستگیری و ثبت اطلاعات پرسنل ساواک است. سلسله نشست های خبری نیز برای اطلاع رسانی از انواع فعالیت های ساواک که در تابناک به چشم می خورد با حضور تعدادی از عناصر ساواک برگزار شد که در اکثر آنها روسای ادارات حضور نداشتند.

ایران در سالهای 1351 و 1352

چهره ایران در نیم قرن اخیر تغییر کرده است، اما نه آنقدر که راه خود را گم کرده باشد! این یک واقعیت است که تصاویر ثبت شده توسط یک جهانگرد در سال های 1351 و 1352 به خوبی نشان می دهد. تصاویر قدیمی از تهران، قم، شیراز، اصفهان و… که حال و هوای ایران را به زیبایی بدون هیچ توصیف و تفسیری به تصویر می کشد. البته این تصاویر شامل بخش‌هایی از جمله بازارها، کوچه‌ها و بناهای تاریخی مانند تخت جمشید است و فقر در آن روزها جاذبه گردشگری محسوب نمی‌شد و اثری از آن در تصاویر نیست. این عکس های دیدنی را در تابناک مشاهده می کنید.

موضع شهید مفتح در مورد تشکیل حکومت اسلامی

آیت الله محمد مفتح در سال 1307 در خانواده ای مذهبی در روستای کله سر از توابع شهرستان فمنین استان همدان به دنیا آمد. پدرش شیخ محمود مفتح از علمای همدان بود. مفتح حوزه علمیه قم را نزد علمایی چون امام خمینی، آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی و آیت الله سید محمد حسین طباطبایی آموخت. وی همچنین تحصیلات جدیدی را در رشته فلسفه دنبال کرد و موفق به اخذ درجه دکترا در این رشته شد. وی پیش از پیروزی انقلاب با انتشار مقالات فراوان در روزنامه ها و مجلات اسلامی و سخنرانی در شهرهای مختلف در مبارزات سیاسی علیه حکومت پهلوی شرکت داشت که در نهایت به تبعید وی به زاهدان انجامید. در دهه 1950 مفتح مسجد قبا را تأسیس کرد و در آنجا نماز جماعت را اقامه کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت امام خمینی (ره) به ایران، یکی از اعضای اصلی کمیته استقبال شد و ریاست کمیته چهارم انقلاب اسلامی و دانشکده الهیات را برعهده داشت. مفتح در ششم دی ماه 1358 هنگام ورود به دانشگاه تهران مورد اصابت گلوله گروه فرقان قرار گرفت و در مقابل دانشکده الهیات دانشگاه تهران به همراه دو تن از محافظانش بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. آنچه می بینید سخنان گفتگوی شهید مفتح در اسفند 57 در خصوص تشکیل دولت موقت و همچنین تشکیل حکومت اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید