جزئیات عملیات آژاکس / کشف سلاح طلایی پسر صدام حسین / نشست خبری اعضای ساواک / ایران در سال های 1351 و 1352.بسته ویدیویی “تابناک” مجموعه ای از ویدئوها در مورد رویدادهای سیاسی، عمدتا بر اساس گزارش و تحلیل، و همچنین ویدئوهایی در مورد سایر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و موارد دیگر که ممکن است از دست داده باشید. دیدگاهی جدید و متفاوت در مورد آنچه در این زمینه می توان آموخت.

جزئیات شغل آژاکس

«عملیات آژاکس که در ایران به کودتای 28 مرداد معروف است، اولین تلاش سیا برای سرنگونی یک دولت در کشوری دیگر بود. این عملیات که توسط کرمیت روزولت، نوه تئودور روزولت رهبری می‌شد، اوج کارنامه مدیر وقت سیا، آلن دالس بود. روزولت با ورود مخفیانه به داخل ایران و پرداخت پول عده ای از ایرانیان و قرار دادن آشوبگران در میان جمعیت، توانست مردم را علیه مصدق تحریک کند و فرصت لازم را برای شاه و حامیانش برای دستگیری مصدق و سرنگونی حکومتش ایجاد کند. در این ویدئو جزئیات این عمل را از زبان کرمیت روزولت می شنوید.

کشف سلاح طلایی پسر صدام حسین

پس از سقوط دولت صدام حسین و تصرف بغداد توسط نیروهای آمریکایی، مجموعه سلاح های شخصی صدام و همراهانش به دست نیروهای آمریکایی افتاد. این سلاح ها که بخشی از مجموعه شخصی صدام بود، در نهایت در نقاط مختلف جهان پراکنده شد و اکنون در موزه های مختلف به نمایش گذاشته می شود که برخی از آنها در مراکز فرماندهی نیروهای مختلف نظامی یا اطلاعاتی نیز به نمایش درآمده است. در این ویدئو لحظه پیدا شدن تعدادی از این سلاح ها را در خانه اودی صدام حسین، پسر ارشد صدام حسین ببینید.

نشست خبری اعضای ساواک

سازمان اطلاعات و امنیت کشور موسوم به ساواک در زمان رژیم پهلوی، سه سال پس از کودتای 28 مرداد 1332، در اسفند 1335 با تصویب شورای ملی تأسیس و به عنوان یکی از ادارات نخست وزیری تأسیس شد. . قبل از تأسیس ساواک، نیروی انتظامی به ویژه اداره اطلاعات شهربانی مسئولیت امنیت کشور را بر عهده داشت. در سال 1342 بخشهای تخصصی تشکیل و چارت سازمانی آن تدوین شد، به طوری که شامل 5300 افسر تمام وقت و تعداد نامعلومی مخبر آزاد بود.

ساواک همچنین دست به اقدامات متقابل زد و اداره کل اطلاعات خارجی و اداره کل ضد جاسوسی را با سفارت ایران در ژنو سوئیس به عنوان مقر اروپایی خود تأسیس کرد. ساواک یازده اداره کل داشت و هرکدام طبق چارت سازمانی وظایفی داشتند. لشکر اول وظیفه جذب نیرو، لشکر دوم، هفتم و هشتم اطلاعات خارجی و ضد جاسوسی، لشکر سوم امنیت داخلی، لشکر چهارم حفاظت اطلاعات، لشکر پنجم مسئولیت امور فنی معاونت امور مالی حوزه ششم، پژوهش و مطالعات حوزه نهم، آموزش و پرورش دهم و بازرسی و رسیدگی به شکایات و نظارت بر تخلفات بر عهده اداره یازدهم بود. لشکر سوم عمومی مهمترین و قدرتمندترین لشکر ساواک بود. بعد از انقلاب، همزمان با انحلال ساواک، شهرک بزرگی به وجود آمد. از جمله این اقدامات دستگیری و ضبط اطلاعات عناصر ساواک بود. یک سلسله نشست های خبری نیز برای اطلاع رسانی از نوع فعالیت ساواک که در تابناک می بینید با حضور تعدادی از عوامل ساواک – که بیشتر آنها جزو روسای ادارات نبودند – برگزار شد.

ایران در سالهای 1351 و 1352

چهره ایران در نیم قرن گذشته تغییر کرده است، اما نه آنقدر که گم شود! این واقعیتی است که عکس های ثبت شده توسط یک جهانگرد در سال های 1351 و 1352 به خوبی نشان می دهد. عکس های رنگی قدیمی تهران، قم، شیراز، اصفهان و … که بدون شرح و تفسیر حال و هوای ایران را به خوبی به تصویر می کشد. البته این تصاویر دارای جاذبه های گردشگری مانند بازارها، گذرگاه ها و اماکن تاریخی مانند تخت جمشید است و فقر آن دوران جاذبه گردشگری محسوب نمی شد و اثری از آن در این تصاویر نیست. این نقاشی های جذاب را در تابناک مشاهده می کنید.

مواضع مفتاح در مورد تأسیس حکومت اسلامی

آیت الله محمد مفتح در سال 1307 در خانواده ای مذهبی در روستای کله سر از توابع شهرستان فامنین از توابع همدان دیده به جهان گشود. پدرش شیخ محمود مفتح از روحانیون همدان بود. مفتا در حوزه علمیه قم نزد علمایی چون امام خمینی، آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی و آیت الله سید محمد حسین طباطبایی تحصیل کرد. او همچنین به تحقیقات جدید در زمینه فلسفه پرداخت و دکترای خود را در این زمینه دریافت کرد. قبل از پیروزی انقلاب با انتشار مقالات متعدد در روزنامه ها و مجلات اسلامی و ایراد سخنرانی در شهرهای مختلف به مبارزه سیاسی علیه حکومت پهلوی پرداخت که در نهایت به تبعید وی به زاهدان انجامید. در دهه 1950، مفتی مسجد کوبا را تأسیس کرد و نمازهای جمعی را در آنجا اقامه کرد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و بازگشت امام خمینی (ره) به ایران، از اعضای اصلی کمیته استقبال بود و ریاست کمیته چهارم انقلاب اسلامی و دانشکده الهیات را بر عهده داشت. مفتح در ششم دی ماه 1358 هنگام ورود به دانشگاه تهران مورد اصابت گلوله گروه فرقان قرار گرفت و در مقابل دانشکده الهیات دانشگاه تهران به همراه دو تن از محافظانش بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید. آنچه می بینید سخنان گفت و گوی شهید مفتح در اسفند 57 درباره تشکیل حکومت موقت و همچنین تشکیل حکومت اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید